Nevus eksizyonu (Ben Alımı)

Ben Nedir Ne Değildir?
İki çeşit ben bulunmaktadır: Doğumsal ve edinilmiş. Çoğunlukla benler doğumda mevcut olmayıp sonradan ortaya çıkar.  Yirmi yaşından itibaren çoğu insanda 20-30 adet  vücudunun her yanına dağılmış ben mevcuttur. Bu benler zamanla görsel hale gelirler ve genellikle büyüklükleri 0,5 mm den büyük olmaz. Sadeceher yüz bebekten biri doğumsal nevüsle doğmaktadır. Bu benlerin büyüklükleri değişmektedir: 0,6 santimetreden küçük olabildiği gibi neredeyse tüm vücudu kaplayanı da vardır ki bunlara “dev konjenital nevüs” adı verilir.  Büyük nevüsler, yetişkinde 20 santimden ve bebekte 8 santimden büyük çapa sahip olarak ya da yüz veya ayak gibi bir vücut alanının büyük kısmını kaplayan diye tanımlanmıştır. Benler büyüklük, şekil, yüzey dokusu ve tüylülük bakımından çok çeşitlilik göstermektedir. Rengi açık tabadan simsiyaha dek değişmektedir. Çoğu kahverenginin tonlarındadır. Bazıları ince tüylü iken çoğunda uzun, kalın, koyu renkli, kaba görünümlü veya kıvırcık tüy bulunur. Bu tüyü kesmek veya tıraş etmek gelişimini artırmaz. Bazısı kalıcı olarak “tüyleri ürpermiş” bir görünüme sahiptir zira piloerektör adı verilen küçük kası epey büyümüştür. Bu minik kas, soğuğa maruz kaldığında insan cildi üzerindeki tüyün dimdik durmasını sağlar.

Takip

Benler melanosit ismi verilen ve deriye renk veren hücrelerin oluşturduğu deri değişiklikleridir. İnsan vücudunda çok sayıda ben görülebilir.Bu benlerin bazıları doğuştan vardırlar,bazıları ise güneşe maruz kalınması sonucunda oluşurlar. Benler; kahverengi,siyah ya da nadiren koyu mavi renkte olabilirler.Her koyu renk değişikliği yada kabarıklık ben değildir.Deride var olan değişikliğin Ben olup olmadığı konusunda dermatoloğunuz size yardımcı olacaktır. Doğuştan gelen benlerde daha fazla risk olmakla birlikte benlerin bazıları kanser riski taşıyabilir.Bu nedenle,tehlikeli benlerin takibi son derece önemlidir.

Benlerin Çıkartılması

Halk arasında benlere “bıçak değdiği” zaman kötüye dönüşebilecekleri hakkında yanlış bir inanış vardır. Oysa tam tersi tehlike taşıyan benlerin cerrahi olarak çıkarılmaması durumunda yaşamı tehdit eden “Malign Melanom” isimli bir deri kanserine dönüşüm riskleri vardır. Malign Melanom,tüm dünyada hızla artmakta olan kötü seyirli bir kanser tipidir.Bu nedenle,tehlikeli benlerin tespiti ve çıkarılması kişinin hayatını kurtarabilir. Halk arasında başka bir inanışta ben cerrahi olarak alındıktan sonra kanserin arttığı inanışı ki çok yanlış bir durumdur. Oysaki hergün yüzbinlerce ben Plastik Cerrahlar tarafından çıkarılmakta ve o insanlar kansere yakalanmamaktadır. Malign Melanom gelişimi riski genel popülasyonda %1,5′dur; Yani 70 kişiden birinde yaşamı boyunca gelişme ihtimali vardır. Bu oran atmosferimizdeki ozon tabakasındaki incelme ve zararlı UV ışınlarına artan maruziyet nedeniyle hergün artmaktadır. Benleri olan insanlarda günün birinde benlerin kansere dönüşme oranı ise %2 ye çıkar, yani 50 kişiden birinde  deri tümörü gelişebilir.  Ben alındıktan sonra patojik tetkik yapılmadı ise, patojik tetkik ile Malign Melanom teşhisi konmasına rağmen ileri tetkik, tedavi ve takipleri yapılmadı ise, çıkarıldığında(Malign Melanom’un ileri evrelerinde teşhis konuldu ise)uzak organ metastazları zaten gerçekleştiği için hastalar kaybedilir.

Mevcut cilt lezyonlarının çıkartılması işleminin bu konuda en çok tecrübesi olan ve estetik uygulamalar nedeniyle izlerin en az kalmasını sağlayacak olan Plastik Cerrahlar tarafından yapılması gerekir.

500 Responses to “Nevus eksizyonu (Ben Alımı)”

 1. nazan ekşioğlu :

  merhaba benim oglum 3 yasında doguştan sırtında kafası buyuklugunde kıllı bi benle dogdu doktorumuz 7 yaşındas bubenın alınmasını bıze önerdi ilerliyen yaşlarda kanser rıskının cok oldugunun bu rıskın olmadan bız bulekeyı almamız gerektıgını soyledi benım sormak ıstedıgım neden 7 yasında alınması gerekıyorsa daha önceden alınmıyormu
  sıze resımde göndermek ıstedım ama burası kabul etmedi şimdiden teşekkurler

 2. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Nazan hanım 7 yas denmesinin sebebi genel anestezi açısındandır. Öncesinde çocuğunuz küçük olduğundan riski artar. Aslında oğlunuz büyüdükçe ben de büyüyeceğinden rekonstrüksiyonu da zorlaşır. İdeali anestezi ve kan düzeyi açısından yapılabilecek en erken zamanda yapılması. Çoğunlukla bu tip durumlarda bacaktan deri yaması alınması, stage eksizyon ( küçük parçalar halinde birkaç seansta çıkartma ve ekspander (çevre deriyi balon ile genişletme) ile rekonstrüksiyon seçeneklerinden biri kullanılmakta. Resimler için iletisim@dralpertuncel.com adresini kullanabilirsiniz. Şimdiden geçmiş olsun diyorum.

 3. ayşe baldan :

  merhaba bende kulağımın arkasından boynuma yakın bi yerden ben aldırdım patoloji raporunda temiz çıktı fakat beni aldıralı 7-8 ay olmasına rağmen bazen arada sırada operasyon yerimde ağrı oluyor sizce bu normalmi?? doktor biraz derin çıkaracağını söylemişti…Birde beni aldırdıktan sonra tekrar çıkabileceği söyleniyor böyle birşey olabilir mi??? cevabınız için şimdiden teşekkür ederim…

 4. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Ayşe Hanım sorun etmeyin 1 seneye kadar ağrı kalmaz. Tekrar aynı yerden çıkmaz.

 5. tuğba :

  benim yanagımda yaygın bir şekilde hafif koyu bir ben var. arada kaşıntı yapıyor. aldırdığımda tekrar çıkma olasılığı yüzde kaç acaba. aynı yerde çıkmasa bile…

 6. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Tuğba hanım bir daha orada çıkma olasılığı yoktur.

 7. hakan karaoglu :

  doktor bey iyigünler iyiçalışmalar.yüzümün sol tarafında sakal traşı oldugum bölgede 1 cm çapında ben var.traş oldugum zaman şişiyor ve tahriş oluyor sırf bu yuzden traş bile olmak istemiyorum çok rahatsız ediyor beni hem estetik olarak hemde sağlık açısından.aldırmak istiyorum.ankarada bulunmaktayım yazın ise istanbula geleceğim ve aldırabileceğim zaman sadece yaz mevsimi.yaz mevsiminde ben aldırılırmı? birde 1 cm çapında kabarık bir ben alındıgı zaman çok fazla iz kalırmı yani bıçak yarası gibi bir izmi kalır cevaplarsanız sevinirim.

 8. fnda :

  mrb bende 1 sene önce benimi aldrmştm cerrahi yöntemle. boynumdaydı ve biraz büyük çaplıydı. 1 senedir hiiç sorunum yoktu ama 1 aydır falan siyah bişy çıkmaya başladı dikiş yerinde.acaba tekrardan benin çıkma ihtimali varmıdır ?

 9. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Bazen ben çıkartıldığı sırada gözle görülmeyen mikroskopik hücre artıkları geride kalır ve onlar tekrar gelişim gösterebilirler, tekar aldırmanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 10. Phiona :

  Merhaba. Ben sizden yeni bir sistemle ilgili bilgi almak istedim. Haberlerde bir iki senedir veriyorlar. Guzellik fuarlarinda tanitimi yapiliyor. Buz kristalleri sanirim. Her turlu leke ve yara izi uzerine uygulaniyor. Bunlar nevuslere de uygulanabilir mi? Tekrar gelisme ihtimali var midir ve birkac seansta duzelir mi acaba? Zaman ayirdiginiz icin tesekkur ederim.

 11. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Nevüslerin eksizyonu tüm tekniklere üstündür. Nedenleri ise, birincisi elinizde eksizyon materyali kalır patolojiye yollayabilirsiniz, ikincisi çıkartılan birşey nüks etmez, üçüncüsü o lezyon ilerde kanserleşecekse siz onun üzerini örtmüş olursunuz o lezyon yine kanserleşir.

 12. ırmak :

  mrb benım yuzumde 4 tane ben var .doktora gıttım kotu huylu olmadıklarını soledı ama ben goruntu olarak rahatsız oluyorun .doktor bana bır guzellık merkezınde lazerle aldırabılecıgımı soledı fakat arastırdım cok pahalı .amelıyat olmakta bıraz urkutuyo acıkcası iz kalırsa korkusu var gecer mı bu ız sızden cvp beklıyorum sımdıden tesekurler

 13. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Irmak hanım merak etmeyin endişelenecek bi durum değil, cerrahi olarak çok kolay bir işlem olan benlerin çıkartılması lokal uyuşturularak yapılır. 6ay 1 sene içerisinde izleriniz belli belirsiz hale gelir.

 14. Beril :

  Merhabalar benim göğüsümden göbek deliğime kadar dev bir ben var bunun alımı ve kontrolü için bir kaç sene önce doktora gittim bana 3 aylık bir süre zarfı gerekli oldugunu söylediği için daha aldıramadım.Bu benin alınması tek seferde olamıcakmış bir kaç hatta 4 5 seferde alınıp biteceğini söyledi benim sorum bu kadar fazla parça şeklinde alınacağı için bir çok iz kalıcak bunlar geçer mi sonuçta benim gitsin iz kalmasın diye operasyon geçiricem ama farklı farklı yerlerde izler kalıcak bunlar geçer mi? Bir de daha önemli gördüğüm bir sorum var benim küçük küçük bacağımda da benler var bunların üstündeki kılların alınmaması mı gerekiyor? tıraş da tahriş oluyorlar bunun bir zararı olur mu?

 15. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Beril hanım açıkçası görmeden yorum yapmak istemem ama tabii bu bahsettiğiniz dev kıllı nevüs olarak adlandırılan bir kitle. Bu tip nevüsler uygun zamanda hemen çıkartılmalıdır, zira durdukları sürece tümör gelişme imkanı oldukça yüksek bir ihtimaldir. Tabii ki stage eksizyon (bahsettiğiniz yöntem) dediğimiz ardışık bir şekilde, tek seferde greftleme ile veya ekspander (doku genişletici) vasıtasıyla cilt genişletilmesi ile de çıkartılabilir. Ancak maalesef iz kalmaması mümkün değil. Diğer sorunuza gelirsek nevüslerin tahriş edilmesi sakıncalı olabilir, aldırmanızı tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

 16. ömer :

  mrb bugün babamın burnun sol yanından ve göz altı kısmına doğru fındık büyüklüğünde ben aldırdık.kaşıntı kanama gibi durumlar vardı beninde. cerrah büyük ihtimal kötü huylu olduğunu söyledi.patoloji sonucunda belli olucak bugün biras şişme oldu badajın yan kısımlarında falan normalmidr bu.öneriniz nedir.

 17. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Ömer bey bir problem olduğunu düşünmüyorum erken dönemde ödem olur, ancak antibiotiği düzenli kullandığına emin olun.

 18. kerem :

  merhaba ben 1 ay kadar onceyuzumden ıkı ben aldırdım amelıyat yerlerımde 2 gun once amelıyat yerlerımde şişlik olustu ve uzerı kızardı doktoruma tekrar gorunmem gerekıyorumu ?

 19. arin :

  merhaba benm boynumda 1 cm çapında daire şeklinde kahve-siyah renkte doğuştan bi ben var,kabarık benlerden değil,bunu aldırsam çok iz kalır mı,o bölgeye deri nakli tapılabilir mi,lazer tedavi ile tamamen kaybolur mu benim,tavsiyeleriniz olur mu teşekkürler şimdiden

 20. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Merhaba bu klasik sorunun cevabı da benim açımdan klasik olacak ama “izsiz iyileşen hiç bir cerrahi işlem yoktur, cerrahi sonrası sadece az görünen ve farkedilemeyenler olur” Aslında şu an sizin gözünüze battığı kadar bir iz kalmaz ve birkaç sene içerisinde ise iyice belirsizleşir. Laser ile izsiz işlem yoktur, deri nakline ihtiyaç duyulmaz. Umarım cevaplar yeterli olmuştur

 21. arin :

  teşekkür ederim yeterli oldu

 22. habibe :

  merhaba doktor bey benim kızımda doğuştan lineer dağilım gösteren kolunda bir ben var iki çizgi şeklinde yaklaşık 10 cm uzunluğunda şu an 15 aylık doktor bu benin büyümeyle paralel bir büyüme göstereceğini herhangş bir değişiklik olmayacağını söyledi böyle benlerde ne tür tedaviler uygulanabilir çok üzülüyorum:((teşekkürler…

 23. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Habibe hanım görmeden bir yorum yapmam doğru değil ancak bu lezyonların tedavisinde bir takım yöntemler mevcuttur. Canınızı sıkmanıza gerek yok.

 24. Şahin :

  Doktor bey benim sağ boynumda ve göbek deliğimin sağ tarafına doğru benler var.Yaşım 14 aldırsam bir sorun olurmu yoksa yaşa daha varmı.

 25. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Sizi rahatsız ediyorsa aldırabilirsiniz. Sorun olmaz.

 26. yeşim :

  Doktor bey yüzümdeki yüzeysel olan(cildimin altında),kahverengi,boyutları çok küçük(noktasal ve leke tarzında boyutları yaklaşık 0.5mm civarında)9 benimi cerrahi olarak aldırmam mümkün müdür acaba?

 27. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Yeşim hanım yaz öncesi aldırmak isterseniz, bu aylarda yaptırın yoksa eylül ayına kadar bekleyin derim, tabii ki alınırlar.

 28. şefika elem :

  MERHABA ALPER BEY, HERKESİN SORUSUNA CEVAP VERİP İLGİLENMENİZ ÇOK GÜVEN VERİCİ DUYARLILIĞINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM. KIZIMMIN YÜZÜNDE DOĞUŞTAN KULAKLA GÖZ ARASINDAKİ MESAFEDE 3CM UZUNLUĞUNDA 2 CM ENİNDE ETRAFI AÇIK ORTASI KOYU KAHVE VE KOYU BÖLÜMÜ KILLI BİR BENİ VAR. KIZIM ŞU ANDA 7 AYLIK ÜÇ DEMATOLOĞA GÖTÜRDÜK ÜÇÜ DE YÜZDE İLK DEFA BU KADAR BÜYÜK BEN GÖRDÜKLERİNİ SÖYLEDİLER.NEVÜS DEDİLER RESİM GÖSTERDİLER.BU YÜZDEN SAĞLIKLI BİLGİ ALAMADIK. BÜYÜR MÜ, KIZIM BÜYÜDÜKÇE YÜZÜ GERİLDİĞİ İÇİN YANA KAYAR MI, TEHLİKELİ Mİ NE YAPMAMIZ GEREKİR BU KONULARDA BANA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM ÇOK TEŞEKKÜRLER.

 29. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Şefika Hanım, iltifatlarınız için teşekkür ederim. Elimden geldiğince insanlara faydalı olmaya çalışıyorum, bu da işimin bir parçası tabii ki. Kızınızın durumuna gelirsek tabii yakından görmek veya fotoğrafının üzerinden bir yorum yapmak daha sağlıklı olurdu. Yanlız anlattıklarınızdan çıkarımım şudur. Kızınızın yüzünde çapı 3×2 cm olan dev kıllı nevüs mevcut. Tabii birincisi yüzünde olması şanssızlık, zira kozmetik olarak umursamasak da çıkartılması gerekli, nedeni ise dev kıllı nevüslerin yaşla birlikte büyümesi yanında yıllar içerisinde potansiyel malign melanom geliştirme risklerinin diğer nevüslere göre yüksek olması. Tabii yüzde olarak yine de çok sayılmayabilir ama çıkartılması gerekir. 7 aylık olması nedeniyle belki 1 yaşı beklenebilir, ancak alınacak her kararın bir iyi bir kötü tarafı olacaktır. Ne gibi derseniz erken çıkartılmaz ise büyüyecek olan kitlenin rekonstrüksiyonu daha zor olacak, erken çıkartılırsa iz genişleyecek. Benim fikrim anestezi açısından en uygun olduğu dönemde “stage eksizyon” yapılması yani 1 seferde değilde 6 ay-1 sene aralıklı 2 operasyon ile çıkarılması bu şekilde daha az izli olacaktır. İleri yaşlarda da genişleyecek olan izine “skar revizyonu” ile iyileştirme sağlanır. Geçmiş olsun

 30. MELEK :

  suratımda sırtımda benler var ama et benı deıl normal benler bunları nasıl yok ettırebılıırmmm

 31. Op. Dr. Alper Tuncel :

  İki secenekten birini uygulayabiliriz Melek hanim ya cerrahi islemle alabiliriz, tercih etmezseniz laser ile tedavi edilebilir.

 32. nur :

  mrb

 33. nur :

  kaşımın üzerindeki beni sıkıp kanattım büyüme olur mu çapında…bir de yüzümde birçok benler var et beni değil iz kalmadan hangi yöntemle aldırmalıyım…acele cevp verrirsenz svinir teşekkürler..

 34. irene :

  merhaba. karın bölgemde hafif şiş bir benim var, sadece üst kısımlarında siyah lekeler(küçük benekler gibi) oluştu. sizce alınması mı gerekir ?

 35. kerime :

  kahverengi dev kıllı nevüs sağ omuzumun arkasında 6 cm kadar küçükken fındık kadardı şuan 33 yaşındayım şuan 6 cm aldırmamı önerirmisiniz ? 06.16.2012

 36. kerime :

  kahverengi dev kıllı nevüs sağ omuzumun arkasında 6 cm kadar küçükken fındık kadardı şuan 33 yaşındayım şuan 6 cm aldırmamı önerirmisiniz 16.06.2012
  14:02

 37. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Kerime hanim yaz aylarinda onermiyorum, ancak yazi gecirdikten sonra mutlaka cikartalim. Malign melanoma gelistirme riski nispeten fazla bir lezyondur.

 38. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Bir an evvel muayene olup, daha sonrasinda aldirmaniz uygun olacaktir. İhmal etmemenizi oneririm. Gecmis olsun.

