Sıkça Sorulan Sorular

Bir çok estetik ameliyatı sadece deri ve deri altı dokularını ilgilendirdiğinden ağrılı değildir. Hafif ağrı olursa da bu 1-2 günde geçer ve bu süre içerisinde de kolaylıkla ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Kasların da dahil olduğu ameliyatlarda, örneğin meme protezi ameliyatları, ağrı ve gerginlik hissi biraz daha uzun sürebilir.

Ruh ve beden sağlığı yerinde olan herkese uygulanabilir. Ancak bazı ameliyatlar için yaş sınırlaması, ya da o ameliyatın yapılabilmesi için ideal olan bir yaş vardır.

Operasyon sonrası doktorunuzun önerileri dışına çıkmamalısınız. Ameliyat sonrası pansuman ve kontrollere çağırılacaksınız. Kontrolleri geciktirmeyin ve verilen ilaçları kullanın.

Rinoplasti, burnun dış şeklini değiştirmek için yapılan bir operasyondur. Bu ameliyat sırasında burnun kıkırdakları ve kemikleri şekillendirilerek buruna son hali verilebilir. Bunun dışında aynı anda burnun içerisinde nefes almamızı engelleyen, bazı hastalıklara yol açan kemik, kıkırdak ve et büyümeleri de aynı operasyon sırasında halledilebilir.

Rinoplasti, genelde bilinenin aksine ağrılı bir işlem değildir. Ameliyat ettiğimiz hastalarımıza ameliyat sonrası ağrı çekip çekmediklerini sorduğumuzda 100 hastadan 98’i herhangi bir ağrı rahatsızlığından yakınmamaktadır. Ancak genelde ağrıyla karıştırılan şey yüzdeki şişlik ve gerginlik hisleridir. Bunlar ağrıyla karıştırılmamalıdır. Ameliyattan sonra alınacak olan basit ağrı kesicilerle bu problem rahatlıkla aşılabilir.

1-3 saat arasında sürmektedir.

Ameliyatın herhangi bir yaş sınırı yoktur. Ancak, estetik operasyonlarda genelde, 17 yaşından sonra olmalarını tavsiye ederiz.

Dudak kaldırma (Liplift) genel olarak ağrılı bir işlem değildir. Ancak burnunuzun altındaki küçük bir kesi olduğundan, hafif bir ağrı yapabilir. Ameliyattan sonra, bu bölgedeki gerginlikten dolayı bir şişlik hissedebilirsiniz. Ameliyattan sonra,bu şikayetleriniz olduğunda şişlikleri ve ödemleri geçirecek ve ağrıyı azaltacak ilaçlar kullanıldığında, bu hafif ağrı da herhangi bir problem yaratmaz. Ameliyattan sonra bir iki gün içerisinde, normal hayata devam edilebilir.

Alında, derinliği kişiden kişiye farklılıklar gösteren enine çizgiler mevcuttur. Kaşlar arasında bu çizgiler dikey bir hal alır. Alın cildi de, yüz cildinde olduğu gibi yaşın ilerlemesine paralel olarak gevşemeye, sarkmaya başlar ve mevcut çizgiler derinleşir. Zamanla kaşlar aşağı doğru iner. Bu tür problemleri olan hastalara uygulanır

Vücuttaki yağ dokusunun vakum yardımı ile alınmasına “liposuction” yani “yağ emme” adı verilir. Liposuction bir zayıflama ameliyatı değildir. Liposuction, rejim ve spor ile inceltilemeyen bölgelerdeki sınırlı yağ birikimlerini uzaklaştırmaya yönelik bir işlemdir. İşlemin başarısı deri elastikiyetine bağlıdır.

Asla böyle bir kanıt yoktur. Silikonsuz bir kadının kanser riski ile silikonlu olanın aynıdır. Silikon aynı zamanda meme dokusunu öne çıkardığı için olası kanserin saptanabilmesini kolaylaştırır.

Silikon implant uygulamasının emzirmeye hiçbir zararı yoktur.

En az 1 sene beklemek kaydıyla hamile kalıp doğum yapılabilir.

Hayır. Zaten kanser olan veya riski taşıyan benlerin bugün bilinen başlıca tedavisi eksizyon yani cerrahi olarak alınmasıdır.

