Dolgu ile Kırışıklıkların Düzeltilmesi

GEÇİCİ DOLGU MATERYALLERİ

Hyalüronik asit; aslında polisakkarit yapısında bir şeker zinciridir . İnsan vücudunda, canlılarda doğal olarak bulunur. Doğal olarak dokularda var olan hyalüronik asidin işlevi, deriye suyu taşımak ve sabitlemektir. Sentetik veya hayvan orijinli olan asit, vücut tarafından kolayca kabul edilebilmektedir. Bu maddenin hücre bölünmesi, eklemlerin kayganlığının sağlaması ve cilde gerginlik vermesi gibi görevleri vardır. Hyalüronik asit kendi hacminden bin kat fazla su tutabilir ve enjekte edildiği yerde uzun süre şeklini muhafaza edebilir. Özel laboratuvar şartlarında üretilerek kozmetik uygulamalara sunulmuştur. Ortalama 6-12 ay içinde vücut tarafından metabolize edilerek atılmaktadır.

Bu dolgularda alerjik reaksiyon görülmediğinden herhangi bir alerjik test gerekmez. Bu grupta Restylane, Perlane, Puragen, Teosyal, Varioderm, Surgiderm, Juvaderm gibi bir çok farklı marka bulunmaktadır. Genel olaak yapısal içerikler benzerdir.

Çeşitli firmalara ait örnek ürünler;

Restylane

Stabilize hyalüronik asit içeren Restylane çizgi ve kırışıklıkların giderilmesinde, dudak dolgunlaştırılmasında, cildin genç görünümlü kalmasında kullanılan modern bir dolgu maddesidir. Restylane vücutta var olan hyalüronik asit ile birleşerek su tutar, hacim kazanıp dolgunluk sağlar.

Puragen

Puragen hyalüronik asit içeren bir diğer dolgu maddesidir. Mentor firması tarafından üretilen, kalıcı olmayan Puragen, 8 – 12 ay etkilidir.

Perlane, Juvederm, Restylane gibi diğer hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri tek çapraz bağlı hyaluronik asit içerirken; Puragen çift çapraz bağlı hyaluronik asit içerir. Bu da yapının etki süresini uzatır. Puragen cildin dermis katmanına enjekte edilir. Enjeksiyondan sonra bir miktar su tuttuğu için gerekenden fazla vermemek gerekir. Rötuş yapılacaksa da en az 2 hafta sonra uygulanmalıdır. Allerji testi gerektirmez.

Teosyal

Teosyal hayvansal kaynaklı olmayıp hyaluronik asit içeren ve kalıcı olmayan dolgu maddesidir.

Rofilan FORTE

Hyaluranik asitte güçlü bir çapraz bağ oluşturmak için divinil sülfon ve hidroksipropilmetilselüloz kullanılmıştır. Bu sayede kalıcılığı uzamıştır. Etki süresi ortalama 8 aydır. Kullanım alanları; glabellar (kaş çatma) kırışıklıklar, nazolabial kıvrımlar, ağız çevresi çizgileri, dudak şekillendirme, kaz yaklarıdır.

Varioderm

Hyalüronik asit içeren ve 6 – 12 ay etkili bir preparattır. Diğer ürünlere belirgin bir üstünlüğü yoktur.

Surgiderm

Surgiderm, Corneal firmasının hyaluronik asit içeren ve kalıcı olmayan dermal dolgu maddeleridir. Enjeksiyon sırasında lokal anestezi veya sinir bloğu yapmak gerekir.

Uzun Etkili Dolgular

Radiesse

Kalsiyum hidroksi apatit kristalleri içeren, ortalama 5 yıl etkili, FDA onaylı dolgu maddesidir. 1.3 ml içeren preparatları mevcuttur. Allerji testi gerektirmeyen, orta – derin dermise enjekte edilmesi gereken bu materyal özellikle nazolabial çizgilerin (dudak – yanak arası çizgiler), marionette çizgilerin (ağız köşesinden çeneye uzanan çizgiler) giderilmesinde, yumuşak doku augmentasyonu ve dudak konturu belirginleştirmede başarıyla kullanılmaktadır.

Reviderm Forte

Uzun süren etkisi çapraz bağlı hyaluranik asit ve sefadeks mikrokürelerinin birleşiminden kaynaklanmaktadır. Hyaluranik asit depolarının yenilenmesi mikroküreler tarafından uyarılan kollajen fibrillerin üretimi ile artar. Buna çift etkili etki mekanizması denir. Elektrostatik yüklü küçük mikroküreler, kollajen fibril sentezini uyarırlar. Bu şekilde Reviderm Forte yarı kalıcı bir kırışıklık doldurucu ürün olarak kabul edilir. Uygulamadan 3-6 hafta sonra bir veya ikinci ek bir uygulama gerekebilir. Bunun için ilk uygulama sırasında bir miktar Reviderm Forte arttırılır, diğer gelişte kalan miktarın verilmesi uygulamayı mükemmel kılar. Birinci uygulama sonrasında kollajen, mikrokürelerin çevresinde üretilmeye başlandığı için tedavi sonuçları hemen gözle görülür. Bundan sonra yapılan ikinci uygulama, ekstra bir kollajen katmanı uyarır. Sonuç olarak kollajen alt yapı üzerinde hyaluranik asit eksikliği giderilmiş olur. Kullanım alanları; glabellar (kaş çatma) kırışıklıklar, nazolabial kıvrımlar, ağız çevresi çizgileri, dudak şekillendirme, alın çizgileri, akne skarları dır. Göz çevresindeki ince kırışıklıklar için kullanımı tercih edilmez.