 39. Mahmut :

  Alper bey, merhaba 2,5 yaşındaki kızımın sag kol dirseginin 1 cm alt tafaında 8,5*6 cm büyüklügünde kıllı nevüs mevcut, yukarda bir hastanıza yaz ayında nevüsü almayı önermediginiz yazmıssınız nedenini ögrenmek isterim bizde yaptırmayı düşünüyoruz,
  İkinci sorum; 3 yöntemden bahsediliyor beni almak için 1 bacagından parça alarak tek seansta beni almak.
  2. yöntem olarak 3 veya 4 seansta parçalar halinde almak.
  3. yöntem olrak balonla şişirme. yöntemlerinden hangisi bu yaş için uygun olur. veya daha iz kalması için

 40. İrem :

  Merhabalar, boynumda büyük bir et beni var, 26 haziran’da alınacak. Doktor bey, yukarıdaki yorumlarda yaz aylarında ben alımını önermediğinizi gördüm ve neden önermediğinizi merak ettim? Benim bu ay aldırmaktan başka çarem yok fakat içime bir kurt düştü şu an.

 41. kerime :

  Alper bey sağ omuzumun arkasında üst köşede ayağımdan parça konulup onu kapatmamı önerirmisiniz iz kalırmı ?

 42. kerime :

  Alper bey sağ omuzumun arkasında üst köşede dev kıllı nevüs var ayağımdan parça konulup onu kapatmamı önerirmisiniz iz kalırmı ?

 43. sevda :

  Merhaba.3 Ay önce yüzümdeki 2 adet beni cerrahi yöntemle aldırdım.Doktorum 6 ay güneşe çıkmamamı söyledi ancak bu ay denize girmeyi düşünüyorum.ben alınan yere yara bandı yapıştırsam yeterli olarak korumuş olurmuyum?

 44. tuba :

  10 yaşında kızımın doğuştan kafa derisinin içinde 0,7×2 cm büyüklüğünde bir beni var .bu ben kafasının büyümesiyle paralel normal seyrinde büyüdü.çocuk doktorumuz cilt doktoruna,o da estetik cerraha sevk etti .şuanda alınmasının hiç acil olmağı ancak ilerleyen yaşıyla bir risk teşkil edebileceği söylendi.ergenlik çağırdan önce alınmasının iyi olacağına yönelik bazı duyumlar aldım.biraz daha bekletsek bi problem olur mu ?teşekkürler

 45. tuba :

  birde bu tip benlerin litaratürdeki ismi nedir acaba?

 46. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Tuba Hanım,
  Bu tip nevüslere litaratürde “dev kıllı nevüs” adı verilmektedir. Ancak 0,7×2 cm 10 yaş için bu klasifikasyona pek uymuyor sanki. Bence beklemeniz daha kızınız biraz daha lokal anesteziyi tolore edebileceği zaman aldırmanız daha uygun kanımca. Yanlız boyut artışı yakın takip edilirse çok büyümeden işlemin gerçekleştirilmesi daha iyi olur. Saçlı deride geniş defektleri kapatmak yerine göre zor olabilir. Geçmiş olsun.

 47. zuhal çınar :

  merhaba doktor bey..ben bundan bir kaç ay önce Çapa tıp fakültesine kolumda bulunan beni gösterdiğimde bana net bişey söylenmedi hatta siz bilirsiniz ister alalım ister almayalım gibi bir cümle ile kafamı bulandırdılar.tekrar gittim başka bir doktor alınmalı diyerek plastik cerraha yönlendirdi.şimdi ben size şunu sormak istiyorum.büyük bir kayısı kadar önceden üzeri kıllı ama şimdi kenarları kıllı,üzeri de minik çakıl taşları gibi küçük et parçaları olan bir benim var.ben bunu aldırırsam ilerde daha kötü bir sonuçla karşılaşır mıyım?ve kolumu kullanamaz hale gelme ihtimalim var mı?şimdiden teşekkür ederim.ALLAH razı olsun..

 48. sevgi :

  Merhaba Alper Bey,benim de ablam kolunda doğuştan olan ,şimdilik zararsız olduğu söylenen benini 3 seansta aldırıyor.Birinci seans dün oldu,dikişler için çok dikkat ettiğini patlayacak diye hiçbirşey yapamadığını söylüyor,ev işleri filan..Ne kadar zaman dikkat etmesi gerekecek…Bir de baya ağrı oluyormuş,kaç gün sürer acaba?Benin 1/3 ü alındı şimdilik..Şimdiden teşekkür ederim.

 49. Op. Dr. Alper Tuncel :

  İşlemden sonra 48-72 saat içerisinde su geçirmez ancak tam gücüne dikişler alındıktan sonra kavuşur. Genelde 10-12 güne kadar dikişleri alınır. Tabii kolunun neresinde onu bilemiyorum, süreyi doktoru belirleyecektir. Biraz önce veya sonra da olabilir, duruma o karar verir. Ondan sonra bir sorun kalmaz.

 50. barış :

  ben aldırma işlemleri ortalama ne kadar?

 51. Sema :

  Merhaba doktor bey,
  Benim bebegimin doğuştan sag omuzunda 12 cm büyüklüğünde siyah bir beni var. Henüz iki haftalık cilt kliniği bu büyüklükte bir nevüs bebek 1 yasına geldiginde 3-4 ameliyata parça parça alına bileceğini söyledi. Bu geçirdiği ameliyatlardan sonra çok acı cekermi ve iz kalirmi? Bevek 1 yasına gelene kadar nevüs kansere yol aca bilirmi? şimdiden teşekkür ederim

 52. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Sema hanım bu tip nevüslerin erken dönemde çıkartılmasında fayda vardır. Hem sürekli büyümeleri hem de yaş ilerledikçe tümör geliştirme potansiyeli arttığı için çıkartılırlar. Bu nedenle bir şekilde o kitle çıkartılmalı. 1 yaş diye belli bir sınır yok. Genellikle çoçuğun anestezi almasının en uygun olduğu dönemde başlanır. 12 cm oldukça büyük tabii iz kalacak. Şimdiden geçmiş olsun

 53. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Fiyat bilgisini siteden veremiyorum. iletisim@repair.com.tr adresimizden bize ulaşabilir veya telefon ile bilgi alabilirsiniz.

 54. ebru gezmen özer :

  Hocam iyi günler benim kızım 3,5 yaşında kafasında1,2*3,5 cm çapında ve sağ baldırında 1.3*2.3 cm çapında doğuştan dev kıllı nevus mevcut cilt doktoru bacagindaki nevusun alınmasını kafasındaki nevusun ise takip edilmesi gerektiğini söyledi sizce bu işlemler en îyi nerede yapılır ayrıca kafasındaki nevusun alınmasını onerirmisiniz operasyonun risk boyutu nedir cevabınız için şimdiden teşekkürler

 55. Gül :

  Doktor Bey merhaba, öncelikle bu yararlı bilgileriniz için çok teşekkür ederim. benim kalçamda sivilce gibi bir çıkıntı vardı içinde siyah bir nokta görünce kıl dönmesi sanıp sıkmaya çalıştım ama sıkılmadı ve kan oturdu sonra aklıma takıldı galiba bu noktada üstünde kıl çıkan bir benim vardı. yani yanlışlıkla onu sıktım sonra üstüne terramcyn sürdüm hala biraz acıyor dün doktora gösterdim bana bactroban verdi mikrop kapmış bunu kullan ondan sonra ne olduğuna bakarız dedi. ama çok endişeliyim bu durumun bir zararı olur mu?

 56. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Gül Hanım bence antibiotik tedavisi biter bitmez cerrahi olarak çıkartılmasını sağlayın. Patolojik tetkik sonucuna göre sonrasında yol alabiliriz.

 57. ebru :

  Hocam iyi günler öncelikle verdiginiz bu önemli bilgiler için teşekkür ederim.benim kızım 3,5 yaşında kafasında1,2*3,5 cm çapında ve sağ baldırında 1.3*2.3 cm çapında doğuştan dev kıllı nevus mevcut cilt doktoru bacagindaki nevusun alınmasını kafasındaki nevusun ise takip edilmesi gerektiğini söyledi sizce bu işlemler en îyi nerede yapılır ayrıca kafasındaki nevusun alınmasını onerirmisiniz operasyonun risk boyutu nedir tekrar teşekkür ederim…

 58. Ayşe :

  Mrb hocam ben iki gün önce benimi ve şuan çok kasınıyor bir ay önce bir tanesini daha aldirmistim onda öyle bir sorun yaşamamstm. Mikrop kapmamasi için bir ay önce yazmış olduğu bactroban adlı kremi kullanıyorum. Normal mi herşey dikisler de pazartesi alıncak strese girdim kasinan dikiş yerinde küçük sivilce ucu gibi birşey de çıkmış. Şimdiden teşekkürler

 59. Migena :

  Merhaba,

  Benim koltukaltımın yanında 1 cmlik doğuştan gelen bir benim var. Üstü kabarık (karnıbahar şeklinde) ve tüylü. Birkaç gün önce yanlışlıkla acıttım ve kanattım. Dermotologa göründüm ve kötü bir bene benzemediğini söyledi. Yarası iyilişince gidip kontrol etmemi ve gerekirse aldırmamı söyledi. Ben de aldırmak istiyorum fakat biraz korkuyorum. Tamamı alınamazsa, bir kısmı gözünden kaçarsa da kalırsa ilerde kansere dönüşme riski olur mu?

  Teşekkür ederim

 60. ebru :

  Hocam iyi günler öncelikle verdiginiz bu önemli bilgiler için teşekkür ederim.benim kızım 3,5 yaşında kafasında1,2*3,5 cm çapında ve sağ baldırında 1.3*2.3 cm çapında doğuştan dev kıllı nevus mevcut cilt doktoru bacagindaki nevusun alınmasını kafasındaki nevusun ise takip edilmesi gerektiğini söyledi sizce bu işlemler en îyi nerede yapılır ayrıca kafasındaki nevusun alınmasını onerirmisiniz operasyonun risk boyutu nedir tekrar teşekkür ederim

 61. ebru :

  Hocam iyi günler öncelikle verdiginiz bu önemli bilgiler için teşekkür ederim.benim kızım 3,5 yaşında kafasında1,2*3,5 cm çapında ve sağ baldırında 1.3*2.3 cm çapında doğuştan kıllı nevus mevcut cilt doktoru bacagindaki nevusu aldirabilirsiniz kafasındaki nevusu altı ayda bir takip ettirin dedi bacağındakini de aldirmasak sıkıntı olurmu lütfen aydinlatin beni ayrıca kafasındaki nevusun alınmasını onerirmisiniz operasyonun risk boyutu nedir tekrar teşekkür ederim..

 62. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Dogru bilinen yanlislardan biriyle daha karsi karsiyayiz, ama hem icinizin rahat etmesi hem de isinizi kolaylastirmak acisindan en erken zamanda cikarttirin. Tabii cikan parca yine de patolojik incelemeye tabi tutulmali. Gecmis olsun.

 63. Ayşe :

  Benimi cerrahi yöntemle aldırdım bir ay oldu bugün aldırdığım yer hafif şiş ve dokununca aciyor da enfeksiyon kapmış olabilir mi ne yapmam gerekiyor hangi doktora gitmeliyim plastik cerrah almıştı ama şuan öğrenciyim ve aldırdığım şehirde değilim

 64. Tugce :

  Doktor bey iyi aksamlar.ben 24 yasindayim ve basimda cocuklugumdan beri olan bir ben vardi 1,5 sene kadar once dogum yaptim ve inanilmaz derecede bir leblebi adar buyudugunu fark ettim rengi kahverengiyken kirmiziya dondu arada sirada kenarlari cok hafif kasiniyor ama agri ve iltihap yok.sizce ciddimidir? Korkuyutoyr beni cok.Aldirmam gerekirmi? Tesekkurler.

 65. Mavi :

  Merhaba Alper bey yaklaşık 13 gün önce beyaz et benı aldırdım sol kafa tası ve sag alt kafa tası olarak ıkı operasyon gecırdım 13gun sonra gelın dıkıslerı alalım dedıler ben dıkıslerı aldırıcam ıkı gn sonra ama halen dıkıs terım acıyor ve
  Dıkıs üstüne pansuman bezını dıktıler sadece batıkonu dokuyorum gün ası öyle pansuman yapıyorum ben dıkıslerı aldırdınız zaman ağrım geçer mı bıde dıkıslerı alındığı gün banyo yapabılırmıyım banyo yaparsaydı canım acır mı soucta basıma Sampuan dökmem gerekıyor ilginiz için teşekkür ederim

 66. sahin aydin :

  Benim sol kolumda uzunlugu 20 mm genişligi ise 14 mm kadar bir kahverengi kıllı nevus var sporcuyum ve vücuduma bıçak değirmek istemiyorum üstüne dövme yaptırmayi düşündum bi zararı olurmu Cok yardıma ihtiyacim var şimdiden teşekkürler hocam

 67. ufuk :

  sayın alper bey ilk önce insanları bilgilendirdiginiz için size çok teşekkür ediyorum. Size bir sorum olacaktır. Ben 23 yaşındayım. Burnumun üzerinde kahverengi bir Ben var ve bu beni psikolojik rahatsız ediyor. 3 sene önce ben bunu lokal ameliyat yöntemiyle aldırdım. Iğne yapıldı ve ben kesildi. Doktorun verdiği krem ve bilgileri aynen uyguladım fakat bu ben aynı yerden tekrar çıktı. Sirke tedavisi uyguladım kendim. Geçti 1 hafta sonra yeniden çıktı. Ne yapabilirim yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Acaba lazerle aldırsam tekrar çıkma olasılığı varmı. Ve ücret hakkında bir bilginiz varmidir. Saygılar .

 68. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Ufuk bey bana resminizi yollarsanız fikrimi netleştireyim, ama öncelikle şu “kocakarı ilaçlarını” bırakın. Benlere laser uygulaması biz PLASTİK CERRAHlarca pek sevilmeyen ve tercih edilmeyen bir tedavi. Çünkü evaporasyon veya soldurma sağladığından patolojik parça/spesimen elinizde olmuyor. Kitlenin adını koymamış bir nevi gözden saklamış oluyorsunuz. Bu niye önemli derseniz çok çok çok nadir de olsa eğer oradan kötü huylu bir kitle ileride çıkacaksa bunu gözden kaçırmış olabiliyorsunuz. Bu bakımdan sizde kitlenin çıkarılmasından sonra geride kalan bir kısım hücreler yeniden orada bir kitle formasyonu sağlamışlar. Bunun tekrar çıkartılması en iyi yöntemdir. Geçmiş olsun.

 69. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Hiç tavsiye etmem dev kıllı nevüsler potansiyel olarak düşük yüzde ile bile olsa melanom adı verilen cilt kanserine sebep olabilirler, çıkarttırıp sonra dövme yaptırmanız daha akıllıca olur.Geçmiş olsun şimdiden.İyi günler.

 70. ufuk :

  vermiş olduğumuz bilgiler için çok teşekkür ediyorum . Şuan askerdeyim en kısa zamanda size resim yolliycam. Kendimize çok iyi bakın ve işimizde başarılar diliyorum.

 71. Ali :

  Merhabalar. Burnumun yanında kabarık bı sekılde ufak kasımın uzerınde kabarık ve elmacık kemıgımın uzerınde dıgerlerıne nıspeten dha büyük ve yüzeysel bı ben bulunmakta bunları aldırmak ıstıyorum.Gıttiğim cildiye doktorlarında alınmasında bı sakınca olmadıgını fakat elmacık kemıgı uzerındekı ben alındıgı zaman ız kalabılecegıni ve iyi bir doktora aldırmamı soyledi. Kalacak olan ız ne sekılde olur? Ben dogu bolgesınde bı ildeyim bu ilde ve çevre illerde tavsıye edebılecegınız bı doktor ve merkez varsa iletebilirmisiniz? Ve ulasabılecegım maıl varsa nevüsleri fotograflandırıp tavsıyelerınıze ulasabılmek isterim saygılar

 72. aynur :

  18 aylik kizimin 4 aylikken meme altinda etbeni cikti doktoro goturdum onemli bisey deyil dedi simdi 18 aylik etbeni 2 cikti biri buyudu ve kirmizilasti etrafida 2 mm capinda kirmizilasti ne yapmam gerek

 73. melis :

  iyi günler doktor bey size şunu sormak istiyorum bir hafta önce cerrahi bir operasyonla burnumun ucunda çokta büyük olmayan bir ben aldırdım.7. günde dikişlerim alındı fakat yapılan müdehalede dikişler tutmamış ve kesilen bölge açık bir şekilde kalmıştır şuan enfeksiyon tedavisi uygulanıyor ortalama acıklık bir serçe parmağı tırnağı kadar sizce deri bu kaynamayı gerçekleştirirmi yoka tekrar dıkişmi gerekir

 74. selvi sönmez :

  ben çenemdeki beni aldırmak istiyorum fakat iz kalacağını ve sadece rengin ten rengine döneceğini kabarıklık olcağını duydum 18 yaşındayım cildim kendini yenilediği için kalmaz umuduyla denemeyi düşünüyorum …

 75. Fatma :

  Merhaba Alper Bey,
  Benim saçlı derimde dermatoloğun ben çeşidi olduğunu söylediği bir şey var. Tırtıklı yüzeyi var ve kaşınıyor.. Kaşıntının tırtıklı yüzeyde bakterinin kolay üremesinden olduğunu söyledi. Neyse bunu plastik cerrah lokal anestezi ile alır, dedi. Görünmeyen bir yerde ama tarak vs. orayı tahriş ediyor ve bir parça kabarıp ayrıldı, sürekli kuruyor, kopuyor kanıyor… beni çok rahatsız ediyor. resim gönderebilirim.

 76. gülçin :

  iyi günler alper bey.5 aylık oğlumun kafasında doğuştan 1 cm küçük bir beni var.doğduğunda üzerinde saç yoktu.şimdi yavaş yavaş sarı sarı saçları çıkmaya başladı.sanırım parça almadan ışıkla bakılan bir makina varmış galiba.buna her dermatolog bakabilir mi.yada nereye gitmeliyim.daha yaşı çok küçük olduğu için ne yapacağımı bilemiyorum.ne yapmam gerekiyo.şimdiden teşekkür ederim.

 77. didem :

  doktor bey merhaba benim kaşımın üzerinde alın bölgemde sanki kalemle çizilmiş gibi çok küçük olmayan bi ben var deriden kabarıkta değil ve aynı hizada boyun bölgemdede bulunuyor ve çok rahatsız oluyorum nasıl aldırabilirim bunları nasıl bir yöntem tavsiye ederdiniz devlet hastaneleri yapıyorlarmı acaba bilgi verirseniz sevinirim mailnizi bekliyorum iyi çalışmalar

 78. Sema :

  Merhaba Alper bey.. Oglum suan 5 aylik ve haftaya
  ameliyat olucak. Doktor sadece o bölgeyi uyusturacagini
  söyledi ve 4-5 kezde parca parca alicaklarmis benini.
  Beni 15×15 cm cok büyük…acaba ameliyat tarihini ertelesemmi
  diye düsünüyorum daha cok kücük kiyamiyorum :(
  Doktor Bebek oldugu icin anlamaz birsey hissetmez dedi ama yinede
  O bölge uyusturulurken ve ameliyatdan sonra
  aci cekermi ve ne kadar sürede iyilesir?

