PIP Marka Meme Protezlerinde Ne Oldu?

Soru: Fransa’da yaşanan sanayi tipi silikon kullanımı üzerine uzmanlar PIP ürünlerinin çıkarılması tavsiyesinde bulundu. Bir yandan bu sebeple bir yandan da doğala dönüş sloganıyla dünyada silikonları çıkaran kadınlar bulunuyor. Türkiye’de durum nedir?

Fransa’da yaşanan olayın derinlerinde biz Plastik Cerrahların, halkın ve hatta sürecin büyük bir kısmında devletlerin bilmediği 11 yıllık bir hikayesi var. Ancak son 1 yıldır patlak veren skandal son birkaç ayda özellikle yabancı basının da konu üzerinde ısrarla takipçi olması nedeniyle ayyuka çıktı. Fransız devlet organları ve Fransız meslektaşlarımız arasında ilk etapta tam bir panik havası hakim oldu. Tabii özellikle Fransız halkı oluşturulan panik havası ve medyadaki bilgi kirliliği nedeniyle durumdan oldukça muzdarip durumdalar. Dünya çapında yaklaşık 300000 implantın piyasaya “PIP” adlı firma tarafından sürüldüğü, ayrıca Rofil adlı firmaya “M-protesis” adı altında Hollanda ve Almanya’ya da aynı tip implantları pazarladığı ortaya çıktı. Şimdiye kadar Fransız hükümeti sayıları 30000 civarında olan kadına implantlarını değiştirme önerisinde bulunurken, İngiliz makamları sorun olmayanları takip yönünde tavrını koydu ki İngiltere’deki rakam da 30000 kadar. Bizde ise sorunun biraz daha sınırlı olacağı öngörülebilir. Nedeni ise Sağlık Bakanlığı verilerine ve firmadan elde edilen bilgilere göre ülkemizde kullanılan miktar yaklaşık 1400 civarıdadır. Bakanlık tarafından implantların kullanıldığı hastaların çoğuna ulaşılarak bu implantlar ile kanser arasında bir bağlantı olduğuna dair bilimsel veri olmadığı ifade edilmiş, yapılan görüşmelerde ilgili kişilerden öncelikle implant kartında yer alan implant marka adını kontrol etmeleri, hekimlerine ve/veya operasyonu gerçekleştiren ilgili sağlık kurum/kuruluşuna başvurmaları, her 6 ayda bir göğüs ve aksiller lenf nodu alanını hedef alan ultrason taraması yaptırmaları istenmiştir. Ayrıca, implantın yırtılması, parçalanması gibi olumsuz durumlarda derhal hekimlerini ve/veya operasyonun gerçekleştirildiği ilgili sağlık kurum/kuruluşları ile Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü’nü bilgilendirmeleri önerilmiştir. Ülkemizde bugüne kadar PIP implantları kullanımıyla ilgili olumsuz herhangi bir vaka tespit edilmemiştir. Avrupa Birliği ülkeleri ile imalatçı ülke sağlık otoritelerinin araştırmaları “Bakanlık Piyasa Gözetimi ve Denetimi Daire Başkanlığı” tarafından takip edilmektedir.

Burada maddi ve manevi maalesef etkilenen kesim öncelikle hastalar sonra ise Plastik Cerrahlar olmaktadır. Bu bakımdan implantların değişimi ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’nın ithalata da izin veren merci olması nedeniyle belli bir program dahilinde hem hastalarımıza hem de hekim arkadaşlarımıza yardımcı olmalarını umuyoruz.

Bunun haricinde meme implantı (protez) ile meme büyütme ihtiyacı olan hastalarımızın hala güvenle ameliyatlarını gerçekleştirebileceğini, ülkemizde yaygın olarak tercih edilen markaların hepsinin gerekli sertifikaları ve garantilerinin olduğunu belirtmeliyim. Meme büyütme konusunda doğal yöntem olarak algılanabilecek “yağ enjeksiyonları ile meme büyütme” uygulamalarının bir takım eksiklikleri ve kısıtlamalarının olduğunu hastalarımıza hatırlatmamız gerekir. Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalar ile giderek daha iyi sonuçlar da alınmaktadır.

Soru: Eğer varsa silikon çıkarma operasyonlarının meme büyütme operasyonlarına oranı nedir? Silikonlarını çıkarmak isteyen kadınlar hangi gerekçelerle ve nasıl bir ruh haliyle bu kararı veriyorlar. Taleplere sizin yaklaşımınız nedir? Ne gibi tavsiyelerde bulunuyorsunuz?

Özellikle medyatik olan silikon çıkartılması ile ilgili yayınlarda bir gerçek gözden kaçırılmaktadır. Yeterli dokusu olmayan bir kadının implantı çıkartıldığında geriye eğer yeterli doku kalmıyorsa daha küçük bir implant tercih edilmektedir, yani implant değişimi söz konusudur; ancak hasta hiç implant istemiyorsa -ki çoğu zaman mümkün değildir- fazla olan cildin çıkartılması yani “meme küçültme” operasyonu yapılması zaruri hale gelecektir. Silikonları tamamen çıkartılan kadın sayısı ise oldukça azdır ve genellikle bu tip istekler oldukça nadir olarak karşılaşılan durumlar olmaktadır. Genellikle silikon çıkartılmasını isteyen kadınların büyük çoğunluğunda aşırı büyük ve şekilsiz bir memeye neden olan implantlar başı çekmektedir. Tabii bu durumda hastanın durumdan oldukça hoşnutsuz olacağını tahmin etmek güç olmaz. Taleplerinin uygun olduğunu düşündüğümüz hastalarda daha evvel belirttiğimiz ölçülerde davranıyoruz. Yani genellikle implantın bir miktar küçültülmesi ve/veya meme küçültme operasyonunun da düşünülmesi gerekebiliyor.

Yorum yapın