Nevus eksizyonu (Ben Alımı)

Ben Nedir Ne Değildir?
İki çeşit ben bulunmaktadır: Doğumsal ve edinilmiş. Çoğunlukla benler doğumda mevcut olmayıp sonradan ortaya çıkar.  Yirmi yaşından itibaren çoğu insanda 20-30 adet  vücudunun her yanına dağılmış ben mevcuttur. Bu benler zamanla görsel hale gelirler ve genellikle büyüklükleri 0,5 mm den büyük olmaz. Sadeceher yüz bebekten biri doğumsal nevüsle doğmaktadır. Bu benlerin büyüklükleri değişmektedir: 0,6 santimetreden küçük olabildiği gibi neredeyse tüm vücudu kaplayanı da vardır ki bunlara “dev konjenital nevüs” adı verilir.  Büyük nevüsler, yetişkinde 20 santimden ve bebekte 8 santimden büyük çapa sahip olarak ya da yüz veya ayak gibi bir vücut alanının büyük kısmını kaplayan diye tanımlanmıştır. Benler büyüklük, şekil, yüzey dokusu ve tüylülük bakımından çok çeşitlilik göstermektedir. Rengi açık tabadan simsiyaha dek değişmektedir. Çoğu kahverenginin tonlarındadır. Bazıları ince tüylü iken çoğunda uzun, kalın, koyu renkli, kaba görünümlü veya kıvırcık tüy bulunur. Bu tüyü kesmek veya tıraş etmek gelişimini artırmaz. Bazısı kalıcı olarak “tüyleri ürpermiş” bir görünüme sahiptir zira piloerektör adı verilen küçük kası epey büyümüştür. Bu minik kas, soğuğa maruz kaldığında insan cildi üzerindeki tüyün dimdik durmasını sağlar.

Takip

Benler melanosit ismi verilen ve deriye renk veren hücrelerin oluşturduğu deri değişiklikleridir. İnsan vücudunda çok sayıda ben görülebilir.Bu benlerin bazıları doğuştan vardırlar,bazıları ise güneşe maruz kalınması sonucunda oluşurlar. Benler; kahverengi,siyah ya da nadiren koyu mavi renkte olabilirler.Her koyu renk değişikliği yada kabarıklık ben değildir.Deride var olan değişikliğin Ben olup olmadığı konusunda dermatoloğunuz size yardımcı olacaktır. Doğuştan gelen benlerde daha fazla risk olmakla birlikte benlerin bazıları kanser riski taşıyabilir.Bu nedenle,tehlikeli benlerin takibi son derece önemlidir.

Benlerin Çıkartılması

Halk arasında benlere “bıçak değdiği” zaman kötüye dönüşebilecekleri hakkında yanlış bir inanış vardır. Oysa tam tersi tehlike taşıyan benlerin cerrahi olarak çıkarılmaması durumunda yaşamı tehdit eden “Malign Melanom” isimli bir deri kanserine dönüşüm riskleri vardır. Malign Melanom,tüm dünyada hızla artmakta olan kötü seyirli bir kanser tipidir.Bu nedenle,tehlikeli benlerin tespiti ve çıkarılması kişinin hayatını kurtarabilir. Halk arasında başka bir inanışta ben cerrahi olarak alındıktan sonra kanserin arttığı inanışı ki çok yanlış bir durumdur. Oysaki hergün yüzbinlerce ben Plastik Cerrahlar tarafından çıkarılmakta ve o insanlar kansere yakalanmamaktadır. Malign Melanom gelişimi riski genel popülasyonda %1,5’dur; Yani 70 kişiden birinde yaşamı boyunca gelişme ihtimali vardır. Bu oran atmosferimizdeki ozon tabakasındaki incelme ve zararlı UV ışınlarına artan maruziyet nedeniyle hergün artmaktadır. Benleri olan insanlarda günün birinde benlerin kansere dönüşme oranı ise %2 ye çıkar, yani 50 kişiden birinde  deri tümörü gelişebilir.  Ben alındıktan sonra patojik tetkik yapılmadı ise, patojik tetkik ile Malign Melanom teşhisi konmasına rağmen ileri tetkik, tedavi ve takipleri yapılmadı ise, çıkarıldığında(Malign Melanom’un ileri evrelerinde teşhis konuldu ise)uzak organ metastazları zaten gerçekleştiği için hastalar kaybedilir.