 79. meryem :

  merhaba alper bey,ben bundan iki hafta önce burun ameliyatı oldum,alnımın ortasında bir benim vardı onuda aldılar,fakat patoloji tetkik yapılmadı,benim için bir risk oluşturur mu ve bundan sonra ne yapabilirim?

 80. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Meryem hanım muhtemelen bir problem teşkil etmez, ama bu tip durumlarda patolojik tetkik yapılması daha uygun olur. Yapacağınız alınan bölgeyi takip etmek, herhangi bir şekilde orada tekrarlayan bir lezyon olursa acil olarak bir plastik cerrah ile görüşmek olacaktır. geçmiş olsun

 81. Deniz :

  Meraba Alper bey,
  Ben 13 yaşındayım ve burnumun sağ tarafında mercimek büyüklüğünde bir et beni var.Doktor bunun zararsız olduğunu söyledi ancak ben kendimi piskolojik olarak rahatsız hissediyorum.Bazı doktorlar hemen alınabileceğini söylüyor,bazzıları ise 18 yaşından önce alınamaz diyor.Hemen alınırsa iz kalabileceğinden korkuyoruz.Yardımcı olabilir misiniz ?

 82. nur :

  mrb doktor bey. benim yüzümde bener varbi tanesi çok hafif kabarık elimle dokunuca anlaşılıyo kabarıklığı ancak. hangi yöntemle aldırırsam iz kalmaz. cerrahi mi lazerle.yanağımın tam ortasında .

 83. ahsen :

  merhaba doktor bey öncelikle bu şekilde insanların kafasına takılan soruları yanıtlamanız gerçekten çok güzel:çünkü herkesin bir sorunu var ve yanıt bekliyor:başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum benim burnumun üzerinde mercimekten azıcık küçük kabarık 2 ben var doktora gittim ve tamamen kafamı karıştırdı eğer benlerini aldırırsan iz olur ve seni daha çok rahatsız eder vazgeç dedi.ama kendisi bilmiyor ki insanlar gerçekten sosyal hayatlarında sorun yaşıyorla ve bir ümit geliyorlar.lütfen cevplamısnız çok büyük bir psikolojik bunalım içerisindeyim sanki herkes benlerime bakıyo gibi hissediyorum plastik cerraha cerrahi yöntemle aldırdığımızda çok büyük bir iz kalır mı bu izler bizleri benlerden daha çok rahatsız eder mi?biliyorum bu sorunun cevabını bekleyen yüzlerce genç kız var lütfen umut ışığı olun

 84. Deniz :

  Merhaba Alper Bey,
  Ben Mayıs 2012′de, doktorun, aldırılmasını önermesiyle, karnımdan 1,5 cm çapında kabarık siyah bir ben aldırdım. Patoloji raporu temiz çıktı. Doktor derin bir cerrahi işlem uyguladığını, 6 dikiş attığını ve karın bölgesinin hassas olması nedeniyle iz kalacağını söylemişti. İz kalması önemli değil, estetik değil sağlık açısından düşünüyorum. Öncesinde çukurluk vardı fakat zamanla çukurluk doldu hatta oradaki doku kabardı. Şu anda neredeyse aldırdığım ben büyüklüğünde ve kabarıklığında bir doku var. Ve ara ara hala kaşınıyor. Bu durum normal midir yoksa orada bu denli bir kabartı olması sorun olduğunu mu gösterir?

 85. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Maalesef normal değil az olsa da görülebilecek bir problem. Yaranın sizin genetik yatkınlığınızdan kaynaklanan bir nedenle kabararak deyim yerinde ise “fazla” iyileşmesi. Bu durumda ilk olarak silikon sheet ile izin kapatılması ve hatta steroid enjeksiyonları ile küçültülmesi ve normal boyutlara getirilmesi mümkün. Bir Plastik Cerrah arkadaşımı ziyaret etmenizi öneriyorum.

 86. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Ahsen hanım bana iletişim adresimi kullanarak resimlerinizi yollayın bir bakalım. Çıkartılırsa mutlaka iz kalır ama bazı yerlerde daha az, hatta daha kabul edilebilir olabilir. Yani anlayacağınız “iz var, iz var”. Görüşmek üzere

 87. burcu :

  Doktor Bey merhaba.
  Eşimin kafasinin sol ön kisminda 1ay öncesine kadar2 mm olup şu anda
  2cm genişliğinde, kabarık ve tırtıkli, tırtıkların uçları açık renkli ben olup olmadığından emin olamadığımiz bir şey çıktı. Esim 35 yaşında. vakti olmadigi icin cok onemsemiyor bu durumu.Şu an hemen cevap yazabilirseniz kendisini yarın doktora götürmeye ikna edebilirim.
  Şimdiden teşekkürler.

 88. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Görmediğim için net bir şey söylememem gerekir, ama şöyle bir kuralımız var; Eğer daha önceden mevcut olan renkli bir lezyonda; renk, şekil, boyut değişiklikleri oluyorsa, kolay kanama oluyor, asimetri, üzerinde farklı renkler beliriyorsa, kenarları düzensizleşiyorsa bu durumda hemen çıkartılması ve patolojiye gönderilmesi en uygun yöntemdir. Kaldı ki kafa, sırt, el ve ayak tabanı gibi yerlerde olanlar için çıkartılarak patolojik tahlil yapılması da şarttır. Bu tip lezyonlar erken tanı tedavi ile zarar vermezken, ipin ucu kaçarsa hayati tehlike arz edebilir. Eşinizi ikna edip hemen en yakın Plastik Cerraha götürmeniz hayat kurtarıcı olabilir, bu şeyler için vakit yaratılmalı. İyi günler.

 89. ahsen :

  peki doktor bey benim anlamdığım bir noktada şu:insanlar burun estetiği yaptırıyorlar ve neredeyse burunları baştan başa kesilip biçilip tekrar dikiliyor ama biz burun estetiği olan hiç bir kimsenin burnunda bir dikiş izi hatta her hangi bir iz göremiyoruz.benim bahsettiğim benlerimde burnumda ve küçük bir mercimek kadar çıkıntılı bu ufak benler alındığında neden izler kalıyor yani ben alındığında estetik dikiş atılamıyor mu? bunu çok merak ediyorum

 90. yayyasi :

  merhaba,benAzerbeycandan yaziyorum size cok endiseliyim,esimin sag bacaginin yukari kisminda onceden siyah ben vardi normal bendi,son zamanlar fazla buyudu kariklasdi,uzeri catlak catlak 1gorunum aldi,onkologa gitmemizi onerdiler doktor da bu benin tamanen kesilmesi gerektiyini soyledei kalirsa ilerde kotu sonuc verer kansere donuse bilirmis kesilen kisimdan biopsi yapilmasi gerektigini soyledi cok korkuyorum doktor yalnis karar vere bilirmi acele ile aldirip sonradan basimiza sorun aliriz gibi geliyor bana lutfen cevaplarsaniz endisemi dindirmis olursunuz onceden cok tesekkur ederim lutfen acil cevap bekliyorum sizden umudum sizsiniz.rahatsiz etdiyim icin ozur dilerim.

 91. ercan kol :

  doktor bey merhaba.10 günlük bir bebegimiz var.göbek deliginden kasıgına kadar el büyüklüğünde konjentinal dev nevüs ü var.dogumdan 2 gün sonra konusunda uzman bir doktora gittik.bu tür benlerin tehlikeli oldugunu bebek 2-3 aylıkken labılecegini söyledi.dilersek daha sonraki zmnlarda da aldırabilirsiniz dedi ama zmn ilerledikçe riskin artacagını belirtti.bu tür benlerin doguştan kötü huylu olma ihtimali var mıdır?sizce nasıl bir yolizleyelim?fikir ve bilgilerinizi bizimşe paylaşırsanız seviniriz?syg.

 92. meryem :

  merhaba hocam benimde nevüslerle ilgili bir sorum var. Üç tane bebeğim var ve diğerlerinde yok ama üçüncü bebeğim 7 aylık ve kızımın kolunda(omzundan parmak uçları da dahil)doğuştan dev konjenital nevüsü var. Ve başında ceviz büyüklüğünde 2 tane,yaygın olarakta büyüklü küçüklü vücudunda nevüsler mevcut.izmir ege tıp fakültesinde sürekli kontrollere gidiyoruz ama bize tedavisiyle ilgili tam bir bilgi verilmiyor 3 yaşına kadar kontrol deniliyor.Derisi traşlama yapılacak kadar kalın değil fakat diğer sağlıklı koluna oranla nevüslü kolu ince.Hareket kısıtlılığı yok ama farkı 1.5 cm.ve tüyleri var arada çatlamalar oluyor.Ve sanırım kaşıntı yapıyor bebeğimde .Lütfen bir yol gösterin geceleri bile uyku uyuyamaz hale geldim ve ne olur böyle kişiler bana bilgi versin…Rabbim bütün hastalara şifa versin…:(

 93. meryem :

  lütfen sema hanım eğer benim yazıma ulaştıysanız yada bu sitedeki arkadaşlar( 5 aylık bebeği ameliyat olacaktı aralıkta) ne oldu çok merak ediyorum inşallah şifasına kavuşmuştur. benimde kızımda aynı problem var yardım edin lütfen …

 94. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Meryem hanım gerçekten zor bir durum. Ergenlik çağına gelmeden bu lezyonların yapılabilecek en erken dönemde tamamen çıkartılması gerekiyor. Bebeğiniz büyüdükçe seans seans bu lezyonların çıkartılarak başka bölgedeki sağlam cildinden alınacak deri dokusuyla greftleme yapılması gerek, maalesef başka yolu da yok. Kontrollerin amacı ise oluşabilecek kötü huylu tümörleri önceden fark etmek. Geçmiş olsun.

 95. inci :

  iyi akşamlar 7 yaşındaki kızımın poposunun üzerinde nohut büyüklüğünde siyah beni var öncelerden bu nokta kadardı kızım büyüdükçe o da büyüyor sizce aldırımalı mı yoksa zararsız mı?teşekkürler…

 96. Ahmet :

  Mrb ben 21 yaşındayım vücudumda ben sayisi oldukca fazla ama 3ü hariç hepsi deri altinda,ailemdede var benler acaba tehlikesi olurmu,birde dogustan 3 tane et beni var onlari aldırsam sorun olur mu?

 97. handan :

  merhaba alper bey kızımın sırtında sol tarafında sonradan bir et beni küçüktü şimdilerde ise biraz büyümüş mercimek tanesi kadar olmuş kızım 24 aylık bununla ilgili ne yapabiliriz bir zararı varmıdır

 98. meryem :

  kusura bakmayın hocam ama bu konu kafamı çok karıştırıyor peki diğer kolundan zayıf olmasını neye bağlıyosunuz? nevüse mi yoksa anne karnında gelişebilecek herhangi bir eksikliğemi ve tedavisi nasıl bu kolu böyle kalır ve kuruyup gidermi Allah korusun … sema hanımın bebeğinin durumunu da hala merak etmekteyim …

 99. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Kolda gelişme geriliği olması bu durumda çok normal, ancak nevüs tedavisi sonrası bu durum gerek FTR gerek yağ doku ve/veya serbest doku transferleri ile düzeltilebilir.

 100. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Handan hanım email adresime resim göndermenizi rica edeceğim. Ancak eğer gerçekten halk arasında et beni adı verilen saplı kitlelerdense, bir problem çıkartma ihtimali oldukça düşüktür.

 101. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Ahmet bey ben aldırmak yanlış bilinenin aksine bazı durumlarda zararı olmak bir yana hayat kurtarıcıdır. Orada bulunmalarını istemiyorsanız çıkarttırabilirsiniz.

 102. Op. Dr. Alper Tuncel :

  İnci hanım uygun bir zamanda (acil demiyorum, ama mümkün olduğunca erken) aldırtıp mutlaka “patolojik inceleme” yapılmasını sağlayın. Sırt, popo, ayak tabanı, el ayası gibi yerler ve takibi zor bölgelerde bulunan renkli lezyonlar. Koyu renkli, büyüyen, kanayan, şekil değiştiren, renk farklılıkları içeren, kenarları düzensiz renkli lezyonlar “çıkartılmalıdır”. Yaş burada en önemsiz faktör bunu unutmayın.

 103. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Merhabalar isminizi yazmamışsınız, ama eşinizdeki o kitleyi ACİLEN aldırmanızı (eksizyonel biopsi- tamamen çıkartılması) öneririm. Size şimdiden onun artık “iyi huylu” olmadığını söylemem de bir sakınca yok, bence o artık ya “kötü huylu” bir kitle yada olmak üzere! Çıkan patoloji sonucuna göre doktorunuz gerekli görürse ileri tedavi ( ek cerrahi veya ilaç tedavisi) önerebilir. Geçen sürenin çok olmadığını düşünüyorum, eğer öyle ise çıkartıldıktan sonra eğer kitle tümöral bir oluşum ise çıkartılan bölgenin sınırları gerekli görülürse genişletilebilecektir. Tabii bu arada o kitle tümör ise, yayılımı var mı onu incelemek için ek tetkik ve kasıktan lenf nodu biopsisi de gerekebilir. Endişelenmek ve korkmak yerine “hızlı” hareket etmeniz çok çok önemli. Eğer o lezyon yeni bir dönüşüm geçirme eğiliminde ise veya çok erken evre bir tümörse hayat kurtarıcı olacaktır. Yok eğer ilerleme eğiliminde ise bile hızlı hareket ile yine hayat kurtarıcı sonuç alabilirsiniz. Şimdiden geçmiş olsun acilen iyi bir Plastik Cerraha veya olmuyorsa Genel Cerraha başvurun.

 104. Sema :

  Merhaba Meryem hanim..bizim de basimizda ayni sorun var okumussunuzdur oglum dünyaya cok büyük bir ben ile geldi..ilk zamanlar cok üzülüyordum ama simdi beterin beteri var diyorum..gecen ay ilk ameliyatini oldu ve hic pisman deylim tedaviye erken baslamak en iyisi bence..ilk gün zorluk cektik ama sonra cabuk toparlandi ikinci günde agri kesici vermeme bile gerek kalmadi cabukta iyilesti.istersen facebook varsa adresimi vereyim ekle beni ordn yazisiriz (sema-k@hotmail.com)

 105. Ayşe :

  Merhaba hocam ben 1.5 aya yakın yanağımdan benimi aldırdım ve tam dikişlerim kaynamaya başlamıştıki dikişlerimin olduğu yerde sivilce çıktı ilk halindeki gibi yine pkırmızılaştı .. 15 gündür sivilce oynamadığım halde gitmedi . Doktorun verdiği contractubex jelini kullanıyorum düzenli ayrıca sivilcenin gitmesi için bişey yapabilirmiyim

 106. Ayse :

  Mrh Alper Bey 11.ayda dudagimin uzerindeki beni aldirdim.buyuk siyah bir bendi.lazer ile.1.ayda kahverengi leke cikti aldirdigim yerde Doktorum o lekeyide lazerle temizledi.fakan simdi tekrar cikti dokt.daha gitmedim tehlikelimi acaba bu lekenin tekrar cikmasi.tesekkurler

 107. gizem :

  meraba.
  ben 14 yaşındayım.bir cahillik yapıp internetten bulduğum bir kürü benimi yok etmek için kullandım.benim kabuk tuttu ve düştü.ama böyle sivilce izi gibi bir şey çıktı.ben de onla oynadım,tahriş ettim ve yara oldu.tekrar ben oluşmasından korkuyorum.doktora da gidemem.sizce ne yapmalıyım?NOLUR YARDIM EDİN…

 108. kubilay :

  selam hocam benim doğuştan cinsel organımın dibinde 10 cm genişliğinde dev nevüsüm var ameliyat olsam tehlikeli olur mu çok iz kalır mı ne yapacağımı bilmiyorum

 109. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Merhaba, lezyonun 10 cm olması ve cinsel organ çevresinde bulunması itibari ile izi düşünmeden aldırmanızı öneririm.

 110. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Gizem hanım o bölgedeki oluşan yara dokusunun çıkartılıp patolojiye yollanması en güvenilir yol olacaktır.

 111. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Eksizyonel (cerrahi çıkartma) yöntemleri hem patolojik inceleme açısından hem de lezyonun tamamen çıkartılması açısından lazer uyuglamalarına üstündür. Çıkarttırmanız en doğrusu olacaktır.

 112. meryem :

  slm sema hanım hotmailinizi ekledim size davet gönderdim sanırım almadınız faceteki adresiniz neydi 22 şubatta izmire gideceğiz ve gitmeden sizden bir bilgi alabilirsem çok iyi olacak siz oğlunuzu hangi hastanede ameliyat ettirdiniz

 113. meryem :

  Slm Alper hocam size de nereden ulaşabilirim yada hangi hastanede çalışıyorsunuz serbest mi çalışıyorsunuz:?

 114. Sema :

  Mrb meryem hanim.
  Bana hotmailden bisey gelmedi face deki adresimde ayni ismim Sema Efe.. Biz almanyada yasiyoruz oglumda burda Tübingende amaliyat oldu.. sonuc cok güzel yarasi cok sükür cabuk iyilesti.. bu tůr benleri erken aldirmakta yarar var bence..face de eklersen ayrintili konusa biliriz..

 115. yusuf :

  mrb hocam benim sağ kulağımın tragus(Dış kulak deliğinde, geriye dönük ufak kıkır­dak.)bölgesinde doğuştan beri olan siyahımsı tüylü bir ben var. bu gün kulak temizlerken hafif kanadı ama sonra kanama durdu. kanamanın bir riski var mı?.ben bu beni en yakın bir zamanda aldırmak istiyorum sağlık açısından bir tehlikesi olur mu?. cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 116. ali :

  doktor bey benim sol yanagimda bir ben vardi 3 hafta once aldirdim patolojik sonuclari temiz cikti dikisler alindiktan sonra kil gibi ama kalin birsey cikti bu nedir

 117. ahsen :

  merhaba doktor bey hotmail adresiniz nedir acaba? ben anasayfadaki resim gönderme butonundan size benlerimin resmini yolladım ama bana hala dönmediniz acaba ulaşmadı mı burun çevremde 3 tane ben var ve aldırmak istyrm iz kalmasındanda çok korkuyrm 18 yasımdayım

 118. hiva aba :

  merhaba doktor bey ben 19 yaşındayım ve bacağımda damarların üstünde doğumdan kalan bi ben var 1 seneye kadar ağırmıyodu bazen kanardı ama agırmazdı bu ara çok şiddetli bi şekilde ağırıyor.hem ameliyat için bilgi almak istiyorum hemde sınavım olduğu için bu ağrılara geçici bi çözüm yok mu? teşekkürler…

 119. duygu :

  merhaba hocam kaşımın yanında burnumun üst kısmında küçük bir ben vardı son bikaç yılda biraz büyüdü rengi daha koyu oldu şimdi onu aldırtmak istiyorum ancak o bölge ameliyat için uygun mudur korkuyorum daha önce düşüp kaşımı yarmışım küçükken ve uyuşturmadan dikiş atmışlar sinirler geçiyor diye yine aynı şekilde mi yaparlar beni alırken?

