Saç Ekimi Nedir?

Tamamen saçla kaplı bir başta ortalama 100.000 ila 150.00 arasında saç teli vardır. Bir saçın ortalama ömrü 2-7 yıl arasındadır. Bu süre sonunda saç kökünden yeni bir saç çıkmaya başlar ve eski saç dökülür. İnsan saçı keratin adlı bir proteinden oluşur. Keratin deri ve deri ekleri dediğimiz tırnak,kıl, saç gibi yapılarda bulunan dayanıklı bir maddedir. Saçın rengi tamamen kalıtım yoluyla insana anne ve babasından geçer. Saç rengi saçın kalınlığı ve renk maddesinin nitelik ve niceliğine bağlıdır. Saçın beyazlaşması kalıtımsal özelliklere bağlı geçiş gösterir. Saçlı deride büyüme hızı yaklaşık 3 günde 1 mm’dir. Normal insanda günde ortalama 100-150 adet saç dökülür ve yerine yenisi çıkmaya başlar. Saç sayısı kızıllarda daha az, sarışınlarda daha fazladır. Bir bebeğin doğumda 1 santimetrekarede 1000 kıl kökü varken, 25 yaşındaki bir kişide bu sayı 600’e düşer. Bir günde 100-150 saç teline kadar dökülme normal kabul edilir. Dökülen bir saç telinin yerine yenisi 6 – 10 haftada çıkar. Her bir saç kökünden insan ömrü boyunca 20 kez yeni saç çıkabilir. Saçların büyüme hızı ergenliğe kadar erkeklerde, erişkinlerde ise kadınlarda daha fazladır. 15 – 30 yaşlar ise uzama hızının en fazla olduğu yaşlardır. Yeni saç ise eski saçtan hızlı uzar. Bir saç teli, günde yaklaşık olarak 0.3 mm, ayda 1 cm, yılda 12 cm uzar. Tek bir saç telinin çapı, kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte, 0,05 ile 0,09 milimetre arasındadır.

Bir saçın yaşamı boyunca üç evresi vardır:

  1. Gelişme ve olgunluk aşaması (anagen faz): Üç yıl veya bazen daha fazla sürer.
  2. Duralama aşaması (katagen faz).
  3. Zayıflama aşaması (telogen faz).

Erkeklerde daha sık olarak görülen saç dökülmesi, 25 yaşına kadar erkeklerin %25’ini, 40 yaşına kadar %40’ını, 50 yaşına kadar %50’sini etkiler.

Saç Nakli operasyonu özellikle doğal ve sağlıklı saç sonuçları verdiği için oldukça tercih edilen kalıcı bir yöntemdir. Saç nakli sonrası fue/fut yöntemi ile ekilen saçlar kesinlikle yeniden dökülmez. Bu sebeple (Doktorunuz aksini belirtmediği sürece)yeni saçlarınıza perma yapabilir, fön çekebilirsiniz bunda hiçbir sakınca yoktur. Saç nakli öncesi ve sonrasında unutulmaması gereken en önemli konu her hastanın özel olduğu ve tüm değerlendirmelerin hastaya özel yapılması gerektiğidir. Saç nakli hastane ortamında, lokal anestezi etkisinde yapılan bir operasyon olduğundan normal hayatınıza bir kaç gün içerisinde kolaylıkla dönebilirsiniz.