Mons Pubis Liposuction (Bikini Bölgesi Yağ Eritme)

Bazı bayanlarda mons pubis adı verilen tüylü alanın yüksek ve yağlı görünümünden şikayetçi olabilirler. Bu durumda hastaya yapılacak işlem liposuction’dır. Bu işlemle mons pubis eğer gerekliyse aynı zamanda büyük dudaklardaki fazla yağ dokusu emme işlemi ile alınarak küçültme sağlanmaktadır. Bunun yanında liposuction işlemine alternatif bir yöntem olarak son dönemde “lazer lipoliz” de bu bölgedeki yağların eritilmesi için tercih edilen bir operasyon olmuştur. İşlem esnasında yağ emme işleminde olduğunun tersine bölgedeki yağ hücreleri eritilip parçalandıktan sonra vakumlanarak dışarı alınır. Lazer lipoliz işlemi esnasında yağ hücreleri eritilirken bir yandan da ciltte sıkılaşma da gerçekleşir ki bu şekilde cinsel bölge estetiğini bozma ihtimali ve sarkma olasılığı da ortadan kalkmış olacaktır.

Mons pubis bölgesindeki yağ fazlalığı aynı zamanda cinsel organın aşağı doğru sarkarak şeklinin bozulmasına da neden olduğundan bazı hastalara “lifting” yada karın germe işlemi ile bu bölgeyi yukarı asmak gerekmektedir. Bazı durumlarda sınırda vakaların bu işlemlere gerek kalmaksızın lazer lipoliz işlemi sırasında gerçekleşen sıkılaşma etkisi ile bölgesel toparlanma sağlanmış olur.

Lokal anestezi altında yapılabilen bu operasyon yaklaşık 15 dakika sürmektedir. Hasta tercihine göre lokal anestezi yerine sedasyon ile de işlem daha konforlu bir şekilde gerçekleştirilir. Operasyon sonrasında herhangi bir iz kalmamaktadır. Ameliyat sonrası ortalama 5-7gün bu bölgede şişlik meydana gelecektir. Sonrasında şişler inmesiyle birlikte 2-3 hafta sonra operasyon sonucunu görülebilmektedir.