Mevcut cilt lezyonlarının çıkartılması işleminin bu konuda en çok tecrübesi olan ve estetik uygulamalar nedeniyle izlerin en az kalmasını sağlayacak olan Plastik Cerrahlar tarafından yapılması gerekir.

544 Responses to “Nevus eksizyonu (Ben Alımı)”

 1. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Selin hanım abse drenajı ve antibioterapi sonrası tekrar değerlendirlebilir, ancak iyileşmenin tamamlanması sonrası revizyon yapılabilir.

 2. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Betul hanım benin tümü alınmadı ise geri kalanın da çıkartılması gereklidir. Tamamı çıkartıldığı takdirde kardeşinizin sürekli izlenmesine gerek olmayacaktır. Burada sınırda lezyon bırakılmadan işlemin gerçekleştirlmesi önemlidir.

 3. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Polat bey tamamı alınmışsa çıkmaz merak etmeyin.

 4. hakan genç :

  merhaba hocam yuzumde deriden kabarık olmayan deri yüzeyinde 5-6 tane bildiğiniz küçük nokta benler var lazerle aldırmak ıstıyorum.ız veya cukur kalır mı sımdıden tesekkurler

 5. asuman :

  MERHABA ALPER BEY BENIM ALTI YASINDAKI KIZIMIN KAFASINDA PEMBE RENKLİ BI SISLIK VAR BENE BENZIYOR AMA EMIN DEGILIM TABI BU SISLIGIN BEN OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLAYABILIRIM EGER BENSE

 6. Emre :

  doktor bey benim doğuştan kahverengi küçük benim var boynumda.duştayken bezle ovaladığımda boynumdaki benin bikaç kez yandığını fark ettim son 1 – 2 yıldır falan sanki milimle dahay büyüdü gibi sizce göstermelimiyim normal bir durum mu? 17 yaşındayım.

 7. esra :

  Merhaba annemin burnumun üzerinde 2tane ben var burnunun uç kısmında , kaşınıyor ve acıyor arada bir türediğini fark ettik kaşıntıdan sonra ufak ufak çıktı ama henüz büyümediler , bu benleri cerrahi mi yoksa lazer yöntemi ile mi aldırmalıyız ? hangi yöntemdenden sonra iz kalmaz ve birdaha çıkmaz ? Bilgi verebilirmisiniz?

 8. aliye :

  Mrb benim de yuzumde nokta seklinde dokuz on tane benim war. Doktora gittim gunesten oluyordur gunes kremi kullan duzenli die soledi. Benlerimi aldrmak istyorum ama zararli olur diye korkuyorum. Sayisi sanki gun gectikce artiyor ne yapabilirim sizce. Teşekkürler şimdiden

 9. pinar :

  Merhaba Alper bey..Yaklasik uc hafta once burnumun sol tarafinda kirmizi mercimek buyuklugunde bir ben aldirdim..Ve dikislerimi aldirdigim gun doktorum contratubex adli bir krem yazdi ve 10 gun sonra bu kreme baslamami soyledi..Kreme basladim fakat benimin oldugu yer biraz oyuk gibi duruyor ve hala biraz yara bu normal mi? Yani kabuk dustu hafif pembe ama pembelik küçüldü contratubexi kullandiktan sonra gun icinde krem soyuluyor ve o kisim hafif kanli oluyor yani pecete dokundurdugumda yara taze gibi cok az kan geliyor kremi birakip batticon filan mi surmeliyim yoksa kreme devam etmelimiyim ??

