Labioplasti

Bayanlarda cinsel organla ilgili en çok yapılan operasyonlardan biri de “labiaplasti” işlemidir. Küçük dudaklar (labium minus), büyük dudakların arasında ince deri kıvrımı şeklinde uzanır. Önde orta çizgide birleşerek klitorisi bir kılıf gibi örterler. Küçük dudaklar arkaya doğru daralarak vaginal introitusun alt kısmının girişini oluşturur. Bazı kadınlarda iç dudakların dış dudaklardan dışarı sarkacak şekilde uzun olması estetik görünümü bozabilir. Doğuştan varolabilen, doğumdan sonra ya da aşırı kilo alıp verme sonucu da oluşabilen bu durum kadının cinsel hayatını kısıtlayabilir.
Evli veya bekar, doğum yapmış ya da yapmamış dileyen herkese bu operasyon yapılabilir. Lokal anestezi altında, ameliyathane şartlarında küçük dudaklar olması gerektiği kadar küçültülebilir. Kendiliğinden eriyen dikişlerle yara dikilir. Bu ameliyat kızlık zarına zarar vermez, cinsel ilişkiye, orgazma, gebe kalmaya ve doğum yapmaya herhangi bir zararı veya engeli yoktur. Ameliyattan sonra iyileşme süreci tamamlandığında iz kalmaz, ameliyat edildiği anlaşılamaz. Ameliyattan sonra idrar yapma ile ilgili bir sorun olmaz. Yara iyileşmesi 5-7 günde tamamlanır. Ameliyattan 3 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir.
Bazen de labium majuslar yani dış dudaklar yapısal olarak normalden uzun olabilir. Bu durum da cinsel ilişki esnasında ağrıya neden olabilir. Cerrahi müdahale ile labium majus da normal boyutlarına indirilebilir.