Meme dikleştirme ameliyatından sonra göğüsler başlangıçta sert ve fazla kalkık olur. Zamanla yumuşar ve hafifçe sarkarak doğal kalkık görünüme kavuşur. Ameliyattan sonra kilo alınırsa büyüyen memeler daha sonra kilo verildiğinde tekrar sarkabilir. Yine aynı şekilde hamilelik durumlarında memeler büyür. Süt verme sonrasında memeler sarkabilir. Bu nedenle ameliyattan sonra kilo kontrolü şarttır. Hamilelik planlanıyorsa meme dikleştirme ameliyatları ertelenmelidir.

Bu operasyon yağ dokusu yeterli olan hastalarda popo şekillendirme için uygun bir şekilde yapılabilir.

Hastaların standart liposuction’ da olduğu gibi bir korse kullanması gerekiyor. Özellikle yağ enjeksiyonu yaptığımız yerleri açıkta bırakan bir korsenin kullanılması daha faydalı olmaktadır. İyileşme sürece yaklaşık 7 – 10 gün sürmekte. 7 – 10 günden sonra hasta normal hayatına devam etmektedir. Fakat sonucu görmemiz yaklaşık 3 – 6 ayı bulmaktadır.

Yaklaşık 15 gün boyunca hastaların cinsel ilişkiye girmemesi daha iyi iyileşme için gereklidir.

Karın germe operasyonu, doğum sonrasında veya çok fazla kilo kaybı olmuş kişilere bir uygulanır. Karın germe ameliyatının esas özelliği; göbek deliğinin değiştirilmesi ve göbek altındaki cilt dokusunun çıkarılması işlemidir. Bu yapılırken genelde hastalarda diastazis rekti dediğimiz rektus kaslarının birbirinden ayrıldığı durumlar eşlik etmektedir. Bu hastalarda plikasyon prosedürü uyguluyoruz. Diastazis rektinin olduğu yerde rektus kaslarını üst üste bir korse gibi yaklaştırarak yatay düzlemde bir incelme sağlıyoruz ve onun dışında fazlalık olan deriyi atarak dümdüz bir karın derisi elde etmiş oluyoruz.

İyileşme süreci yaklaşık 2 ve ya 3 haftayı bulmaktadır. Hastanın gerçek sonucunu görmemiz 3 ile 6 ay arasında beklemek gerekmektedir.

Hastadan hastaya değişmektedir ,fakat 40 – 45 yaşındaki hastalarda özellikle 45 yaşın üstündeki hastalarda bu yöntem kullanılabilmektedir. Kimi hastalarda sarkma, cilt laksitesi, cilt gevşekliği çok daha fazla olmaktadır. Bu hastalarda erken yaşta bu prosedür uygulanabilmekte bazı hastalarda da 55 – 60 yaşından sonra bu işlem gerçekleştirilebilmektedir.

Saç ekimi kalıcı bir operasyondur. Ekilen kökler muhakkak ekilen bölgelerde yaşamasına devam etmektedir. Fakat dökülme süreci her insanda olduğu gibi saç ekimi yaptıran insanda da devam etmektedir. Var olan köklerin kaybedilmesi ilerde yeni bir ekim yapılmayacağı anlamına gelmez.

İlk bir iki ay hafif bir kızarıklık olması doğaldır. İkinci aydan sonra bu kızarıklık yavaş yavaş geçer. 6 – 8 aydan sonra burada herhangi bir operasyon geçirdiği belli olmaz.

Bazı tekniklerde bu olabilmekte ama bizim uyguladığımız tekniklerde böyle bir risk yok çünkü dikişli yöntemler ve şekil verilen yöntemler var. Biz daha çok şekil verilen yöntemleri uyguladığımız için dikişlerin açılması gibi bir handikap bizim uyguladığımız yöntemlerde olmuyor.

Vajinada “labium minus” denilen dudakların bazen şekil bozuklukları olabilmekte ve bazen doğumla birlikte bu yapılar deforme olmaktadır. Yapılan operasyonda o bölgenin duyusunu bozmadan eski haline veya ideal estetik boyutlara getirilmesi işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu işlem yaklaşık olarak yarım saat sürmekte ve yarım saat sonunda hasta istenilen görünümü elde etmektedir. Bu operasyonu olan hasta yaklaşık 2 veya 3 haftalık bir cinsel perhiz den sonra normal hayatına dönebilmektedir.

Ameliyat sonrası hastanın o bölgenin hijyenine çok dikkat etmesi gerekiyor. Özel olarak pansumanın yapılması gerekiyor ve 3 hafta boyunca cinsel perhize uyulması muhakkak gerekiyor.