Beautical 2/5

Beautical 2/5 yeni nesil bir poliakrilamid cilt dolgu maddesidir. Ürün, bir poliakrilamid kohezif hidrojel içerir. İnvivo olarak performansı ve yarılanma ömrü gereksinime göre değiştirilebilen ve biyolojik olarak parçalanabilen analog bir yapıya sahiptir.Bu analogların parçalanmaları esnasında kısa, çözülebilen PA zincirlerinden sürekli bir salınım meydana gelir. PA zincirlerinin kademeli olarak atılımı jel hacmini gittikçe azaltarak Beautical’a eşsiz bir özellik kazandırır. Beautical 2 yüzeyel çizgilerin, kırışıklıkların ve kıvrımların düzeltilmesinde kullanılır. Etki süresi 2 yıldır. Beautical 5 derin çizgilerin, kırışıklıkların ve kıvrımların düzeltilmesi, yüz şekillendirilmesi ve hacim arttırılmasında kullanılır. Etki süresi 5 yıldır.

Demalive, Dermadeep

% 60 stabilize hyalüronik asit, % 40 akrilik hidrojel içerir. Hyalüronik asit zamanla kaybolurken, akrilik jel kendini koruyarak dolgu etkisine devam eder. Bu yüzden kalıcı olduğu düşünülmektedir. Dermalive orta kırışıklıklara kullanılırken; dermadeep derin kırışıklıklar, operasyon sonrası meydana gelen deformiteler, çökükler, yumuşak doku augmentasyonu, çene ucu elmacık kemiği belirginleştirmede kullanılır. Allerji testi gerektirmez.

Sculptra(New Fill)

Poly L Laktik asit içeren dolgu maddelerin başında Sculptra ya da diğer adıyla New Fill gelir. Bu madde bazı dikiş materyallerinin yapısında yer almaktadır. Sadece dolgu olarak fonksiyon görmez aynı zamanda bulunduğu bölgede yeni kollajen sentezini arttırarak ekstra özellik gösterir. Vücut tarafından kolay kabul edildiği ve alerjik reaksiyona yol açmadığı için uygulamadan önce test yapmaya gerek yoktur.

Etki 1 ay sonra belirginleşmeye başlar. New fill kalın çizgiler, derin çukurlar ve yüzün hacmi azaldığı durumlarda uygulanabilir. Vücut tarafından geç emildiği için fibrozis oluşturarak etkisi 2 yıl kadar sürmektedir.

Kalıcı dolgular

Kliniğimizde tercih edilmemektedir.

Bioalcamid

Bioalcamid, % 4 alkilimid ve % 96 su içeren jel formunda kalıcı dolgu maddesidir. Enjeksiyondan sonra bioalcamid vücudumuzdaki kollajen tarafından sarıldığından bu dolgu maddesi ‘endo-protez’ olarak da adlandırılır. Bu reaksiyon bir allerjik reaksiyon veya yabancı cisim reaksiyonu olmayıp vücut tarafından çok ince bir kollajen tabakası ile bioalcamidin sarılıp izole edilmesidir. Sıklıkla bu süreç 45 gündür ve bu sürece kadar ödem ile birlikte, materyal haciminde % 10’ luk bir azalma olabilir, ancak sonrasında tamamen kalıcıdır. Bioalcamid’ in diğer dolgu maddelerinden bazı farkları mevcuttur:

Artekoll

Artecoll yüzdeki kırışıklık ve diğer deri bozukluklarına uzun süre etki eden enjektabl bir maddedir. Artecoll 2/3 denature sığır kollajen, 1/3 oranında polimetilmetakrilat adı ile bilinen bir maddenin 30 mikron çapında kürecikler haline getirilmiş şeklidir. Bu kürecikler doku içerisinde depo edilmesinden dolayı emilimi ve reddi mümkün olmamaktadır.

Artecoll içindeki kollajen 3 ay sonunda emilir ancak PMMA kürecikleri kalıcı olmakta ve onun çevresinde oluşan yeni doku oluşumu Artecoll’un kalıcılığını sağlamaktadır. Artecoll ilk 20 gün içinde uygulanan bölgeye yerleşme süreci gösterir. Asıl istenen etki bundan sonra başlar ve 3 ay içinde de tam olarak ortaya çıkar.

Artecoll uygulandıktan sonra deri içinde yerleşmesi ve etrafının fibroblast hücreleri tarafından yapılan fibrin lifleri ile kaplanması en erken 3 ayda tamamlanır. Özellikle 3 – 4 ay sonra yapılan ek bir uygulama ile etkinlik ve başarı arttırılabilmektedir. Uygulamadan 14 – 28 gün öncesinde ön kola allerji testi gerektirir, sıklıkla negatif olsa da % 1 – 2 allerjik reaksiyon görülebilmektedir.

Artecoll özellikle alın, kaş arası, dudak üstü çizgiler, burun ve ağız köşesi arasında uzanan çizgilerde son derece etkili bir yöntemdir. Göz altlarında meydana gelen çökmelerde doldurma amacıyla kullanılır. Ayrıca yapılan plastik cerrahi ameliyatlarından sonra meydana gelebilen çökmelerin doldurulmasında da kullanılır.

Akne skarlarının doldurulmasında kullanılmaktadır. Dudakları büyütmek ve şekil vermek amacıyla da kullanılır.