Meme Küçültme (Redüksiyon Mamoplasti)

Göğüsler bayanların yaşam sürecinde hem estetik, hemde fizyolojik olarak oldukça önem taşımaktadır. Göğüsler gerek biçimsel gerek hacimsel olarak bir çok defa değişikliğe uğramaktadırlar. Yaş, genetik özellikler, vücut ağırlığındaki değişiklikler, gebelik, emzirme, menapoz gibi nedenlerle değişikliğe uğrayabilirler. Günümüzde estetik açıdan yeterli görünüm ve projeksiyon vermeyen memeler bazı bayanlarda güvensizlik, depresyon gibi olumsuz duygular yaratmakta, kişinin sosyal yaşantısını etkilemektedir.

Meme küçültme ameliyatları daha çok hastanın vücut yapısıyla uyumsuz ve sarkıklığı olan, çoğu zaman sırt ağrıları, boyun ağrıları, meme altı pişikleri, yaralar, mantar enfeksiyonları gibi nedenlere bağlı olarak estetik bir müdahaleden çok kişinin hayat kalitesini arttırmak amacıyla yapılmaktadır. Günümüzde özellikle boyun ve bel fıtığı tedavisi için çoğu Beyin Cerrahı, Fizik Tedavi Uzmanı tarafından meme küçültme önerilerek hastalar bizlere refere edilmektedir.

Teknik olarak değişkenlik gösterse de küçültme 3 tip iz ile sonuçlanır. Bu çoğunlukla Plastik Cerrahın kendi tercihi olmakla birlikte meme boyutuna göre teknik değişmekte ve dolayısıyla izler de değişkenlik göstermektedir. Meme başı çevresinde çepeçevre tek bir iz, aynı yerden meme altı katlantıya dik inen bir iz daha veya bunlara ek olarak meme altı katlantıda kısa veya uzun üçüncü bir iz olacak şekilde izler olabilir. Çoğunlukla bu izler 1-2 sene içerisinde solar ve belli belirsiz hale gelirler. Meme dokusu yağ ve meme bezlerinden oluşur. Genç erişkinlerde meme bezi ağırlıktayken giderek involüsyon ile yağ bezleri ağırlık kazanır. Bu nedenle meme küçültme operasyonlarından sonra yaşça daha büyük olan hastaların memelerinde sarkma daha hızlı olmaktadır.

Meme küçültme operasyonu öncesi özellikle karın germe ve yüz germe hastalarında olduğu gibi hasta sigara içiyorsa 3 hafta operasyon öncesi ve 3 hafta operasyon sonrası kesinlikle bıraktırılmalıdır. Aksi durumda yara iyileşmesi problemleri ile karşılaşılması olasıdır. Operasyon sonrası ağrı kesicilerle rahatlıkla geçen minimal ağrı, sızı olabilir. 2-3 güne azalır, 1 hafta içerisinde kaybolur. İşlem sonrası en az 3 ay sporcu sütyeni kullanımı kesinlikle gereklidir. Çoğunlukla dikişlerin alınması gerekmez. 6 ay-1 sene içerisinde meme son şeklini almış ve görünümü oturmuş olur.

This site is registered on wpml.org as a development site.