 10. Hilal :

  merhaba.benim burnumda kabarık olmayan koyu kahve renginde bir benim var.büyüklüğü 2-3 mm çapında.kabarık olmayan benlerin alınmasıda mümkünmüdür,nasıl bir yöntemle alınır..teşekkür ederim

 11. Onur Çelik :

  Alper bey öncelikle herkesin sorularına tek tek cevap vermeniz büyük bir nezaket örneği ilginiz için teşekkürler…Benim sorum şu olacak. sırtımda yaklaşık 1 cm çapında bir ben var..yaşağı yukarı 2 senedir zaman zaman kaşınmaya başladı geçenlerde benin etrafında koyuluk farkettim plastik cerrahiden alınması gerektiğini söylediler 2 gün sonrasına gün verdiler..Sizce bunu kötu huylu olma olasılığı nedir?

 12. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Onur bey,

  Elimden geldiğince hastalarıma, bana gelsin gelmesin yardımcı olmak görevim sonuçta bu mesleğe girme nedenimiz insanlara yardım etmek, ama yine de ben de size nazik emaliniz için teşekkür ediyorum. Sorunuza gelirsek şöyle cevap vermek daha doğru olur; kötü huylu olsa da olmasa da bunu ancak patolojik inceleme net olarak söyleyecektir. Tabii bu cevap biliyorum ki sizi hiç tatmin etmeyecek ama maalesef durum bu… Fikrimi sorarsanız müneccimliği hiç sevmem o yüzden tıbbi verilerden faydalanacağım, şöyle ki; vücudumuzdaki renkli bir lezyonun tümör geliştirme olasılığı %1 in altında olup, tek başına kaşıntı veya etrafında koyuluk tümöral değişim belirtisi olmayabilir. Diyelim ki özellikle etrafındaki renk değişikliği (ki bu uyarıcıdır) tümöre dönüşümü gösteriyor, siz erken dönemde bunu fark edip aldırmanız halinde sonucu ne çıkarsa çıksın kendinize en büyük iyiliği yapmış olursunuz. Umarım 2 günü kolay geçirirsiniz. 3 gün de patolojik inceleme 5 gün sonra sorunuzun cevabı kesinleşecektir. Bence hiç dert etmeden sakin sakin bekleyin. Sonuçta güvenilir ellerde olduğunuza eminim. Şimdiden geçmiş olsun dileklerimle.

 13. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Mümkün Hilal Hanım yine cerrahi olarak alınmasını öneririm.

 14. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Pınar hanım kan varsa bu dezepitelize bir alan var ve iyileşme tamamlanmamış anlamındadır. 2 gün hiç su değdirmeyin ve ilacı sürmeyin kabuk döküldükten sonra aynı jele devam edebilirsiniz.

 15. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Aliye haım aldırabilirsiniz

 16. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Alınması ve patolojik inceleme yapılması uygun olur.

 17. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Kalır maaalesef

 18. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Doktorunuza gösterebilirsiniz.

 19. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Emre bey gösterin, korkunun ecele faydası yok

 20. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Hatice hanım görmeden yorum yapmak doğru olmaz. Gelin görelim.

 21. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Dermatolog görse iyi olur.

 22. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Tabii ki

 23. sinem :

  Merhaba dudagimin hemen altinda dogustan ve disa kabarik uzeri killi tam olmamakla birlikte 1 cm buyuklugunde ben mevcut annem malign melanom kanseri benle ilgili estetik rahatsizlik disinda bir sikayetim yok aldirmamin sakincasi var mi malign melanoma yakalanma riskimi dusunursek alinmali mi yoksa alinmamali mi tesekkurler

 24. guven :

  merhaba iyi aksamlar ben benimi aldirmayi dusunuyorum yanagimda ve 1 1.5 cm capinda maa sakal cikan bolgede benimi cerrahi yontemle aldirdigim zaman tekrar orda kıl cıkar mı merak edıyorum tesekkurler

 25. Ali :

  merhaba benim yüzümde Ben yok çok şükür ama sadece burun altı ve çenemin çeşitli yerlerinde kahverengi Lekeler var küçük küçük bunların dagılmaması icin ne yapmalıyım bi kac tanesini sıktım yara oldu sonrada kayboldu Önerebileceginiz bisey varmı yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 26. zehra :