 120. serkan :

  selam alper hocam benim vücumda çok sayıda(50 den fazla) ben var. Ben bu benlerin ilerde tehlikeli olmasından korkuyorum. doktora gidip tehlikeli olanları aldırırsam kanser riskini önlemiş olur muyum? cavabınız için şimdiden teşekkürler. saygılar.

 121. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Serkan Bey bir Dermatologa başvurun, o önemli olanları dermatoskop ile belirleyip alınması gerekenleri size bildirecektir. Burada önemli olan ileride tehlike arz edebilecek olanları belirleyip önlemini almaktır. Yanlız buradan hastalarımızı tekrar uyarmak gerekiyor. Lazer ile sadece renk açılması tehlikeli olabilecek benlerin riskini azaltmadığı gibi uzun süre gözden kaçmalarına neden olabilir. Bu bakımdan tehlike arz edenleri cerrahi olarak çıkarttırmak en doğru yaklaşım olacaktır.

 122. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Duygu Hanım tam yerini ve boyutunu görmemiz gerekmekte. Ancak ondan sonra size bir fikir vermem doğru olur.

 123. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Ağrıyı geçirmeden önce ve daha da önemlisi görüş almak üzere hemen bir uzmana danışmanız gerekmektedir.

 124. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Ali bey, doktorunuza danışmanız gerekiyor görmediğim için birşey söyleyemeyeceğim maalesef.

 125. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Aldırmanızın bir tehlikesi yok ama aldırmazsanız tehlikeli olabilir.

 126. demet :

  mrb alper bey.benim yüzümde çok sayıda ben var.5 ay kadar lazere gittim ve hiç bir işe yaramadı.daha kötü oldu lazer işlemi uygulanan benin etrafi yandı ve ben küçükken daha büyük görünmeye başladı.bu sorundanda kurtulmak için cerahi bir işlem yaptırmak istiyorum bu mümkün mü?ve bu işlemi hangi aylarda tavsiye ediyorsunuz

 127. Nesrin :

  Yüzüm de ufak bir ben aldırdım çok az dikiş var sonradan dikişlerin alinmasi gerekiyor mu kendiliğinden düşüyor mu?

 128. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Nesrin Hanım doktorunuz ile görüşün büyük ihtimal gerekiyordur.

 129. Berıl :

  Alper bey, iyi günler…son 1 ayda vücudumda çok sayıda, boyutu 1 cm.den küçük benler oluştuğunu farkettim.. Belirttiğiniz kötü huylu görünümlerin hiçbiri yok ama yine de endişe etmeli miyim? Bu benlerin sayısının artmasını önlemenin bir yolu var mıdır? Şimdiden çok teşekkür ederim..

 130. ceren :

  Merhabalar Alper bey, 26 yaşındayım yüzümde kollarımda çeşitli büyüklükte kahverengi benler var özellikle yüzümde olan dudak üstü ve altındaki beni aldırmak istiyorum.cerahi olarak aldırmak istiyorum ancak cildimde dikiş izleri yok olmuyor yüzümdede kalır diye korkuyorum lazer yaptırdığımdada aynı sorunla karşılaşabilirmiyim.Ayrıca benler zamanla büyüyor bu durum tehlikeli mi. teşekkürler..

 131. süleyman :

  iyi günler doktor bey, benim 3,5 aylık oğlum var. poposunda el kadar doğum lekesi var. baştan tüylenme yoktu fakat şimdi bir grup halinde tüylenme var. doğduğunda dermatolog bir sorun olmaz dedi ama şimdi tüylenme baş gösterdi. ne yapmamız lazım? teşekkürler.

 132. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Şimdilik sadece takip Süleymen Bey, daha sonra cerrahi için uygun olduğu bir dönemde çıkartılıp deri grefti ile rekonstrüksiyonu en iyi çözüm olacaktır.

 133. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Ceren hanım bu tip lezyonlarda cerrahi çıkartım sonrası iz çok az olup lasere üstünlükleri oldukça fazladır.

 134. ayşe çobanlar :

  BENİM KIZIM 7 YAŞINDA DOĞUM LEKESİ DİYE ÖNEMSEMEDİĞİM BLUE NEVÜS ASLINDA İHMAL EDİLMEMEMESİ GEREKEN Bİ HASTALIKMIŞ ŞİMDİ KÜÇÜK BİR OPERASYONLA ALINACAKMIŞ KIZIM LEKENİN OLDUĞU BÖLGEYİ KAŞIYIP KANATMASAYDI BEN ERTELEYECEKTİM ŞUAN TÜM TETKİKLERİ YAPILIDI BİRDE YAYMA YAPILDI SONUÇLAR TEMİZ OPERASYON GÜNÜNÜ BEKLİYORUM VE TABİKİ, PATOLOJİ SONUCU DA BEKLEMEK AYRI BİR SABIR İSTİYOR BURDAN SİZLERİN SAYESİNDE COK BİLGİ EDİNDİM TEKRArlama durumu varmı die merek içindeyim sizler doktorlarımız iyiki varsınız

 135. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Ayse hanim tesekkurler. Dogumsal nevusler uzerinde ailelerin hasasiyetle durmasi gereken lezyonlar. Tabii ki bizlerin gorevi sadece tedavi degil ayni zamanda dogru bilgilendirme ve yonlendirme yaparak hastalarimizin gereksiz zaman kaybetmelerini ve tedavi oncesi gereksiz tetkikleri, vb onlemektir. Bu baglamda kizinizin gerekli tetkik ve tedavisi yapilmis oldugu anlatiminizdan anlasiliyor. Bu nedenle yeterli sinirdan cikartilan bir lezyonun ayni yerde tekrar etmedigini tekrar belirtelim. Gecmis olsun

 136. Eren YILDIZ :

  Doktor Bey ben 17 yaşındayım ensemde yaklaşık bir senedir süreçle et beni bulunuyordu.Nevus yöntemiyle bu beni bugün aldırdım.Alınan parça patalojiye gönderildi.10 gün sonra dikişleri söktürmek için hastaneye gideceğim.Bu süre zarfında benim ekstradan tedbir olarak ne yapmam gerekli?Bana yardımcı olursanız sevinirim…

 137. Esra :

  Merhaba Alper Bey , ben 20 yasındayım doğuştan gözümün altnda ben va.cm olarak bilmiyorum ama kucuk .bazen inceliyorum altbdan yeni parcalar ckiyor beyaz renkte gorundukleri icn ben oyle tahmin ediyorum daha dogrusu.Doktora gitmek istiyorum fakat cevremden gozume cok yakin oldugu icin alinirsa gozune zarari olur diye hep bi tepki aldim.sizce oyle bir sorun olurmu. Ne yapmam gerek .simdiden tesekkur ederim

 138. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Gözünüze zarar verecek bir işlem zaten yapılmaz Esra Hanım. Değerlendirme için muayeneye gelmenizi öneririm. Gelemiyorsanız da resimlerini bana ulaştırabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 139. Op. Dr. Alper Tuncel :

  2 gün yıkanmayın, doktorunuzun tavsiyelerine uyun, bu kadarı yeterlidir Eren bey. Geçmiş olsun.

 140. Miracle :

  Merhabalar,Alper Bey,ben 21 yaşında bi üniversite öğrencisiym.Beğenilen ve ilgi gören bi kadın olmama rağmen maalesef 2 buçuk yıl önce(oldukça küçük bi yaşta),güzellik kaygılarımdan dolayı(daha güzel olacağımı düşünürek,tek kusurumun o olduğuna inandığım için) ,vücudumun çeşitli bölgelerinden normal büyüklükte benlerimi aldırdım.5-6 tane kadar.ama kalan izler,vücudumun da kötü izler bırakması nedeniyle,beni çok daha fazla yaraladı:) hem mecazi anlamda hem gerçek anlamda yaralıyım :) şaka bir yana 1 sene kadar önce bu gereksiz ameliyat ve etkileri nedeniyle psikolojik tedavi bile gördüm.fakat bu olay maalesef fiziksel bişey olduğu için tedavisi de kesin çözüm getirmiyor.günlük hayatımda uyumlu sosyal bir insanım.ama gelin görün ki bir gün bişekilde o yaralar göz önüne geldikçe beni hala etkiliyor.baktım olmuyor oturdum ve dedim kesin çözüm ne oalbilir. uzun süredir aklımda bi fikir var.özellikle kolumda göz önünde olan yere dövme yaptırmak istiyorum.çok küçük bir yazı belki.ve dövmeye çok hazır hissediyorum kendimi.ileride mühendis olucamm ve kesinlikle beni iş hayatımda rahatsız edicek bir şey de olmuycak.zaten vücudumu coverlamak değil,yalnızc küçücük bir şekil veya yazı.ve size sorum tabiki,acaba bu bölgeye dövme yaptırmak mümkün mü?muhtemelen bölgesine göre de değişir.ama genel bir fikir verirseniz çok sevinirim.şimdiden çok teşekkür ederim.

 141. Jale :

  Iyi günler Doktor bey, benim 9 yasindaki Oglumun sirtinda koyu renkli Benler var , biz yurtdisindayiz, burada dermatologa götürdüm , iki tanesinin alinmasini önerdi , ben biraz tedirgin oldum, sonrasinda bir sorun cikartabilirmi acaba , benler koyu renkte ve sekil degistirdi … beni aydinlatirsaniz cok memnun olurum ,,, hayirli günler dilerim ve simdiden cok tesekkürler…

 142. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Doktorunuzun aldırılmasını önerdiği benleri hemen aldırtmanız önemli. Tedirgin olmaktansa bir an evvel aldırtın zaman kaybetmeyin.

 143. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Skar dokusu kamuflajı amacıyla dövme çoğu zaman bizim de önerdiğimiz bir yöntemdir yaptırırken iyi seçim yapın laserlerle silinir diye güvenmeyin :)

 144. elif :

  merhaba benim 3 yaşındaki kızımın sırtında kıllı ben var götürdüğümüz doktarlar büyümesini takip edelim dedi.kaç yaşında aldırabiliriz.

 145. nil :

  merhabalar benim boynumla yanağım arasında ben var kahverengi kıllı,leblebi kadar iz kalırmı aldırsam ve aldırmadan önce kanser riski taşıyıp taşımadağına bakılımaz mıdaha önce aldırçaktım tarihi falanda belliydi yani yatış iznim aldırmak için ama korktum cevp verirseniz sevinirim teşekkürler

 146. merve :

  merhabalar ben daha önce ben aldırdım et beni fakat gözümün altında kirpiklerimin orda mercimekten daha küçük bir ben var onu korktuğum için soramadım bile ama bi arkadaşıma sprey sıktılar 1haftada düştü acaba benim gözümün altındaki bende öyle alınırmı yoksa lökal anestezi mi uygulanması gerekir.

 147. eslem :

  mrb doktor bey,ben burnumla yanağımın bitişiğindeki benimi aldırdım.2-3 dikiş var.1 hafta sonra mı 10 gün sonra mı dikişlerimi aldırmalıyım?..Ayrıca dikişler alınırken ne kadar acı oluyor??Çok acır diye tedirginim..Cevabınız için şimdiden teşekkürler..

 148. dilber :

  merhaba doktor bey kızımın göğsünde kahverengi bir ben var normalden büyük bir ben son zamanlarda benin üstünde sanki tekrar bir ben daha çıkıyoyr sivilce gibi bir şey var kızım dokuz yaşında sizce bir sorun teşkil edermi cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler..

 149. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Yakin cekim resimlerini emailime gonderirseniz bir degerlendirelim. Daha sonra size fikrimi soyleyeyim. Ancak on bilgi olarak sunu belirteyeyim, benlerde sekil ve renk degisiklikleri ciddiye alinmasi gereken sorunlardir. Gorusmek uzere

 150. didar :

  merhaba alper bey,

  doğuştan benlere sahibim ancak son 2-3 yıldır(29 yaşındatım) benlerim aşırı derecede çoğalıyor yüzümde bir sivilce çıkıyor daha sonra yerini bene geçiriyor.operasyondan da çok korkuyorum,ne tavsiye edersiniz.

 151. EA :

  Alper Bey Merhabalar,

  Yüzümdeki ufak tefek benleri lazer gibi bir kazıma yöntemiyle emla kremi yardımıyla bölgeleri uyuşturarak aldırdım doktorum 1 ay güneş kremi kullanmamı tavsiye etti kullandım fakat iz kaldı ve bir tanesi yeniden ufak bir şekilde çıktı.
  Ne yapmam lazım lütfen yardımcı olabilir misiniz? Ne yapmam gerekmekte? Tavsiye edebileceğiniz iyi bir güneş koruyucu var mı? Cildim yağlı bir yapıda yağsız bir koruyucu tavsiye ederseniz çok sevinirim..

 152. hatip kaya :

  kizim oznurcan kaya dogum nedenıyle vucudunun tum bulumu benli ankara hacettepe onkolojide tedavı gurmekte ancak 3 seneden beri detayını ögrenmedik buna rapor verilirmi cevabınz

 153. Süleyman :

  Merhaba Alper bey,
  Vücudumun çeşitli yerlerinde dev kıllı nevus var. Sırtımın 2/3 ünde, bacaklarımda yer yer el büyüklüğünde, yüzümde birkaç tane biri 2 cm çapında diğerleri küçük, yani vücudumun çeşitli yerlerinde çeşitli büyüklükte benler var. 28 yaşındayım. 7 yıl önce bir meslektaşınıza muayene oldum. Sırtımda kinin alınmasının bacaklarımda da olduğu için zor olduğundan bahsetti. Ayrıca kök hücre ile deri üretimi üzerinde çalışıldığından ve başarılı olunursa böyle bir yöntem ile alınabileceğinden, normal dahi olsa 2 yıl gibi bir süre de alınabileceğinden bahsetti. Fotoğraflarımı çekti, hocalarına danıştı ancak beni hocalarına değil herhangi bir araştırma hastanesine yönlendirdi. Araştırma hastanesinde biyopsi günü verildi ve ben sürece devam etmedim. Şimdi üzerinden 7 yıl geçti. Kök hücre ile bir gelişme var mı? veya başka bir yöntem, yani çok büyük çapta bir nevusa sahip olan biri olarak ne yapılabilir. Yoksa yine STANDBY da mı olacağız.

 154. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Maalesef böyle bir uygulama henüz yok.

 155. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Bu konuda resmi bir makama başvurmanız gerekiyor. Konuyu bilmiyorum Hatip bey.

 156. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Elif hanım, laser ile yapılan silme, kazıma, alma vb işlemleri tavsiye etmiyorum. Parçaların patolojik tetkik imkanını ortadan kaldırdığı gibi, görünüşte varolmayan ancak hücresel olarak orada halen bulunan benlere sahip oluyorsunuz ki daha sonra çok nadir de olsa bu zeminde tümör gelişimi olabilir. O bakımdan bu lezyonları takip etmenizi veya iyisi çıkarttırmanızı öneririm. Geçmiş olsun.

 157. seniha :

  Hocam mrb,
  Benim 2,5 yaşındaki oğlumun sol omzunda 1-2 cm çapında kıllı nevüs bulunmakta. tüm kontrolleri yapıldı şu anlık melanom belirtisi yok fakat ergenlk dönemine kadar alınmasını tavsiye etti doktorumuz.Bizde o zamana kadar beklemek istemedik, o şüpheyle yaşamak istemedik. Yarın ameliyatı gerçekleşecek. Fakat hala tereddütlerim var… Mesela operasyon sonrası acı hissi ne derecede olur?
  Anestezi riski 2,5 yaşında veya 8-9 yaşında ne kadar fark eder? sonuçta 2 sindede anestezi alacak bu konuda yardımcı olurmusunuz ?
  Şimdiden Teşekkürler…

 158. asli :

  Doktor Bey merhabalar;
  benim sol gözümün altında iki tane ben var büyüklükleri fazla degil aslında ama ben estetik açıdan cok rahatsız oluyorum ve bu benleri aldırmak istiyorum fakat korkuyorum yüzümde iz kalmasından dolayı ve bununla ilgili bir ameiyat videosu izledim benin bulundugu bölgeyi kesiyolar başka bir tedavisi yokmudur?benlerim göz torbamın hemen asağısında oldugu için tedirgenim.yardımcı olursanız sevinirim.iyi çalışmalar..

 159. çiğdem :

  Merhaba Alper bey,burnumun tam ortasında toplu iğne başı büyüklüğünde bir benim var ve bunu cerrahi yöntemle aldırmak istiyorum beni psikolojik olarak çok rahatsız ediyor ancak alındıktan sonra kalacak olan iz yüzün diğer kısımlarına göre daha mı fazla ve belirgin olur,çünkü yüzün bazı bölgelerinde daha belirgin iz kaldığını duydum beni bu sorunum ile ilgili bilgilendirirseniz sevinirim.

 160. ELİF AK :

  Merhaba ;
  Oğlum şu ana 16 aylık doğuştan kafasının sol tarafında yaklaşık 6cm bn var şu an üzerinde tüyler var ama hiç daha önce doktora götürmedik ne tavsiyede bulunursunuz?Size resmini de gönderebilirim

 161. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Elif Hanım,
  Oğlunuz daha küçük daha önce bu konuda yapılması gerekenleri önceki yazılarımda aktarmıştım. Özet olarak söylersek en uygun zamanda o benin yöntemlerden biri seçilerek çıkartılıp bölgenin rekonstrükte edilmesi uygundur. Geçmiş olsun

 162. ahmet ildeniz :

  merhaba ben 32 yaşındayım doğuştan sol yanagımda ben var ve bu ben 3 gün önce şişmeye başladı sizce ne yapmalıyım

 163. hiva aba :

  merhabalar ben bi ara daha yazmıştım benim bacağımda doğuştan hemanjiom var dobler yaptı doktor ve damarlarla bi ilğisinin olmadığını söyledi ameliyat yaparız dedi benim sınavım olduğu için erteledik ama feci şekilde bi ağrı var. dayanılmaz bi şekilde ne yapabilirim bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkürler

 164. selda :

  merhaba doktor bey öncelikle size teşekkür etmek istiyorum cevaplarınızla insanları hem bilgilendiriyor hem de rahatlatıyorsunuz. kaşımın alt ucundan1 burnumun kenarından büyük 1 dudağımın kenarından 1 sağ ve sol çene kenarında 2 ve göğsümün altından büyük 1 toplam 6 ben aldırdım doktorum cerrahinin çok daha iyi olacağını söyledi dikiş attı ve 1hafta sonrada aldırmam için tekrar çağırdı ertesi güne bantları çıkartmamı yalnızca antb.li kremle bakım yapmamı ve her şeyin serbest olduğunu söyledi duş alabilir güneşe de çıkabilirmişim özellikle (26 nisanda aldırdım )yaz mevsimi diye çekiniyorum ama güneş koruyucu kullanmamın yeterli olacağını söyledi sizce izin en az kalması için neler yapmalıyım dikiş alınana kadar ve daha sonraki süreçte bakımı nasıl olmalı iyileşmesi ne kadar zaman alır son bir soru daha başımda da yaklaşık 1 cm açık renkli ben var aldırmalı mıyım tam tepe kısımda saçlı bölge biraz korkuyorum açıkçası sert tabaka ve beyin olduğu için sorun yaratır mı saç kaybı olur mu ? çookkk teşekkürler UMARIM CEVAPLARSINIZ SEVGİLER SAYGILAR

 165. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Selda Hanım, saçlı deriden aldıracağınız yerde ister istemez küçük bir iz kalacak ama görünmez merak etmeyin. Diğerleri için 6 ay alta cotractubex üzerine prosil silikon jel sürerseniz en iyi iyileşmeyi sağlayacaktır.

