Endoskopik Yüz Germe

Yer çekiminin yıllar boyunca etkileri ve mimik kaslarının aşırı kasılmaları üst yüz bölümü olarak tanımladığımız alın ve kaş bölgelerinde birtakım deformasyonlara neden olur. Alında çizgiler derinleşir kaşlar aşağıya doğru düşer ve göz kapakları üzerinde bir katlantı oluşturur. Göz yanlarında kaz ayağı tabir edilen çizgiler meydana gelir. Bu durum kişide yorgun ve neşesiz bir ifadenin ve yaşlı bir görünümün oluşmasına neden olur. Bu görünümün ortadan kaldırılması sarkmış alın derisi ve kaşların gerilerek eski yerlerine getirilmesi elmacık kemikleri üzerinde olması gereken yağ dokularının toparlanması ve kırışıklıkların ortadan kaldırılması ile mümkün olmaktadır.

Endoskopik yüz germe 1 er cm ilk kesiler ile saçlı deri içerisinden yapılır. İşlem sırasında yapılan kesiler saçlı deri içerisinde kaldığından işlem tamamen “izsiz” bir operasyondur. Ameliyat için genel anestezi tercihimizdir, ancak bazı durumlarda sedasyon destekli lokal anestezi uygulaması özellikle yurtdışında görülmektedir. Genel anestezinin konforu yanında düşük tansiyon sağlanabildiği için kanamasız olması tercihimizde en önemli etkenlerdir. Operasyon sonrası duruma göre bandaj veya yüz korsesi ile çıkan hastanın 1. hafta kontrolünde bandajları yenilenir ve 15 gün-21 gün arası tüm bandajlar ve korse tedricen çıkartılır.

Operasyon sonrası 3-4 hafta kaba bir ödem, daha sonrasında 1-2 ay hafif özellikle sabah kalkıldığında ve geceleri artan tarzda ödem devam eder. Bu aydan sonra yüzün şekli zaman içerisinde giderek oturur 6ay 1 sene içerisinde son halini almış olur.

This site is registered on wpml.org as a development site.