  Merhaba alper bey dün yanak ve çene bolgemden cerrahi yöntemle iki adet nevus aldirdim dikis yerlerini küçük bantlarla kapattilar kendiliğinden düşene kadar bantlara elleme bir hafta sonrada dikisleri aldir dendi pansuman ile ilgili bisi söylenmedi yorumlari okuyunca tedirgin oldum beni aydınlatırsaniz çok sevinirim simdiden çok teşekkür ederim…

 27. arzu :

  Merhaba Alper Bey,
  Lutfen yardimci olun.Ben dudagimin ustunde, yanagimda ve sirtimda olmak uzere 32 gun once 3 tane ben aldirdim.sonuclarim temiz cikti.ancak yuzumdeki benler 12 gun sonra sivilce gibi iltihap yapti.dudagima alttan hafif bastirdigimda ic dikis ipin ucu cikti ve bende asilip cikardim.dudagimdaki 2 gun icinde iyilesti.fakat diger yer bir sureligine duzeliyor sonra tekrarliyor.plastik cerraha durumu anlattim ic iplere reaksiyon gostermis vucudun zamanla eriyecek dedi.fakat yanina gittigim gun iltihap yoktu.5 gundur hafif sislikle beraber sizlama var.rengide gunes gormus gibi oldu.sislik bazen ufaliyor bazen belirginlesiyor.daha kotu iz kalmasindan korkuyorum.ilac kullanmam gerekiyor mu?gerekiyorsa ne kullanabilirim?leke icinde dermatix ultra jel ve gunes koruyucu kullaniyorum.cotractubex daha iyi olabilirmi?

 28. Ada :

  merhaba benim sormak istediğim tam dudağımın üstünde bi ben var ve ben çok rahatsız oluyorum yaşım 17 ve alınmasını istiyorum ama yaz döneminde alınabilir mi iz kalır mı diye de çok korkuyorum şimdiden teşekkürler

 29. özlem :

  Merhaba doktor bey . ben 20yasindayim lazerle ben aldiracak kadar durumumuz yok sigortamizda yok acaba devlet hastanesine gitsem bana maliyeti nekdar olur 5 tane benim vAr yüzümde yüzeysel ben

 30. Polat Geyik :

  Merhaba doktor bey. İki buçuk ay önce cerrahi müdahale ile burdumdaki mercimek büyüklüğündeki (leke halinde et beni değil)beni aldırdım. Alınan parçalar patolojiye gönderildi ve benin tamamının çıkarılmış dediler.Ama son 1 haftadır yara izinin altından eskisi kasar büyük olmayan bir ben çıktı ben sanki git gide daha çok belirginleşiyor ama pisikolojik olarak daha çok büyüdüğünü sanıyor da olabilirim bilmiyorum.Çok korkmaya başladım tekrar çıkacak aynı boyda diye yardım ederseniz çok sevinirim.

 31. zafer :

  merhaba doktor bey benim yaşım 27 sağ kolum da dirsekten yukarıda omuzdan aşağıda 2×5 cm büyüklügünde büyük kıllı kahverenği doğuştan hiç değişmeyen bi ben var plastik cerrahide aldırmam da bi sakınça var mı birde aldırırsam kaç gün içinde iyileşir yani kolumu kullanabilirim bu konuda bilği verirseniz sevinirim ayrıca aldırmadan önce tahlil yaptırmama gerek var mı

 32. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Aldırabilirsiniz. Kolunuzu kullanmanızı engellemez.

 33. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Doktorunuza tekrar gitmeniz uygun olur.

 34. Nihat tepehan :

  Selam hocam kızımın Sol yanagindan kulak kısmının yarısına kadar siyah üstü kıl kaplı ben var yaşı 13 suan aldırma imkanı varmı yaş olarak 13 yaş sorun olurmu

 35. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Mümkün Nihat bey. 13 yaş uygun, anestezi altında işlem yapılır.