 166. Op. Dr. Alper Tuncel :

  1 hafta antibiyotik kullanıp ondan sonra aldırmanız iyi olur.

 167. emrah :

  İyi günler hocam, 7 yasında kızım var, sırtının alt kısmından kalçasının ortasına kadar kıllı kahverengi nevüs var, uludag ünv. tıp fak. gittim seans seans olur dediler, ne kadar sürede iyleşir, başka bi yere göstermedim, çok ağrıları acıları olurmu

 168. humeyra :

  Merhaba alper bey benim burnumun sol kanadinda ben var kanadin cogunu kapliyor yakisik ama diger kandimdan dah buyuk duryor solburun kanadim ve cok endiseleniyorum aldirmak istiyroum fakat iz kalmasindan korkuyorum ve doku nakli gerekli olurmu ve vucudundada cok ben var vucudumdakileri lazerle aldirsam hempi deriye yapisik koyu kahverengi bu arada lazeri oneririmisiniz simdiden tsk

 169. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Hümeyra hanım daha önce de belirttim laser önermiyorum. Doku parçası alınamaması ve renkli lezyonların sadece rengini soldurup kitleyi bırakması dezavantajlarıdır. Burun kanadına gelirsek evet iz kalacak ve doku kaybı ise duruma göre kulaktan alınacak greft ile tedavi edilecektir. Geçmiş olsun.

 170. osman :

  merhaba doktor bey benim ol kolumun tam ortasında büyük bir et beni var bu beni aldırırsam yan etkileri vb. kanser riski oluşur mu ya da ileride olumsuz bir durumla karşılaşabilir miyim

 171. Melisa :

  merhaba dokTor aBı bu ten rengınde olan benlere ılac tedavısı uyqulansa qecme ımkanı yok mu :(

  mesela chıstotelı ben damlası qbı

 172. yusuf :

  merhaba Alper bey 10 yaşındaki çocuğumda sakağın saçlı bölümünde iki tane açık kaverenginde ben gibi kabarık ele gelen çıkntı fark ettik muhtemelen yeni çktı saç traşımdan sonra fark ettik bunun siğil olma ihtimalide var mıdır elinde iri bir siğili var tedaviye devam ediyoruz saygılarımla.

 173. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Olabilir tabi görmeden birşey demek zor Yusuf Bey.

 174. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Osman bey halk arasında et beni diye adlandırılan benler, bizim papillom adını verdiğimiz lezyonlar olup tamamen selimdir. Çıkartılması yeterlidir.

 175. mehmet aral :

  Mrb benim yuzum cok fazla ben var ve ben budurumda cok rahatsizim yasim 25 ameliyat olsam temizlenme sansi varmi acaba

 176. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Görmek lazım Mehmet Bey ama ameliyat açısından bir sakınca olacağını sanımyorum.

 177. mehmet aral :

  Hocam yeriniz nerde acaba

 178. hakan demir :

  hocam dudagimin uzerinde ben var aldirmayi dusunuyorum hangi tedaviyi uygun goruyorsunuz lasermi yoksa ameliyatlami? birde iz kalmasindan korkuyorum vede iyilesme sureci nekadar?

 179. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Laser tedavilerini önermiyorum. Etkin ve en uygun tedavi yöntemi cerrahi olarak çıkartılmasıdır.

 180. hakan demir :

  sali gunu cerrahi yontemle aldiricam iyilesme suresi ne kadar hocam? birde olusabilcek risk varmi? iz kucuk kalsa bile farketmez yeterki buyuk iz olmasin.

 181. aslı :

  hocam ayın 17 sinde benimi aldırdım benim büyümüş ve kenarları tırtıklıydı, doktor muayene ettikten sonra ilerisi için aldırmam gerektiğini söyledi ama ciddi birşey olmadığını ama yinede sonuçlara bakmak gerektiğini söyledi ciddi birşey çıkacak diye çok endişeleniyorum doktorun cihazla bakıp iyi yada kötü olduğuna karar verebilir mi

 182. burak :

  merhaba hocam bnm yuzumde yaklasık 5 kurus buyuklugunde ben var, et benıde değil ama hafif cıkıntılı, benı cerrahi operasyonla aldırmak ıstıyorum, operasyondan sonra veya ileride hernangi bır sorun olmaz dımı?

  tesekkurler..

 183. fth :

  hocam merhaba ben 3 gün önce burnumun yanındaki benimi aldırdım bana 2 tane antibiyotik hap verdi 5 6 gün sonra dikişlerini aldıra bilirsin dedi benim sorum şu hocam bana pansuman falan yap demedi ben pansuman yapmalımıyım birde bandaj dikişler alınana kadar çıkartılmamalı mı şimdiden teşekkürler.

 184. dlk :

  acil yardım eder misiniz ne olur merhaba ben yüzümdeki benimi aldırdım cerrahi yöntemle bu çıkartılan beni patarojiye gönderilmedi kötü huylu olup olmadığını nasıl anlarım birde daha sonra bana sorun çıkartırmı ne olur çok acil yardım eder misiniz çok piskolojim bozuldu korkuyrm bunun için ne yapmam lazım çok teşekkürler
  iyi günler

 185. fth :

  hocam merhaba ben burnumun kenarında bir tane ben aldırdım cerrahi yöntemle dr rum bana 5 6 gn sonra dikişlerini aldıra bilirsin dedi ve bana 2 tane antibiyotik verdi krem vermedi pansman da yap falan demedi ne yapmalıyım teşekkürle

 186. sezer :

  Selam alper hocam.Bende arkadaşlar gibi aynı sebepten muzdaripim.Benim de yüzümde 1 cm kadar kahve ve doğuştan bir ben var.Aldırmayı düşünüyorum ama kanser olucaksın diye ailem aldırmamı istemiyor lütfen akıl verin bana ne yapabilirim..

 187. naci :

  merhabalar bende 7 yaşında başlıyan ve halada devam eden gittikce büyükmekte olan kocan kahverengli bir leke var sırt bölgemden başlıyor kolumun ortasına kadar gelmektedir ve halada büyüyor cok doktora gittim ancak hic birşey bilmedikleri için hiç birşey söylemiyorlar lütfen burdan bütün uzman doktor hekimlerime sesleniyorum yardım edin gecmesini istiyorum güneşe cıkamıyorum kolum alev alev yanıyor bide üzerinde uzun siyah kıllar cıkıyor ne yapıcam bilmiyorum lütfen cvp atın

 188. saniye şahinci :

  iyi günler yüzümde melenostik tanısı konulan büyük çaplı ben mevcut seanslar halinde alınmasının uygun olduğunu söyleyen doktorum büyük bir kısmını aldı fakat operasyon tamamen bittikten sonra tekrar olma olasılığı nedir acaba?

 189. Burak :

  Mrb doktor bey benim dudak kenarımdan 1 cm ilerisinde 1 cm genişliğinde ben var ben normalde bi sıkıntı vermiyordu fakat 1 haftadır sanki içinde sivilce şişliği gibi bi şişlik oluştu ben içinde sivilce çıkma ihtimali VARMI YOKSA 1 HAFTA İÇİNDE Bİ KİTLE OLUŞURMU ALDIRMAYI DÜŞÜNMÜYORUM BİRAZ KORKU VAR YAŞ 18

 190. gülçin :

  hocam ben dondurma işlemi sakıncalımıdır?

 191. gülçin :

  hocam ben donrurma işlemi sakıncalımıdır ?

 192. seda :

  merhaba Alper Bey benim alt göz kapağımda 1cm çapında bir ben var .bu ay içerisinde aldırmayı düşünüyorum ancak iz kalmasından endişeliyim yaz dönemi olmasından ötürü.doktorum göz kapağının çok çabuk iyileşen bir bölge olduğunu ve güneş gözlüğünün koruduğu bir bölge olması nedeni ile yazın alınmasında bir sakınca görmediğini belirtti. Ancak ben kararsız kaldım bu konuda yardımcı olurmusunuz?

 193. zeliha :

  merhaba doktor bey, sağ dirsek kemiğinin hemen üst kısmında doğuştan kıllı yaklaşık 5cm.çapında nevüsüm var. riski ile ilgili önce bir iki dermatolog ile görüştüm bir hemen alınması gerekir ,yüksek risk taşıyor dedi,bir geç kalınmış ergenlik çağında alınmalıymış şu an çok büyük bir operasyon gerekir dedi,bir diğeri de skıntı olmaz dedi. bunun üzerine açıkçası biraz telaşa kapılıp plastik cerrahi ile görüştüm ,büyük ve oynak dirsek yâri olduğundan total alınamayacağını, ik parça şeklinde alınabileceğini ve uzun bir süreç olduğunu söylediler ve ris konusunda normal bir insan kadar risk taşıdığımı alınması çok gerekli olmadığını dediler.Açıkçası bu durum beni biraz sıkıntıya soktu ,ne yapmam gerektiğini tam olarak bilemedim, güneşten korumaya çalışıyorum ancak yazın kollar doğal olarak açık bir de bir önemli ayrıntı : seneler önce ufak bir çarpma sonucu çok ufak bir kanama olmuştu o kanamanın olduğu yerde de nevüsün üzerine küçük bir et beni daha oluştu .Herhangi bir boyut değişikliği yok, ancak bu durum bende ciddi endişe uyandırıyor. Bu konuda ne yapmam gerekir, konun uzmanı kişilere beni yönlendirebilir misiniz, açıkçası bu konuda özel hastaneler ve klinikleri çok fazla tercih etmek istemiyorum
  yardım ve tavsiyelerinize teşekkürler

 194. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Değildir ancak hiçbir zaman lezyonun tamamının çıkartıldığından ve ne tür bir lezyon olduğundan emin olamazsınız.

 195. hasan uzer :

  Meraba doktor bey.Vucudumda 30-35 adet kucuk ben var.Neden cogaltilar.Gunese karsi alerjim var bundan dolayi olabilirmi Cevremdekiler ergenlik cagindasin normaldir diyorlar dogrumu doktora gitmem gereklimi tesekkurler.

 196. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Doğuştan var olanlar daha sonradan belirgin hale gelebilir.

 197. Sema Efe :

  Merhaba doktor bey. Sizinle daha öncede yazısmıstık benim oglumun sag omuzunda cok büyük 15×15 tüylü bir beni var ve henüz 10 aylık havalar cok sıcak oldugundan beni kaşıntı yaparmı birde sanki soyuluyor gibi…buaralar cok huysuz kasıntı yüzünden mi acaba soyulma ve kaşıntıya karşı ezaneden ala bilecegim bir crem varmı?

 198. sevil yldz :

  meraba alper bey benimde yuzmde 5 tane ben var 2 si et beni diğerlieri daha dokuya işlenmemiş yanı küçük bugun bid evlet hastnesine gittim bana alınca iz kalıcğını çizgi olcğını söledi ama çevremdekilere soruyorum iz olmağını geçtiğini krem falan kullndıklarını sölediler bnde kararsızım aldrsam mı iz kalırmı die çünkü yuzumde hiç leke yok tertemiz belli olur die korkuyorum

 199. naime :

  İyi günler hocam benim yüzümde güneş lekesine benzeyen hem yıllardır olan hemde zamanla çıkmaya başlayan Benler vardı bugün Antalya da aldırdım 30 tane felan di ama ben Benler alınırken kanayaçağını zannetmiyordum Benlerm hala duruyor 1haftaya kadar kabuk olup düşecekmis doktorum lazer ile aldı iz kalmaz dedi affınıza sığınarak soruyorum iz kalmaması için şimdi ne yapabilirm yazılarınızı okuduğumda lazeri tavsiye etmemişsniz Yazılarınızı okuyunca 2. Seansa gitmekten vazgeçtim yardım edin çok aman aman bir iz kalmasından korkuyorum

 200. tuğçee :

  Merhaba Doktor bey, yaklaşık 1 sene önce göğüs bölgesine yakın bir yerden ben aldırdım, operasyonu bir plastik cerrah yaptı ama paniktan hiç bir şey sormamıştım ve söyleyememiştim ki dikişlerim çok tuhaftı, operasyon sonrası çok dikkatli bakmama rağmen şu anda (belki iç çamaşırı sürtünmesinden kaynaklı sert bir et parçası oluştu) arada ağrı dahi yapıyor ve çok kötü bir görüntüsü var..Ne yapmalıyım?

 201. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Hipertrofik skar (yahut keloid) tedavisi için plastik cerrahınıza danışabilirsiniz.

 202. aslı :

  Öncelikle şimdiden teşekkürler oglum 6 yasinda 6 ay önce ayak tabanın serce parmağınin altında çubuk seklinde bir ben fark ettim kahverengi 1 santimden daha küçük tu cildiyeye götürdüm ayak ve el avuc içi tehlikeli dedi sonra bene bakıp yüzde 90 iyi gözüküyor dedi bana 2 secenek sundu ya takip edelim yada beni alıp patoloji ye yollayayım drdi benim evladım olsa2 tercihi secerim dedi bende öyle yaptım cubuk şeklinde olması cokmu tehlikeli sizce iyimi yaptım benj aydınlatırsanız çok sevinicem her şey icin tesekkur ederim allah razı olsun

 203. tülay :

  merhaba Doktor bey benimde kaşımın üstünde benim var. koyu kahverengi mercimek büyüklügünde ve üstündede siyah sarı kıllar var yaşım 18 aldırmak istiyorum çok rahatsız oluyorum gittikçede büyüyor önceden daha küçüktü gözükmüyodu bile sizce benim alınırmı :/ zaten yüzümde güneş lekeside var aynaya bakamaz oldum.

 204. Selin :

  Meraba doktor bey.benim boynumda 5 cm çapında yaklaşık olarak dairesel açık kahverenkli doğuştan gelen bir leke var.once coffee au lait diye şüpheleniyorduk fakat doktora gittiğimizde nevus pigmentosus et pilosus gibi bir şey olduğunu söyledi. Kabarık değil.cilt yüzeyi ile aynı. Fakat üstünde cok yakından batılına belli olan hafif gorunen kıllar var. Sanırım bu yüzden nevus dedi. Benim sorum su. Bunu hiçbir sekilde yok edemiyor muyuz?lazer,kremler gibi bir şeyle.bir yerde elektrokoagulasyon yöntemi ile yok edildiğini duymuştum ama dogrumu sizce ? Doktorum kalsın dedi ama ben estetik acından rahatsız oluyorum . Eğer aldırırsam kanserlerime riski var mi ya da bırakırsam öyle yine kendiliğinden kanserlesebilir mi ? Ayrıca fondoten gibi kapaticilar ille kapatmak ona zarar verebilir mi ? Bundan cok utaniyorum .Şimdiden cok teşekkürler

 205. Gülşah :

  iyi günler, benim küçüklükten beri benlerim aralıklı senelerle artıo. Belli olan benlerime alıştım ama hala çıkıolar açık kahverengi olanlar var. onları aldırmak istiyorum ama bu benler normal ben olduğu için hangi yöntemle alınması lazım önceden bilgi edinmek istiyorum yardım ederseniz sevinirim

 206. Berkay Usta :

  Merhaba doktor bey,
  Benim çenemde bir ben var pirinç tanesi büyüklüğünde ya da bezelyenin yarısı kadar diyelim, görüntüsü beni rahatsız ediyor aldırmak istiyorum ayrıca üstünde kıl var ama kaşıntı olmuyor çok nadir kanama falan hiç olmadı yani normal bir ben çenemde çene kemiğimin üzerinde aldırabilirim değilmi ?

 207. ayşe :

  Merhaba doktor bey benim alnımda kırmızı nokta şeklinde damar beni vr yanlışlıkla kanattım acaba herherhangi bi sakıncası olurmu endişeleniyorum bi de bu küçük damar benleri aldırılabilirmi teşekkürler

 208. nazlı :

  bugun ben aldırdım saat 11 de eve gelıp uyudum bantta hıc nbır leke fılan yoktu uyuyup kalktıgımda bant kararmıstı kanamıs galıba bır sorun olur mu

 209. gamze :

  Merhaba doktor bey benim yüzümde ufak ufak mercimek kadar yoktur yüzeysel 9 tane falan ben var aldırmak istiyorum ama en uygun yöntem nedir? ayrıca 1 gün önce ben olmayan yerimde kasımın ortasında tam:( kahverengi mercimek kadar ben çıkmış bu nasıl olur zararlımıdır napmam gerek ?

 210. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Eksizyonel yöntemler en iyisidir. Yani direkt cerrahi olarak çıkartılması.

 211. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Olmaz gayet normal. Bandı çıakrtın. 48-72 saat geçtikten sonra yıkayabilirsiniz.

 212. ceren :

  Merhaba Alper Bey dün plastik cerrahide yüzümden ben alırdım bugün bir kac damla koyu kirmizi sivi geldi kan mi bilmiyorum dikişlerim atmış olabilir mi şimdiden çok teşekkür ederim…

 213. yasemin :

  merhaba doktor bey. burnumun sol tarafında et beni vardı kaşıntı ve kanama olduktan sonra doktora gittim aldırdım. ama izi hala çok kötü kaşınıyor çok endişeliyim sizce kaşıntısı normal mi. cevabınız için şimdiden teşekkürler

 214. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Merak etmeyin geçici bir durumdur ancak izin üzerine contractubex ve onun üzerine de xeragel sürmeniz iyi olur. Hipertrofik skar gelişme ihtimali varsa da önlem almış olursunuz.

 215. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Çok normal bu tip sızıntılar cerrahi sonrası olabilir. 48 saat geçince yıkayabilirsiniz.

 216. dilek :

  Merhaba Alper Bey. Yüzümde değişik ebatlarda 5 adet nevüs var. 2 tanesinin çapları 1 cm civarındaydı ve eksize edildi. Contratubex ve yüksek faktörlü güneş kremi kullanıyorum yara izi azalıyor fakat ameliyat sonrası doktorum bana denize gitmememi söyledi. Son eksizyonun üzerinden 40 gün geçti ve yara kapandı. Sizce denize gitmem sakıncalı mı? Teşekkürler.

 217. sibel :

  merhaba doktor bey benim yegenimin doğuştan bel kısmında büyük bir ben var ve üstü kılarla dolu ve büyüyor büyük ihtimalle içindede büyüyor çünkü omirilik kemiğinin yanları şiş gibi daha 5 yaşında doktora götürdük ama mr istyince babası çektirmedi sizce kötümüdür ne yapmalıyız şimdiden teşekkür ederim hangi bölüme gitmeliyiz

 218. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Sibel Hanım,
  Spina bifida occulta (bkz.gebelik.org/dosyalar/anomaliler/ntd.html) adı verilen patolojik bir durumun yeğeninizde olması ihtimali anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla oldukça yüksek. Bir an evvel babasını ikna edip doktorunuzun istemiş olduğu tüm tetkikleri yaptırmanız gerekmekte kanımca. Geçmiş olsun

 219. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Denize girmenizin 3üncü günden sonra hiçbir zararı yoktur. Sadece güneşin dik ışınlarının olduğu 11:00 ile 16:00 arasında güneşe çıkmamanız ve onun haricinde de yüksek faktörlü güneş kreminizi en az 6 ay sürekli kullnmanız UV ışınlarına maruziyeti azaltarak yara iyileşmenizin çok daha iyi olmasını sağlayacaktır. Contractubex(r) jel konusunda tam bir konsensüs yok. Faydaları olabilir ancak ben özellikle “silikon” içeren jel kullanımının daha anlamlı olduğunu düşünüyorum.

