Burun Estetiği Yaptırmak Günah mı?

Op. Dr. Alper Tuncel - Eylül 20, 2013

Sizlerin burun estetiği yaptırmadan önce sürekli olarak bu operasyonla ilgili bizlere bu soruyu soruyor olmanız en sonunda buradan kendimce bir cevap vermeyi zorunlu kıldı. Umarım bundan sonra kafanızı meşgul eden bu soruya vereceğim cevabım ile sizleri bir nebze de olsa rahatlatmış olurum.
Gün geçmiyor ki bir estetik hastam ve özellikle de burun estetiği yaptıracak olanlar bana rinoplastinin dinen caiz olup olmadığını veya yaptırırlarsa günaha girip girmeyeceklerini sormasınlar. Ben de her seferinde şakayla karışık ” Siz hocaları karıştırdınız ben cami hocası değilim” diye başladığım kendimce mantık süzgecinden geçirmiş olduğum cevabımı veriyorum. Nasıl bir cevabım olduğunu sizlerle de paylaşayim dilerseniz. Benim mantığıma göre -burada bu soruyu soran tüm hastaların Müslüman olduğunu belirtmeliyim- İslam dininde mantık esastır. Yani mantığa uymayan hiçbir inanış veya düşüncenin İslamiyet’te yeri yoktur. Bunun yanında Yaratan kutsal kitabında kendisi istemeden hiç bir insanın hiç bir bilgiye veya yetiye sahip olamayacağını mana olarak ifade etmiştir. Ayrıca din bilginlerinin genellikle konuya olumlu yaklaşımda bulunanları eğer hastanın psikolojik veya fizyolojik bir sorunu varsa ameliyat olabileceklerini belirtmekteler. Bu saydığım gerekçeler göz önünde bulundurulduğunda bana göre -tabii bu benim şahsi yorumum- dinen burun estetiğinin günah olmadığını düşünüyorum. Tabii bunun aksini iddia edenlere de saygı duymakla birlikte görüşlerine katılmadığım için umarım bana kızmazlar.

Kırmadan Burun Estetiği YALANI

Op. Dr. Alper Tuncel - Aralık 7, 2009

Sevgili Hastalarımızın her geçen gün estetik ile ilgili bir YALAN a maruz kaldıkları gerçeğini gören bir Plastik Cerrah ve bir Türk vatandaşı olarak sizleri bu konuda biraz bilgilendirmenin de benim görevimin bir parçası olduğunu düşünüyorum. Bu konuda bana yapılacak tüm saldırganlıklara da hazırım. Sizlere DOĞRULARI göstermek adına bu savaşım  devam edecektir. Olay çok yakın bir zaman sürecini içeriyor ve  2009 yılı başında yabancı bir Plastik Cerrahi dergisinde yayınlanan makaleye ve bunun sonrasında yapılan promosyona dayanıyor. Özellikle Devlet televizyonu anahaber ekranı da başta olmak üzere çok izlenen birçok televizyon programı ve kanal bu YALAN a alet olmuş görünüyor. Tabii ki bu YALAN kanallarla sınırlı değil doğal olarak  bu olayın yazılı basın ve internet ayağı da mevcut. İnternette bir takım- maalesef -meslektaşlarımızın  yönlendirdiği anlaşılan “blog” veya “paylaşım sitesi” adı altında yayın yapan ve yüzbinlerle ifade edilen kullanıcısı veya “potansiyel hastası” olan siteler mevcut.  Birtakım kuruluşlarının yayınını yaptığı bu sitelerde “bilgilendirme” adı altında hastaların belirli kişilere veya kuruluşlara yönlendirmesi devam etmektedir (Bu sitelerin bir kısmından bana para karşılığı domain satışı veya bu tip promosyon teklifi geldi, ama ben kibarca reddettim. Belirli bir aylık ücret karşılığı sizin hakkınızda kötü yazı yazılması engellenirken sürekli sizin hakkınızda övücü yazılar kaleme alınıyor ve bu siteler belirli arama kelimelerinde hep ilk sıralardalar). Bu sitelerin zaten amacı hasta talebini belli bir kişi veya kişilere yönlendirme oluğundan başarılı olmaktadır. Aralarındaki ilişkinin boyutları ise bilinmemekle birlikte sizler tarafından kolaylıkla anlaşılacağına eminim.

Yalanın niteliği ise hasta haklarını hiçe sayacak bir niteliktedir. Hastalara burun ameliyatlarının kırılmadan da “özel bir alet” vasıtasıyla atravmatik olarak yapılabileceği ve de sonrasında iyileşmenin daha iyi olduğu, burnu kıranların ise bu teknikte ulaşılan sonuçlara ulaşamayacağı tezi dikte edilmektedir. Tabii ki bunun promosyonu yoğun bir sekilde yapılmakta olduğundan internet arama motorlarına girilen “kırmadan burun estetiği” kombinasyonu ile belirli bir cerraha yönlendirme tamamlanmış olmaktadır. (Not: En son google arama motorunda kırmadan burun estetiği araması yapıldığında  siz sevgili hastalarımızın katkısıyla 1.sırada şu an okumakta olduğunuz makalemiz çıkmakta, bu da ne kadar önemli bir işlev gördüğümüzü göstermekte. Sizlere teşekkürü bir borç biliriz)

Tabii ki bu iddiaların hepsi belgelidir. Ayrıca isteyen hastalarımız internetten konuyu kendileri de araştırabilirler.  Siz hastalarımızın ameliyatlar konusunda ve nasıl yapıldıkları ile ilgili bilgilerinin tam olmasını beklememekteyiz; ancak “kırılmadan” yapılan bir burun estetiğinin bizleri bile çekeceği kesindir. Gerçek ise tamamen bir kelime oyunudur. Uygulanan teknikte kullanılan “alet” kırmaz ama keser sonuçta kemikte oluşturulan kesi de bir “kırıktır”. Bu kelime oyunu hastaları kandırmaktadır. Ayrıca “bahis konusu alet ve burr” ile burun ameliyatı yeni keşfedilmiş bir yöntem olmayıp, Dr. W.Gubish(Almanya)ve Dr.B.Guyuron(ABD) gibi önemli Plastik Cerrahlar ve daha burada adını anamayacağımız kadar çok cerrah  tarafından uygulanmaktadır. Bu nedenle sizleri bilgilendirmek ve gerçekleri göstermek için bu yazı kaleme alınmıştır. Yukarıda da bahsettiğim üzere bu yazı hem sizlerden gelen olumlu tepkiler , hem de sitede en çok okunan makalelerden biri olması sebebiyle işlevini fazlasıyla yerine getirmiş olduğu görülmektedir.