 36. Aylin yilmaz :

  Hocam merhaba,
  Babam üç gün önce malign melanom teshisi koyduklari lafasindaki lezyonu aldirdir bacakdan alinan doku nakledildi bu dokunun uyusmama orani nedir? Yeni konulan dokudan tekrar saç çikma ihtimali var mi? Bilgi verirseniz çok memnun olurum..Tesekkurler.

 37. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Aylin hanım maalesef yok. O bölge çok geniş saçsız bir alan olsa bile sonradan oraya doku genişletici (ekspander) yerleştirilerek saçlı deri ile kapatılabilir. Fotoğrafını çekip yollarsanız tekrar konuşalım.

 38. Neriman :

  Merhaba Alper bey ben Yüzümdeki durmadan büyüyen ve sayıları gün geçtikçe artan “ben”lerimi aldırmak istiyorum. Yazınızı okudum bu konuda iyi bir plastik cerrahın tercih edilmesini yazmışsınız. Bana bu konuda Van’da ya da Diyarbakır’da önerebileceğiniz bir plastik cerrah var mı?

 39. Leyle :

  Merhaba doktor bey.Yüzümde ikisi yanağımda biri alnımda olmak üzere ufak ama cok koyu renkli 3 ben var fakat et ben değil,dokunulduğunda ele gelen türde değil.Aldırmak istiyorum estetik anlamda yüzümde renk eşitsizliğine yol açtığı için.Fakat alınan yerlerde iz kalır yada çukur olur diye korkuyorum.Ne kadar iz kalır ve iyileşme süreci nasıldır pişman olur muyum.Şimdiden teşekkürler

 40. Seher :

  Doktor bey merhaba ben 1 ay evvel yüzümden 4 tane ben aldirdim cerrahi yöntemle plastik cerrah yaptı işlemi benlerim çok küçüktü ve dikiş atılmadı sonrasında herhangi bi krem kullanmana gerek yok dedi doktor. Fakat 1 ay geçmesine rağmen belirgin çukurluklar ve kızarıklık var çok rahatsız edici bir görüntü oluştu sonrasında arayıp durumu anlattım doktorum dermatixsi jel kullan dedi yaklaşık 3 haftadır kullanıyorum ama çok fayda göremedim bu çukurluklar hala cok belirgin böyle kalır mı dolar mı dolması icin ne yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim iyi çalışmalar

 41. Yağmur :

  Merhaba hocam. Dün yüzümdeki beni aldırdım plastik cerrahine. Sabah uyandığımda kanamıştı ara ara kanama devam ediyor. Doktor dikiş üstüne strip yapıştırdı 1 hafta su değdirmezsen yüzünde kalabilir pansuman gerek kalmaz dedi. Şimdi de kanama var ne yapmam gerekir? Aman aman bir kanama değil.

 42. huban esra aşar :

  merhaba
  2 mart 2018 tarihinde çenemdeki üzerinde çok fazla kıl çıkan lezyonu dermatoloji doktoruna aldırdım yüzeysel olarak yakarak aldı.Fakat şu anda hala üzerinde kıllar çıkmakta.Benim bu lezyonu aldırmamın sebebi üzerindeki kıllardan
  rahatsız olduğum için aldırdım ama değişen bir şey olmadı.Bunu plastik cerrahi doktoruna gidip
  kökten aldırabilirmiyim ne dersiniz bana bir yol gösterirmisiniz ne yapmam gerekiyor.Cevap verirseniz sevinirim.Teşekkürler.İyi günler.

 43. Özge :

  Alper bey merhaba ben yaklaşık bir sene önce yüzümdeki iki benimi aldırdım ama aldirdigim benimin yerinde kızarıklık oluştu sanki sivilce çıkar gibi elleyincede sert gibi bu ikinci oldu neden kaynaklanıyor olabilir cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

 44. ertankaya84@hotmail.com :

  Hocam mrb babam göz kapağından kitleyi aldılar.

  Biopsi sonuç
  Nevus cerrahi sinirlarda devam etmektedir yaziyor.
  Bu nedemek hocam

Yorum yapın