 220. esra :

  merhabalar Alper bey benim sağ bacağımın yan kısmında oldukça büyük ben var. annem doğum lekesi olduğunu ve doğduğumda nokta kadar olup ben büyüdükçe benimle büyüdüğünü söyledi. şu an ben 25 yaşındayım daha önce hiç üstünde durmadım bugün dermatoloji doktoruna gittim ve benimi gösterdim konjenital dev kıllı nevus tanısını koydu kışın aldırman gerek patlamaya hazır bir bomba gibi duruyor dedi ilerde kanser riski yaratabileceğini söyledi. açıkçası biraz korktum ve ne yapacağımı hiç bilmiyorum. bana yardımcı olursanız çok sevinirim. teşekkürler.

 221. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Esra hanım hiç korkmayın. Hemen birşey olması gerekmiyor, hatta çoğu zaman hiçbir problem de çıkartmayabiliyorlar, ama Eylül ayı itibariyle ilk iş gelin çıkartalım böylece düşük de olsa mevcut olan melanoma riskini bertaraf etmiş olalım. Görüşmek üzere.

 222. arzu :

  merhaba benm alt dudamda 1 hafta once ucuk cıkmıstı vectavır dye bır ucuk kremı kullandım bu kremı kullandıkdan sonra yuzumde cok hafıf kahverengi bı goruntu olustu ve cok kucuk bı ben cıktı bunun nedenı nedır.lutfen cevap atın

 223. ufuk :

  hocam merhaba. burnumda ben vardı lazerle aldırdm mercimekten biraz küçüktü. doktorum krem verdi sür diye bu kremi sürüomda kabuklanma nasıl olcak 3 gün geçti üzerinden hala kabuk yok bugün duş aldım su değdi zararlımı kızarıklık tahmini ne kadar sürede geçer? şimdiden sağolun hocam..

 224. özlem :

  merhaba benim sag bacagımda büyük kıllı bi benim var dr.gıttım alınması gerekiyo fakat en az üç ameliyat olmam ongun üstüne basmamam ve dikiş izlerinin kalacagını söyledi.bende zor bir süreç oldugu için korktum napabilirim?korkuyorum ameliyat olursam başıma kotü bi hastalık gelir die lütfen bana yardımcı olurmusunuz?

 225. yasemin :

  cevabınız için çok teşekkürler. ama eksik yazmıştım. ben 7 ay önce benimi aldırmıştım. kaşıntı hala devam ediyor. contractubex ve xeragel önermişsiniz. şimdi sürmemde bir sakınca var mı. allah kolaylık versin.

 226. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Pigmentasyon zamanla geçecektir. Daha önceden ben olmayan bir bölgeden tabii ki ben çıkabilir, yanlız bunun üst üste gelmesi oldukça tesadüf olmuş. Bir problem çıkartması ihtimali olduğunu sanmam. Yine de rahatlamak açısından bir dermatologu ziyaret edebilirsiniz. Geçmiş olsun.

 227. yaren :

  merhaba doktor bey öncelikler herkesle ilgilendiğiniz için size gerçekten çok teşekkür ediyorum. benim size bir kaç sorum olacaktı. eşiminin çene kısmında ve burnunun yanında kendıni bildiğinden beri toplu iğne başından biraz büyük et beni bulunmakta. özellikle çene kısmındakı biraz sorun yaratıyor çünkü hergün traş olması gerekiyor 2 sinide aldırmayı düşünüyoruz sizcede aldırmalımıyız ? birde sırtında güneş lekesi çok var bu lekeler ileriki dönemlerde bir sorun yaratırmı ? şimdiden çok teşekkür ediyorum.

 228. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Teşekkürler, elimizden geldiğince yardımcı olmaya gayret ediyoruz. Sorularınız için cevaplarıma gelirsek, güneş lekesi sorun yaratmaz fraksiyonel laser ile ortadan kaldırılabilir. Benlerin alınması iyi olur, zira travmatize olan benlerden ileride kötü huylu oluşumların gelişme riski artar. Yaz bitince gelin alalım isterseniz. İyi günler.

 229. Başak :

  alper bey merhaba. ben 17 yaşımdayım ve vücudumun çogu yerinde önce kırmızı noktalar beliriyor ve sonradan ben oluyorlar. yüzümde yaklaşık 10 tane ben var. bana herhangi bir zararı yok. kaşınma vs. ama görünümünden rahatsız oluyorum. bu benleri aldırmam mümkünmü? bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

 230. emre :

  Merhaba Alper Bey. Yanağımda 2 cm genişliğinde burnumun üzerinde aynı boyutta ve yüzümde 2 tane daha ben var ve yaşım 17 aldırmak istiyorum aldırsam iz kalırmı veya bir sorun söz konusumu ? Teşekkürler..

 231. yunus :

  Kolay gelsin doktor bey. Genel cerrahi uzmanına gidip burnum yanında boncuk tanesi kadar dışarı çıkık yumuşak(tek tük kıl var ) bir ben vardı. Cerrah bu benin basit bir nevüs olduğunu söyledi ve elektro koter ile yakarak aldı. Benim sorum bu şekilde aldırmak herhangi bir sorun yaratır mı Kanserleşme açısından. Elektro koter ile alınan benler patolojiye gönderilir mi ?

 232. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Koterize edilerek veya koter vasıtası ile alına dokulardan patolojik inceleme yapılması biraz zor olabilir. Eğer spesimen yeterli boyutta ise o zaman koterle eksize edilen doku patolojik incelemeye tabii tutulabilir. Alım şeklinin kanser gelişimi ile ilgisi yok. Sadece lazer ile renkleri açılan lezyonlar alınmamaış olduklarından renkleri de açık olunca kontrolü sağlanmamış olur. Bence bir problem olmayacaktır, ama aklınızda bulunsun herhangi bir yerden bir daha bir lezyonu çıkarttırrısanız mutlaka patolojiye gönderilmesini sağlayın .Geçmiş olsun.

 233. Op. Dr. Alper Tuncel :

  İyi günler aldırmanız sorun olmaz, belli belirsiz izleri olacaktır. 3-4 seneye cilt tipinize göre görünmeyecek kadar iyi iyleşebilirler.

 234. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Başak hanım görmek lazım ama aldırmakla ilgili bir sorun olacağını sanmam.

 235. Merve :

  Hocam merhaba bugun burnumun yanında et benı aldırdım mercımek buyuklgnde. Dıkıs atıldı Agrı var. Kanama da oldu bant yapısılı ama hafıf kanama oldu normal mı? Tekrar doktora gıtmem gerekıyormu

 236. Merve :

  Hocam ne kadar zamanda ız azalır?

 237. Gamze :

  Merhabalar Doktor Bey , ben 13 yaşındayım ve dudağımın üstünde yuvarlak ufak bir ben var. görünüşünden rahatsız oluyorum. acaba lazerle aldırmak yaşıma göre uygunmu , ne yapmalıyım ?

 238. EBRU ÇİÇEK :

  merhaba hocam,
  benim ilki 7-8 yıl önce olmak üzere kalçamda ve karnımda koyu renkli ben gibi şeyler var. kaşıntı yapmıyor ama, kötü birşey olma riski var mı, beni rahatsız ediyor. önce bir taneydi. uzun aralıklarla şimdi 3 tane kalçamda iki tanede karnımda var. yorumlarınızı bekliyorum. teşekkür ederim.

 239. Naz :

  Benim gözümün hemen altında alt kirpiğimle bitişik olan yerde bir et beni var fazla büyük sayılmaz ama yinede görüntü olarak çok rahatsız edici. Bunu aldırmak istiyorum, SSK ile anlaşmalı hastanelerde aldıracağım. Merak ettiğim şey, et beni alınırken gözümle ilgili bir problem ortaya çıkar mı ? Gözüme zarar verir mi cerrahi işlemler ?

 240. yağmur :

  merhaba benım yüzünde kendımı bıldıgım bıleleı bazı benler var ama 40 gecıyor sayıca artık rahatsız olmaya başlıyorum ve de bellı zaman aralıkları ıcerısn de artmaya ufak ufak çıkmaya başlıyor bazı benlerımde de kaşınma gibi bi durum söz konusun napmalıyım ? sizce

 241. Müge :

  Merhaba, yaklaşık 72 saat önce alnımla saçım arasındaki bölgeden operasyonla benimi(2. kez) aldırdım. Pazartesi günü başımdaki gazlı bez ve bantları çıkarmak istiyorum,yaram açık kalsa terleme veya toz gibi durumlardan mikrop kapar mıyım? Teşekkürler.

 242. mustafra :

  ıyı gunler doktor bey benim 1 hftalık yegnim var ve vucudunun belirli yerlerinde benler var kafasında sırtında vce en guyugu so ayagında kaşıktan ve ayak bilegine kadar ve birazda agaında incelik var ama oynatıyor ayagını doktora gittik 3 aylıkken filim cekeceklermiş bu ileride cocuga bir zararı olurmu gelişimi acısında saygılarımla

 243. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Sorun değil hafif sızıntılar eksizyon sonrası olabilir.

 244. Op. Dr. Alper Tuncel :

  1 sene de tamamen iyileşerek olabilecek en az seviyeye geriler.

 245. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Gamze hanım burada daha önce soruldu, cevabımı tekrarlayayım isterseniz. Laserlerle ben çıkartılması, soldurma, vb mümkün ama önermiyorum, çünkü bu işlemler sonrası elinizde patolojik spesimen olmadığından ne çıkartıldı veya lezyon neydi bilemezsiniz. Daha sonra orada oluşabilecek 2. bir lezyon olursa bu durum biraz can sıkıcı hal alabilir.

 246. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Hayır olmaz, iyi bir Plastik Cerrah ile temasa geçiniz.

 247. Op. Dr. Alper Tuncel :

  İlk başta en çok rahatsız olduklarınızdan başlayarak aldırabilirsiniz.

 248. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Hayır hemen açın, tam tersine iyileşme açısından kolaylık sağlayacaktır. Yıkanabilirsiniz, dikiş atılan su yara bölgesini geçmez.

 249. Engin :

  İyi günler Alper bey burun ameliyatım sırasında sol şakagimda olan 1 cm ilk bir beni de aldırmıştım bugün okulda bir arkadasım yüzünde bişey war diye dikişi çekti dikişler iyileşme sürecinden dolayı belirgin hale gelmişti suan ilk ameliyat oldugum gün gibi bi sizi var ameliyat olalı 17 gün oldu ne yapamam lazım yardımcı olur musunuz ?

 250. mustafra :

  ıyı gunler doktor bey benim 1 hftalık yegnim var ve vucudunun belirli yerlerinde benler var kafasında sırtında vce en guyugu so ayagında kaşıktan ve ayak bilegine kadar ve birazda agaında incelik var ama oynatıyor ayagını doktora gittik 3 aylıkken filim cekeceklermiş bu ileride cocuga bir zararı olurmu gelişimi acısında saygılarımla.

 251. alez :

  İyi günler doktor bey; 39 yaşındaki eşimin vücudundaki benler özellikle yazın kopuyor Bu konu ile ilgili hiç doktora gitmedik. Kopacağı zamanlarda kaşınma oluyormuş. Sizden bu konu ile ilgili bilgi almak istiyorum. Şimdiden teşekkürler.Sevgiler

 252. murat :

  doktor bey benım alt dudagımın ortasına yakın bı yerde sıyah bır leke olustu hafıf kahverengılıgıde var.alınması gerekır dendı ama dudak oldugu ve zarar goreegı korkusuyla yaptırmadım .goruslerınızı beklıyorum…

 253. emel :

  iyi günler doktor bey 22 yaşındayım benim kasık çizgisine yakın 4cm civarı büyük tüylü ve kabarık bi benim var.şuanda 5 aylık hamileyim ve gebelikte çok fazla olmamakla birlikte büyüdüğünü farkediyorum.gebelikten sonra aldırmak istiyorum ama korkuyorumda açıkcası kanser riskli olur mu diye.bu konuda fikirlerinizi merak ediyorum.şimdiden teşekkür ederim…

 254. Op. Dr. Alper Tuncel :

  17 günde izlerinizin geçmeini beklemeyin. En erken 6 ay sonra son sonucu alırsınız.

 255. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Olabilir görmek lazım Mustafa bey.

 256. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Dermatologlara danışmanızı öneririm.

 257. Op. Dr. Alper Tuncel :

  En kısa zamanda aldırın. İstereniz gelin görelim. İyi günler.

 258. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Emel hanım bu tip nevüslerin potansiyel tümör oluşturma riski basit nevüslere göre birkaç kat fazladır. Hamilelik bitiminde lokal anestezi ile çıkartılır.

 259. selen :

  Merhaba .Bu gün ders çalışırkan kolumun altındaki et ben kolumu kaldırmamla çok kötü scıdı . çok küçük bi yerden tutunuyor. daha sonra akşama doğru baktım siyahlaşmış bunun kötü bir riski varmı lütfen yardım edin

 260. isil :

  Lutfenn bana da cevap verin.pantolan cizgisine denk gelen yerde nokta kadar bir benim var.cildimle bir.yani kabarik degil.iki gundur cok kasiniyor.buyuklugunde renginde degisiklik yok.sadece ikigundur kasiniyor.bu kanser belirtisimi.aldirin demeyin cunku bende hipertrofik scar var.yani bunun kanser olup olmadigini anlamak icin baska yontem yokmu.cevap icin tesekkurler.

 261. Merve :

  İyi günler doktor bey benim yüzümde dudağım kenarında 2 tane koyu renkli benım var plastik cerraha gittim alırız dedı Kasım’da gel dedı ama ben belırgın iz kalmasından korkuyorum operasyon sonrası gözle görülür bir kalırmı Yada leke

 262. özge :

  Merhaba doktor bey
  Benim sorunum burnumun ucuna dogru ten renginde sert bir et beni var.Bir çok yontem arastirdim buz terapisi hakkinda bir bilginiz var mi ?Bu benden kurtulmak istiyorum ama dikis izinden korkuyorum lutfen yardim edin:( buyuklugu cok yok ama gorsel acidan cok dikkat cekiyor

 263. serra :

  merhaba dr bey 15 gün önce yüzümdeki bir beni cerrahi yöntemle aldırdım. ben biyopsi için yapıldı sonuç şöyle yorumlarmısınız ?

  TANI : İNTRADERMAL NEVUS
  LEZYON CERRAHİ SINIRA 0,1 CM DEN YAKINDIR

  Şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla,

 264. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Sorun yok, unutun Serra hanım. Intardermal nevüz tamamen selim bir oluşum ve tamamı çıkartılmış.

 265. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Resim gönderebilirseniz bir de o şekilde görüp fikir vermeye çalışayım, ama bu tip lezyonlarda sanılanın aksine sizin bahsettiğiniz kriyoterapi yöntemi daha fazla iz bırakacaktır.

 266. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Belli belirsiz tabii ki kalır ama boyutu da önemli Merve Hanım.

 267. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Işıl hanım aldırıp hipertrofik skar için tedaviyi düşünebilirsiniz. Birşey çıkmayacak bile olsa patologların söyleyeceği şey daha önemli. Başka türlü davranıp sonra “keşke” demenizdense hipertrofik skar izinin tedavisi daha tercih edilir bence.

 268. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Selen hanım nekroza gitmiş, yani beslenmediği için kuruyup düşecek endişe etmeyin lütfen.

 269. sadan bey :

  merhaba doktor bey.kızım daha 40 günlük.doğduktan 2 hafta sonra kızımın dudağının 1 cm altında 0.1cm eninde ve 0.2 cm boyunda bir kahverengi ben olduğunu fark ettik.bu daha sonra büyüme gösterirmi.gösterirse eğer ne kadar büyüyebilir.cevabınız için şimdiden çok tesekkrler.

 270. ozgul :

  Doktor bey mrb benim size bir srym var yanitlarsaniz sevinirim benim kikardesimin karninda nohut kadar bir ben vardi simdi etrafina kahverengi lekeler atmaya basladi acaba tehlikelimidir

 271. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Merhaba, kız kardeşinizin bu beni aldırması uygun bir yaklaşım olarak görünüyor. Tabii buradaki kitlenin ne olduğu konusunu ise patolojik inceleme sonucunda görebiliriz.

 272. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Hiçbir sorun teşkil etmez, yaşla büyüyebilir. Sadece ABCD kriterleri ile takip edin. O bölgeye bir adet nevüs isteyen çok hastam var :)

 273. orhun :

  Merhaba doktor bey
  Benim yanağımda doğuştan 2 cm büyüklüğünde koyu renkli bir ben var.Birçok değişik doktor tehlikeli olmadığını söyledi fakat ben aldırmak istiyorum.Cerrahi yolla aldırdıktan sonra tahlil sonucunun kötü çıkma şansı var mıdır? Bu olasılıkla benin ileride kötü dönüşme olasılığı aynıdır diyebilir miyiz? Şimdiden teşekkürler.

 274. emine :

  Merhaba oğlum 7 yasinda kasinin ici ve üstü killi ben nevus aldirmamiz gerektigini soylledi dr. Ama kulak arkasindan parca alinacakti ama kasta cekme yapabilir dedi kasin icindekini alamayiz orda kil cikmaz dedi bizde ondan dolayi amelliyati iptal ettik ama bu durum beni huzursuz ediyor alimmasimi iyi alinmamasimi bilemedik

 275. gizem nur :

  ben 13 yaşındayım benimi lazer tedavisiyle aldırmam için yaşım cok mu küçük bir sorun olur mu?

 276. meryem :

  merhaba dr bey ben yaklasık 15 gün önce ben aldırdım.. bu ben uzun zamandır vardı ve zamanla büyüdü sekil degiştirdi hatta kasıntı oluyodu yanlışlıkla kasıdım ve bi kısmı koptu.o sekilde de uzun zaman kaldı cerrahi yöntemle aldırdım ve patoloji sonucu kötü cıktı. ameliyat yerinin acılıp tekrar daha geniş alınması gerektiğini söyledi doktorum ama ssk da bunun mümkün olmadıgını üniverste hastanesinde plastik ceraha gitmemi söyledi ama yakın zamanda randevu bulamadım belki iki ay kadar sonrasına.. bu uygunmudur yoksa acil olmam gerekirmi ve parcayıda patolojiden aldım tekrar patoloji yapılması gerekebilir ihtimali ile bu iki aylık sürede bu parcanın bende kalmasında bi sorun olurmu cevabınız için simdiden tesekkürler…

 277. dilek :

  mereba benım yenımde kulagına yakın yerde et benı vardı dogustan beek sımdı 9 aylık ama aksam anıden bende buyume ve morarma asladı ne olabilir sizce

 278. sermin :

  Merhaba,
  Geçtiğimiz Temmuz ayında eşimin bir beni alınıp patolojiye gönderildi. Raporunda: İmmünhistokimyasal olarak;
  -Ki 67 ile lezyonda %35 oranında nükleer pozitif boyama izlendi.
  -S-100 ile periferik sinir kesitlerinde pozitif boyama izlendi.
  -HMB-45 ile boyama izlenmedi.
  yazıyor.
  Şimdi kesi alınan bölgede sanki koyu renkte ben yeniden çıkıyormuş gibi bir görüntü oluştu. Alınan ben tekrar büyüyebilir mi?
  Bu raporun Türkçesi nedir? :)
  Çok teşekkürler.
  Sevgiyle..

 279. betül :

  iyi akşamlar Alper bey öncelikle bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler . 19 yaşındayım sol yanağımda dokunduğumda hissedilmeyen deri altında 3 tane ben var büyük değiller fakat görsel olarak hoşlanmadığım bir durum . şu anda kanser riski taşımasa dahi aldırmak istesem çoğalma yada kansere dönüşme ihtimali olabilir mi ? et beni dışındaki yüzey altındaki benlerin alınmasını tavsiye ediyor musunuz ? şimdiden teşekkür ederim .

 280. Mehmet :

  Benim yanagımda bir ben var onu aldırırsam orda kıl çıkarmı

 281. Olga :

  Hocam merhaba,vücudumda üç sene önce leblebi büyüklüğünde biri sırtımda diğeri kasığımda iki et beni çıktı.Şimdiye kadar rahatsız etmediği için umursamamıştım.Bir haftaya yakın kasığımda bulunan sanırım iltihaplandı minik şiş kızarıklar var.İltihap akıntısı oluyor bazende kanıyor. Korkmaya başladım ,ne yapacağımı şaşırdım. Önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

 282. tuba :

  merhabalar. benim göbek deliğimde fındık büyüklüğünde ben var. pl alınca göbeğimin şeklinastik cerrahin değişiceğini söyledi. göbeğimin şekli nasıl değişicek? çok mu kötü görünücek?

 283. serhat :

  doktor bey cerrahi operasyonla ayni anda 3 benimi aldircam 12 kasimda acaba kaldirabilirmiyim bu yuku ? bir sorun teskil edermi acil cevap verirseniz cok iyi olur .

 284. öykü :

  Alper bey merhaba,
  benım esımın sırtından 1 ay onc bır ben aldırdık cerrahı yontemle patolojıye gıttı sonuc bazal hucrelı karsınoma cıktı. daha sonar bır dermatologa gıttık korkacak bırsey olmadıgını lezyonun tamamı cıkmıs dedı bozalyom cok onemlı degıl dedı ama ben cok edıselıyım esım 43 yasında lutfen bana yardımcı olun sahıden gıtmısmıdır neden korkuyorum aslında bana telefonunuzu ve fax numaranızı verırsenız sıze sonucu faxlarım daha dogru bılgı alırım. sımdıden tesskur edrım

 285. öykü :

  alper bey tekrar merhaba sonuc soyle yazıyor
  kesıtlerın ıncelenmesınde yuzeyde ülserasyon ve ıntakt alanlarda cok katlı yassı epıtel ızlenmekdedır edıtel altında guruplar olusturan cevresınde palızad dızılımı bulunan neoplastık ınfiltrasyon dıkkatı çekmektedır

  Tanı:bazal hücrelı karsınoma
  ICD-O CODE,WHO Sınıflaması 8090/3
  sırt deri eksizyonel biyopsi
  güzel ve umut verıcı cevaplarınız beklıyorum

 286. cigdem :

  Merhaba doktor bey. Senede 1-2 kere yuzumdeki koyu renkli ben kabardiktan sonra kaniyor. Kanadiktan sonra da bastirmadan silmeme ragmen kabuk baglayip dusuyor. 1-2 haftaligina yok olup tekrar eski normal haline donuyor. Doktora gittim merak etmem gereken bisey olmadigini soyleyerek gunes koruyucu krem onerdi. Bunun disinda arada bir vucudumda kasintili kirmizi renkli kucuk kabarciklar cikiyor 2 haftada geciyor. Bunlar bir hastaligin belirtileri olabilir mi? Tesekkur ederim :)

 287. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Çiğdem Hanım, tarifinize göre pyogenik granülom dediğimiz lezyonu andıran bir hikayesi var. Eğer öyleyse selim bir oluşum olmakla birlikte yine de çıkartılıp patolojik inceleme yapılması daha uygun kanımca, yine de diğer olası ihtimalleri elemek gerekir. Diğer sorunuza gelirsek bir dahiliye uzmanı ile iletişime geçmeniz uygundur derim. Geçmiş olsun.

 288. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Cerrahi olarak mümkün olup olmadığını yerleşimleri ve boyutları belirler görüp değerlendirmek gerekir.

 289. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Tuba hanım siz de takdir edersiniz ki, görmeden birşey diyem maalesef.

 290. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Olga hanım 1 hafta antibiotik kullandıktan sonra iltihabı kuruyan lezyonları aldırmanızı öneririm.

 291. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Kesilen ve dikilen bölgedeki izin olduğu çizgiden kıl çıkmaz Mehmet Bey.

 292. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Dilek hanım sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum. Bir yere sıkışmışsa veya beslenmesi bir şekilde bozulmuşsa morarabilir. Eğer beslenme bu şejkilde bozulursa kendiliğinden kuruyup düşecektir.

 293. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Meryem hanım patolojisi önemli bir an evvel bir Plastik Cerrahi polikliniğinden randevu alın, 2 ay geç olabilir.

 294. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Gizem hanım bu sayfanın takipçileri bilirler lazer ile ben alımını ancak lazer kesi aleti olarak kullanılacak ise tasvip edebilirim onun haricinde önermiyorum.

 295. öykü :

  Alper bey merhaba ben oyku cevabınızı beklıyorum
  tesekkurler ,

 296. betül :

  iyi akşamlar Alper bey öncelikle bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler . 19 yaşındayım sol yanağımda dokunduğumda hissedilmeyen deri altında 3 tane ben var büyük değiller fakat görsel olarak hoşlanmadığım bir durum . şu anda kanser riski taşımasa dahi aldırmak istesem çoğalma yada kansere dönüşme ihtimali olabilir mi ? et beni dışındaki yüzey altındaki benlerin alınmasını tavsiye ediyor musunuz ? şimdiden teşekkür ederim

 297. merve :

  merhaba.. benim 3 yasindaki oglumun alt dudaginin altinda yaklasik 6,7 ay once minik bir et parcasi cikti. Ve gittikce buyumeye basladi et parcasinin ucu da sert ve akne ucu gibi gozukuyor. Henuz doktora gitmedik ,ciddi bisey gibi algilamadik bastan; sizin gorusunuz ne yonde acaba cevaplarsaniz cok sevinirim…

 298. yeşim :

  iyi akşamlar Alper bey… benim kaşımın başlangıcında kaşımın tam ortasında bir ben var. doğuştan var ama yaşla birlikte büyüyor ve beni rahatsız etmeye başladı… malum kaşta olunca kıllar dik dik duruyor.. benim sorum bu beni aldırsam kaşlarım tekrar çıkar mı? iz kalır mı? şimdiden çok teşekkür ederim

 299. melissa :

  merhaba Alper bey 2 ay önce bir ben aldırdım gözümün kenarındaydı ve tekrar çıktı farklı bir dr. gittim patoloji rapurumun temiz olduğunu ama alınması gerektiğini söyledi sizce neden yenilemiş olabilir bu kadar kısa bir sürede

 300. Beyza :

  Merhaba. Benim yüzümde 8 e yakın ben var. Her sene bir yenisi ekleniyor. Doktorum güneş koruyucu kullanmamı önerdi ve lazerle alınacak benler olmadıgını, lazer değdigi taktirde kansere dönüseceğini söyledi. Ben yanagımda bir tane burnumda iki taneyi cerrahi operasyonla aldırmak istiyordum böyle göze batmadıgını ameliyattan sonra daha kötü gözükecegini söyledi. Ben de pişman olmaktan korkup vazgectim. Sizce ne yapmalıyım?

 301. sabel :

  Merhaba Doktor bey ben 2 ay önce burnumun yanindaki beni plastik cerraha aldirdim kivrim yerine denk geldigi icin hic izde kalmadi cok guzel olmustu bugune kadar. Ben hep incelerim benin oldugu yeri bugün sabah uyandigimda ben tekrar olusmustu ve nerdeyse eski boyutunda. Şehir degistirdigim icin doktoruma gidemiyorum ne yapmalıyım

 302. Günay :

  Selam doktor bey,ben 3 ay önce akay hastanesinde kolumdan 4-5 mm büyüklügünde sıyah bi nevüs aldırdım,fakat doktorum benim dikişlerimi 4 sonra aldı,ve sudan korumamanda gerekligini demediyi için 3 gün sonra su deydi yarama.sonradan yaram açıldı, uzun süre çekti iyileşmesini beklemem için,şuan benimin yerinde 2 ben büyüklügünde koyu kırmızı bir iz kalmış,bu kırmızılk zamanla geçermi ve ya geçmesi için ne yapmam gerekiyor.

 303. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Sekonder iyileşme nedeniyle bu iz mevcut Günay hanım. O izi kesip çıkarttıktan sonra tekrar dikilirse ince bir iziniz olacaktır.

 304. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Tekrar çıkartılması uygun olur.

 305. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Beyza hanım görmeden bir şey söylemeyelim, isterseniz resim gönderebilirsiniz.

 306. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Cerrahi sınırda lezyon kalmıştır. Tekrar aldırırsanız lezyon tekrarlamaz.

 307. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Maalesef iz kalır.Kaş ekimi ile tadavi edilebilir.

 308. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Takip edin Merve hanım, büyüme, şekil değişikliği, renk değişikliği, kanama, kaşıntı, yüzeyinde ve çevresinde düzensizlik görürseniz bir doktora başvurun.

 309. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Resimlerinizi görmek isterim. Ona göre fikir vereyim dilerseniz.

 310. gülümcan :

  merhaba benim oğlumun yanağında doğuştan küçük 2 milim kadar bir ben var çevremizdeki insanlar doğuştan olan benlerin bebekle beraber büyüyüp tehlikeli olabileceğini söylüyorlar bu doğru mu bebeğim büyüdükçe bende mi büyür acaba şimdiden yardımınız için teşekkürler

 311. mustafa :

  merhabalar benim vucudumda aşırı sayıda kahverengi leke şeklinde kabarık olmayan benler var nasıl kurtulabilirim lazer tedavi ücreti ne kadar veya önerebileceğiniz bi krem varmı

 312. öykü :

  Alper bey merhaba bu sıze 3. yazısım ama hala bana cevap yazmadınız,eger mailimi okuyup dıger okuyucularınız gıbı benıde bılgılendırıısenız cok mutlu olucam sımdıden cok tesekkurler
  kolay gelsın,

  öyku

 313. tugba :

  Mrb dr bey benim sol kulagimda gozukucek sekilde hamilelik donemimde bir et parcasi cikdi. Dr gittigimde virusten kaynakli cikan bisey oldugunu ameliyat olmam gerekdigini kucuk bisey oldugunu fakat aldirmassam baska yerlerede bulasabilecegini soyledi sizden de yorumlarinizi bekliyorum.

 314. melike :

  merhaba doktor bey benım ayağımın altından ben alındı 15 kasımda. ayagımın ustune hiç basamıyorm. ayagımın altında en orta kısımdan alındı yere bastıgım zaman iki taraftan geriliyor orta kısım. ayağım şiş ve uyuşuk. ne zaman yürüyebilirim. iyilişme süreci kaç gündür. teşekkürler kolay gelsin

 315. melodi :

  bende birkaç önce boynumdaki benimi aldırdm kabuklanma gerceklşti ve ben bepanthen fucidin silverdin gbi antbytksel kremleri kullanıyorm zararı olr mu ve kabuk dştükten sonrada kullanabilir miyim

 316. melodi :

  bende 3 gün önce benlerimi aldırdm bepanthen fucidin silverdn gbi antbytksl merhemleri kullanyrm sakncası var mı ve kabuklanma dştükten sonrada kullanabilr miyim yada o merhemlerdn hangsini önerrsnz

 317. Pınar Arslan :

  Alper bey, babaannem 77 yaşında boynundaki ben büyüyüp yaraya dönüşünce doktora gitti. Cilt kanseri olduğu, ilerlemiş olduğu söylendi. 15 gün arayla 2 ameliyat oldu. Şimdi 3. ameliyat diyorlar. 1 ay içinde 3 ameliyat çok ağır olmaz mı? Temizlenemiyorsa daha kaç ameliyat olucak, 3 yada 4 ten sonra kurtulacak mı. Ne yapmamız gerektiğini şaşırdık. Yol gösterirseniz minnettar oluruz. Çok teşekkürler!

 318. Nasiba :

  merhaba,Alper bey! 5 yada 6 yaşlarda hrkez bana doğuştan hintli diye severlerdi ve kuzenim çok kıskanırdı… bir geldi ve dediki haydi onu ordan çıkaralım ,ikimiz aynı olalım yoksa beni sevmiyormusun dedi:( bende tamam dedim.ve iğneyle çıkardık ve tabiki büyümeye başlady 0,5mm civarında bende 30 yaşındayım artık ve çok kaşınmaya başlady :( benim kanserli bir geçmişim var kemoterapi gördüm … aynı şeyleri yaamak istemiyorum fakat doktora gitmek fobi haline geldi. YARDIM EDİN

 319. ayşe gökay :

  Merhaba Doktor Bey,
  Benim oğlum 5 yaşında sırtında 20 X 30 cm çapında dev kıllı nevüs mevcut ve vücudunun biçok yerinde. Aldırmaya korkuyoruz çünkü çok büyük olduğundan dr.lar kesin konuşamıyorlar. Bize bu konuda yardımcı olmanızı rica ediyorum.
  Teşekkürler, iyi çalışmalar….

 320. Nur :

  Merhaba Alper Bey, Deri düzeyinde olan (et beni olmayan) benlerin lazerle tedavisinde ne gibi sakıncalar görülebilir? Bir de 10 adet büyük olmayan deri düzeyinde ben için bir fiyat öğrenmem mümkün olabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim…

 321. nihat :

  Merhaba doktor bey ben 15 yaşındayım yüzümde yüzümün hemen hemen yarısını kaplayan siyah renkli üstü tüylü bir ben var bu alınır mı nasıl alınır iz kalırmi riski varmıdır şimdiden teşekkür ederim

 322. merve :

  Merhaba doktor bey 20 yasindayim vucudumda dogustan gelen dev buyuklukte benler var sirtimdan diz kapagima kadar uzerndede kalin tuyler var bu benlerin alinmasi mumkun mu

 323. Melsa :

  Alper Bey merhaba,

  Yüzümde, büyüyen ve gittikçe etlenen koyu renkli iki tane benim var. Sizce cerrahi operasyonla aldırmam mı yoksa laser operasyonu yaptırmam mı sağlık açısından daha uygun olur bilgi vermenizi rica ederim.
  Şimdiden teşekkürler.

 324. selen :

  merhaba benim başımda 2 ay önce ben çıktı ve etrafı sürekli kasınıyor ne yapmam lazım ?

 325. büşra :

  Merhaba hocam ben 20 yaşındayım. Sol yanağımda doğuştan var olan kıllarım ve ten rengimin bir koyusu şeklinde bölge bölge lekelerim var, Bir kısmı gözüme yakın ve burnumun yan kısmını kapsıyor. Diğer kısmı da saç diplerimin bitişinden yanağımda oluşuyor. Ben olduğunu söylüyor benin de kıbrıs haritası gibi büyük olduğunu söylüyorlar. Fakat ben leke ve kıllar için 10 yaşında lazer tedavisi gördüm, 6 seans yaptılar, faydasını görmedim. Fakat ondan sonra yine sol yanağımın göz altında ve burnumun bir kısmını kapsayan şişklik meydana geldi. Bu şişiklik yaş ilerledikçe büyüyor. Fakat doğuştan olan bir şişklik yaş ilerledikçe büyüme yapıyorda olabilir.Ama ailem küçükken şişikliğimin yok olduğunu , doğumdan sonra oluştuğunu söylüyor. Bana bu konuda yardımcı olursanız çok makbule geçeçek, çok üzülüyorum, kafaya takıyorum. Uludağ üniveritesi tıp fakülteine gittim, orada uğramadım dal, bölüm kalmadı. Estetik ve plastiğe gittim. Yanağımın komple ameliyat edemeyeceklerini,benim büyük olduğunu sadece şişikliği halledeceklerini, onunda bir kısmını halledeceklerini+ iz kalacağını söylediler. Radyoloji bölümüne gittim onların iğne tedavisi ile şişiklik için ilaç salacaklarını söylediler, ama hiç faydası olmaz sadece yüzünün rengi değişir, ondan korkuyorum dedi Doktor. Ameliyat olmasam şişiklik yaş ilerledikçe büyüyor. Bu şişikliğe tedavi uygulanmazsa, diğer temiz yanağıma kaplayacağından korkuyorum. Allah muhafaza…

  Uludağ üniversitesi tıp fakültesi radyoloji anabilimdalı ile ilgili edinilen bilgilere göre; KLİNİK BİLGİ: Hastadan elde ettiğimiz bilgilere göre sol yanak üstünde doğumdan beri olan kıllı ben ve lazer tedavisinden sonra artan şişiklik mevcut. YÖNTEM: t1a se Aksiyel ve koronal, T2A TSE Aksiyel sagital kronal, Yağ baskılı T1A SE kronal, IV godonilyumlu kontrast madde verilmesini takiben T1A SE aksiyel ve sagital, yağ baskılı T1A SE koronal. BULGULAR: Hastanın sol yanak bölgesinde burun sırtından başlatıp, maksiller ve zigomatik alandan parotis lojuna kadar takip edilen düzensiz cilt kalınlaşması şekilnde bir lezyon izlenmektedir. lezyon özellikle maksiller bölgede ve burun sırtı kesiminde subkutan yağ dokusu içine doğru da uzanım gösteren belirgin bir kalınlaşma sergilenmektedir. (ön-arka kalınlığı bu bölgede yaklaşık 1,5 cm ölçülmüştür.) Lezyon T1A imajlarda kasa yakın intensitededir. T2A imajlarda yağa kıyasla intensitesi bir miktar düşüktür. Kontrast madde ile homojen olarak belirgin boyanma gösterdiği saptanmıştır. Hastanın sol zigomatik kemiğinin temporal yüzünde ve komşu maksiller sinüsün lateral duvarında muhtemelan basınç erozyonuna bağlı yeniden şekillenmeye yol açan 1,5 cm çapında bir lezyon izlenmiştir. Lezyon T1A imajlarada yağ ile izointens’tir. Yağ baskılı imajlarda intensitesinin baskılandığı görülmektedir ve kontrastla periferinden boyandığı saptanmıştır. Her iki maksiller sinüste solda sinüsü belirgin oblitere eden kontrast madde ile periferial boyanma gösteren kistleri olarak değerlendirilen lezyonlar saptanmıştır. SONUÇ olarak – Sol yanakta ağırlıklı olarak kutonöz yerleşimli parotis bölgesinden burun sırtına kadar uzanım gösteren lezyonun MR görünümü klinik bulgular ile değerlendirildiğinde kapillar malformasyon gibi konjenital bir vasküler lezyon açısından anlamlı bulunmuştur. Sol zigomatik kemik komşuluğunda kemikte yeniden şekillenmeye yol açan 1,5 cm çapındaki lezyonun görünümü de dermoid kisti düşündürmüştür. – Her iki maksiller sinüste belirgin retansiyon kistleri saptanmıştır.

 326. pelin :

  merhabalar alper bey. Benim sadece sol yanağımda bulunan çile çok benzeyen, yüzeysel, dağınık ve çok koyu renkli olmayan, kahverengi tonunda benlerim var. Görüntü açısından çok sıkıntı verici, sol yanağımı hep saçımla kapatmak zorunda kalıyorum. acaba bu tür benlerin yok edilmesi nasıl bir tedaviyle mümkün? Tedavi sonrasında ne ölçüde iz kalır veya kalır mı? Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler..

 327. burcu :

  Merhaba benim çenemde bir et beni var doktora gösterdim iyi huylu dedi ama ağrı yapiyor arada normalmidir?

 328. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Bir doktora danıştıysanız sorun olacağını sanmıyorum.

 329. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Resimlerinizi görebilirsem CO2 fraksiyonel laser tedavisi önerebilirim.

 330. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Büşra hanım radyolojik incelemenize bakılırsa esas lezyon konjenital bir vasküler malformasyon. Fakat sol elmacık kemiği üzerinde ayrıca dermoid kist olduğunu düşündükleri bir lezyon da mevcut. 2. lezyon zaten küçük eğer bu tip bir oluşum ise çıkartılması gerekir. 1.lezyon yani kapiller malformasyon diye tanımlanmış lezyon ise laser tedavisinden zaten fayda görmediğini söylüyorsunuz. Eğer sadece bu lezyonu besleyen “nidus” adını verdiğimiz kan damar(lar)ı radyologlar tarafından tıkanabilirse bu bir çözüm olabilir, ancak doktorunuz o bölgedeki karmaşık damarsal ağ yapısı nedeniyle böyle bir işlemi riskli buluyor sanırım.

 331. Sinem :

  Ben 1 ay önce dev kıllı nevüs aldırdım bacagımın uyluk kısmından 9-10 cm uzunlugundaydı ama doktorum diş tellerim var dıye bana antibiyotik yazmadı ameliyattan sonra, ardından enfeksiyon kaptı doktorum selülit teşhisi koydu, 8 gün hastanede yattım, sonra dikişlerim acılmaya başladı suan hala dikişlerim acık doktor müdahale edemeyecegini söyledi ama 2 secenegim varmış ya dikiş atılıcak yada deri grefti yapılcak sizce hangisi yapılırsa daha iyi olur ve en az sekilde iz kalır

 332. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Selen hanım ilk olarak bir Dermatolog ile görüşün. Daha sonra cerrahi gerekirse görüşebiliriz. Geçmiş olsun.

 333. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Laser önermiyorum.

 334. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Merve hanım görmek lazım tabii ki alınır ama daha sonra bu bölgelerin yeniden onarımı için deri yaması veya doku transferi gerekecektir.

 335. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Nihat bey alınır fakat iz tabii ki kalır. Muhtemelen deri yaması ve doku transferleri gerekecektir.

 336. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Laser ile tedavi edilen lezyonlardan doku örneği alınacaksa sorun değil ancak başka türlü işlemler yapıldığında alınan kitle ile ilgili bilgimiz olmadığı için ileride patolojik bir durum ortaya çıkarsa önceki lezyonun ne olduğunun bilinmesi gerekir.

 337. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Ayşe hanım bu durumda deri yaması gerekebilir. Sırtta nevüs dışında kalan normal derinin ne kadar olduğu nevüsün boyutundan daha önemli. Eğer yeterli doku varsa “expander” (balon) ile o deri genişletilerek yeterli kapatıcı doku edinilmesine çalışılacaktır. İkinci bir seçenek ise “stage excision” (kısım kısım çıkartılması). Her ihtimalde çocuk ile büyecek olan ve takibi gereken bir lezyon olduğundan erken zamanda çıkartılması için en uygun yöntemin belirlenerek tedavinin başlaması iyi olacaktır.

 338. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Görmeden birşey söylemek zor Nasiba hanım ancak vakit kaybetmeden bir Dermatologa gitmelisiniz.

 339. gaye :

  mrb.benim sırtımda küçük siyah bir ben vardı.bugünlerde ben büyüdü,rengi koyulaştı ve ağrı yapıyor.etrafı kırmızı.görüntüsü kan pıhtısına benziyor.korkuyorum açıkçası.yorumuzu bekliyorum.şimdiden teşekkür ederim.

 340. Berk :

  Merhabalar benim alnımda doğuştan olan bir ben var ben aldırmak istiyorum aldırmamda bi sakınca olurmu ? birde nereye başvurabilirim yaşım 16

 341. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Plastik Cerrahi kliniklerine gidebilirsiniz. Bir sakıncası yok tabii ki.

 342. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Hemen bir dermatolog görsün, değerlendirdikten sonra çıkartılıp patoljik inceleme yapılmasında fayda var kanımca.

 343. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Aslında tabii istenen birşey değildir ama demek ki cerrahi sınırlarda tümör devamlılığı var. Bence vakit kaybetmeden 3. operasyon da olsa yapılırsa hayati bir riski olabilecek bir tümörün büyümesini engellemiş olursunuz. Burada tümörün tipi önemli yanlız.

 344. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Hiçbir şey kullanmanıza gerek yok.

 345. gokce :

  Merhaba hocam..benim oglum su anda 70 gunluk..dogustan kulaginin arkasindan baslayip kafanin arkasina dogru giden sacli derinin altinda beni var..dermatolog orta büyüklükte olduğunu soyledi…ege universitesi nde takip edilmeye baslandi..3yasina geldiginde alinmasi gerektigini soylediler…benim sorum su; ameliyat mutlaka gerekli mi..sacli deri oldugu için zor oldugu benin boyutundan dolayi asamali alinacagi soylendi..su anda ben sacin altinda..alindigi takdirde saclari cikar mi..cok uzgunuz onun için en dogru karari vermek istiyoruz. .nolur bize yardımcı olun…

 346. gokce :

  Birde bizden kafa ultrasonu istediler..eegde cektirdik sorun cikmadi..bunlar neden isteniyor..bu ben beyinde bir problem olusturur mu
  Artik uyku uyuyamaz hale geldim..

 347. Şiir :

  Merhaba doktor bey. Erkek arkadaşımın boynunda 1 cm kadar belki daha ufak bir ben var. Tıraş olurken yanlışlıkla kesmiş ve şişmiş. Kanser olma riski var mıdır acaba? Morali çok bozuk. Yardımcı olursanız sevinirim.

 348. Mehmet aşık :

  Merhaba doktor bey benim kaşımda yaprak büyüklüğünde bir ben var bir kısmı da göz kapağımda üzerinde kıllar var alınması tehlikeli olur mu ve alınması için başka bir bölgeden deri nakli mi gerekiyor

 349. rumeysa :

  sol yanağımda 3 cm uzunluğunda 2 cm genişliğinde kabarık kıllı bir ben var bunu hangi yöntemle aldırabilirim?

 350. Merve :

  İyi günler, sağ göğsümde daha önce varlığını fark etmediğim bir ben var. Yeni oluştuğunu tahmin ediyorum. yüzeysel bir şey gibi görünüyor çünkü altında minik bir kıl görüyorum. Yeni oluştuğunu düşündüğüm için biraz tedirgin oldum çünkü güneş görmeyen bir yerde güneş etkisiyle oluşmuş olamaz. rengi de açık kahverengi. Ne yapmam gerekiyor? Cildiyeye mi gitmem gerekir?

 351. ayten :

  Merhabe benim nerdeyse her yanimda var yuzum boynum kollarim cokta buyukler boynumdakiler etliler bende kurtulmak istiyorum ama bana derin izler kalir ve daha cok cikar diyorlar bu yuzden korkuyorum

 352. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Ayten hanım korkmayın kalmaz, kaldı ki iz kalsa da benlerinizden daha fazla fark edilmezler.

 353. Metin :

  Hocam merhaba,
  Ben Ankara da yaşıyorum.21 yaşındayım. Burnumun hemen sol alt tarafında yaklaşık 1 cm çapında bir ben var. Görüntü olarak da rahatsız oluyorum ama en çok sürekli benimin üstünde sivilce çıkmasından rahatsızım. Hacettepe üniversitesi hastanesine yıl içerisinde 2 defa gittim fakat her nedense doktor biz sizi ararız yoğunuz deyip 2 defa geri gönderdi aldıramadık beni. Özel hastanede ben aldırılıyor mu aldırılıyor ise avantajı yada dezavantajı varmıdır? Bir de ben öğrenci olduğum için fazla bir para veremem özel hastaneye. Ben aldırmak ne kadar maliyetli olabilir? Son olarakta bir sorum daha olacak : Ben alınırsa kalan izi büyük yada belirgin olur mu?
  Şimdiden teşekkür ederim.

 354. mücahit :

  hocam dudağımın sol 2 cm üstünde çok ufak boncuk kadar bir ben var aldırmak istiyorum nasıl bi müdahele ister korkuyorumda ama aldırmakta istiyorm hoşuma gitmiyor artıkk

 355. Ufuk İŞBilen :

  Merhaba doktor bey oğlum 6 yaşında yanağında kulağına yakın bir bölgede küçük bir benimiz var yalnız et beni değil, benin etrafında kızarıklık oldu doktora götürdüm antibiyotikli bir krem verdi 1 hafta kullan geçmez ise alınması gerekir dedi çok tedirgin oldum kötü bir şey olabilir mi teşekkürler.

 356. sezin :

  merhaba ben 15 yaşındayım çenemde sonradan oluşan bir tane büyük ben var ama dikkatli bakınca üç tane küçük ben ve bir tane de büyük ben var eskiden bu kadar büyük ve siyah değildi bu sene fark ettim ve bu son 1-2 aydır kaşınıyor ve kıllanma olmaya başladı çok gözüme batıyor ne yapmalıyım? kanse olma riski var mı?

 357. nur :

  merhabalar doktor bey.benim 2,5 yaşında kızım var.yanağında doğuştan 1 cm çapında kıllı olmayan kabarıkta değil öyle bir beni var.hiç doktora götürmedik şimdi arkadaşları filan sorunca rahatsız oldum.ne önerirsiniz?

 358. müptela :

  Hocam 40 gün önce yüzümden bir ben aldırdım fakat bugünlerde derimin altında sanki hummalı bir çalışma varmış gibi ben tekrar çıkıcakmış gibi hissediyorum..Ameliyat izimin bulunduğu yerde bi kasıntı meydana geliyo sanki dipten hücreler fışkıracakmış gibi hissediyorum sebebi ne olabilir lütfen yardım edin…

 359. Hakan :

  Merhaba Alper bey benim iki kaşımın tam ortasında siyah bir ben var bu ben doğduğum zaman yoktu 6 yıl önce çıktı yani ben 11 yaşındayken ortaya çıktı iki kaşımın ortasında olduğu için estetik açıdan çok rahatsız oluyorum bu ben alınabilirmi alınamazsa yapabileceğim başka bir şey varmı ?

 360. bilal :

  merhaba bugun kızım dünyaya geldi yalnız kızımın omuz bölgesinin az alt kısmından kalçasına kadar siyahlık var ama sadace kucuk bir bölümünde tuy var doktor dev ben dedi ve onkolojiye gitmemizi tavsiye etti sizce tehlikeli bir durum varmı yada bana bir yol gösterirmisiniz

 361. yasemin :

  Merhaba Doktor bey,
  Benim saçlı derimde çocukluğumdan beri biraz koyu renkli, beni rahatsız etmeyen bir et benim vardı, ancak son 1 aylık süre zarfında yine saçlı deri dahilinde minik minik 3 tane daha ben benzeri oluşumlar çıkmaya başladı. bunlardan ilk çıkan ve daha büyük olanı biraz kırmızımsı renkte, diğer ikisi ten rengi. Bunları aldırıp patolojiye göndermem gerekir mi yoksa zararsız oluşumlar mıdır? Yol gösterebilirseniz çok mutlu olurum. Teşekkürler.

 362. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Bilal bey,

  Merak etmeyin o kadar ciddi bir durum yok ortada. Kızınızın normal derisine göre artmış bir tümör geliştirme riski olan bir bölgesi var diye kabul edeceksiniz bu durumu. Dev kıllı nevüslerde ömür boyu tümör gelişme riski normal deriye göre artmıştır. Bununla ilgili tümör gelişimi açısından endişelenecek kadar çok yüksek bir oran olmamakla birlikte sürekli(ömür boyu) bir dermatolog ile iletişimde olup şüphelenildiği(kanama, kaşıntı, renk ve şekil değişimi,vb) zaman biopsi alınarak inceleme sonucuna göre cerrahi müdahale planlanması en uygun tıbbi yaklaşımdır. Geçmiş olsun.

 363. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Muayene etmeden birşey söylemek doğru olmaz Yasemin hanım.

 364. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Hakan bey isterseniz aldırabilirsiniz.

 365. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Görmeden birşey söylemem mümkün değil maalesef.

 366. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Rahatsız etmiyorsa sadece takip etmeniz yeterlidir. Renk, şekil, boyut değişikliği veya kanama, kaşıntı gibi belirteçlerle takp edilebilir.

 367. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Sezin hanım dermatolojiye başvurmanız akıllıca olacaktır.

 368. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Sanmıyorum ama yine de siz tedbiri elden bırakmayın.

 369. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Mücahit bey lokal anestezi ile kolayca alınır.

 370. gülçiçek :

  Alper bey benim alnımda kolumda ve bacaklarımda beyaz içinde ten rengininde geçtiği benler mevcut alnımda olan kafamın belirli yerine kadar olduğu için saçlarım beyaz çıkıyor boyatıyorum ama anlımdaki ben beyaz bunun tamamen alınmasını istiyorum ama ten rengiyle aynı olmaıdıgını duymuştum ve tanık oldum bunun için ne yapabilirim nasıl kurtulabilirim.vucutan deri alınıp oraya konulduğunu duymuştum ama ten rengi farkı oluyor.kapatıcılarla kapatmaya çalışıyorum sürekli anlımı yardımcı olursanız sevinirim

 371. servet :

  Alper bey benim yanağımda küçük bir benim var bir sabah baktım ki üzeri hafif şişmişti ve biraz acıyordu ben de tırnak değdirmeden sıktım üzerinden çok az iltihap çıktı ama benim hala acıyor ve üzeri kızardı sıkmamın bir zararı dokunmuş mudur doktora gitmemi önerir misiniz?

 372. zehra :

  ben 17 yaşındayım 11 yaşındayken yanagımda bı ben cıktı zamanla o ben büyüdü tüylenmeye basladı 2ay once aldırdım ben benimi özel hastanede sımdı daha amelıyat ızı tam gecmemısken orda ıkı tane dıpdıbe ıkı ben daha cıkıyo bır ben gıbı cok yakınlar buyurlermı onlarda napmalıyım yada cıkmasını ıstemıyorum ?

 373. zehra :

  ben 17 yaşındayım 11 yaşındayken yanagımda bı ben cıktı zamanla o ben büyüdü tüylenmeye basladı 2ay once aldırdım ben benimi özel hastanede sımdı daha amelıyat ızı tam gecmemısken orda ıkı tane dıpdıbe ıkı ben daha cıkıyo bır ben gıbı cok yakınlar buyurlermı onlarda napmalıyım yada cıkmasını ıstemıyorum ?

 374. Mehmet :

  hocam yanaktan alınan benin dikişleri kaç gün sonra alınmalıdır.yanakta dikişlerin fazla tutulması sakıncalı diyorlar. Teşekkürler

 375. Ayse :

  Merhaba bnim boynumun sag tarafinda bi et beni var son iki gundur dokundgumda cnm aciyo benin altindan sivilce ciktgini dusunuyorum.bu olabilrmi ve bana bi zarari olurmu . Aldrmak gerekirmi ?

 376. atakan :

  merhaba,benim yüzümde çok küçük 16 tane siyah ben mevcut aldırdıktan sonra iz kalır mı ve fiyatı ne kadardır?teşekkürler

 377. Buğra :

  Merhabalar burnumda 2 tane toplu iğne ucu büyüklügünde ben bulunuyor ve gözüme cok batıyor zamanla büyüdügünü hissediyorum burundaki benler alınabilirmi alınırsa cok fazla iz kalırmı? yada iz kalmaması icin lazer lemi alınmalı bunları şimdiden teşekkürler

 378. Öznur :

  Merhaba , 1 hafta önce dudak üzerindeki benimi aldırdım. Doktorum hiç birşey söylemedi krem vermedi. Şu an dikişler duruyor hala erimedi ne kadar sürede erirler ? Plastik cerrahi de yapıldı acaba normal dikiş olabilir mi. Mavimsi misina gibi bir ip.dikiş kabuk tuttu her gün bepantol ile temizledim sma görüntüm çok kötü.krem kullanmalı mıyım dikişler erir mi çok tedirginim

 379. demet ünver :

  Merhaba
  3 ay önce lazerle kahverengi benlerimi aldırdım.Açık kahverengi lekeler kaldı işlemi yapan doktor ageless adında leke serumu verdi bir kaç içinde geçeceğini söyledi ama geçmiyor.Yutrtdışındayım tekrar doktora gidemiyorum.Ne kadar sürede lekeler kaybolur?
  Yeniden lazer mi gereklidir?

 380. jale :

  Merhaba doktor bey benim sol yanağımda küçüklüğümden beri iki ben var biri arada kaşınıyor altı iltihaplanıp geçti, ayrıca 20 yaşından sonrada çenemin akltında küçük siyah bir ben çıktı o da aynı şekilde ayda yıllda ağrıyor ve iltihaplandı bir kaç sefer geçti ben doktora sordum olur arada soırada dedi bişey yoktur. ben aldırmak istiyorum ilerde büyür falan yada sorun çıkarırı diye çünki kabarmış birazcık. şimdiden teşekkürler.

 381. nil gülderen :

  merhaba iyi günler benim sol kol ust ayrımımda tam 10 cm buyuklgunde dogustan ustu kıllı koyu renklı bır ben bulunmakta.Izmırde gıttıgım bır genel cerrah bana yama alımı yapılacagını derın alınacagını ve ben kadar amelıyat yaramın olucagını soyledı.Nevüs tam kol aramda oldugu ıcın estetık dıkıs atılamacagını soyledı.Sonucta ıkı amelıyat ızımın olucagını ve goruntunun degısmecegınden bahsedıldı.Bu yuzden aldırmktan vazgectım. baska bır yolu yokmudur bu buyukluktekı ben alımlarında?bılgılendırırsenız sevınırım

 382. mine :

  Merhaba, lise cağında erkek kardesimin çene bölgesinde geniş çaplı olarak nevus hafif kabarık ve normalden daha once sakal şeklinde tüylenme oldu o bölgesine jilet vurmuyor onun yerine tıraş makinesi kullanıyor. Düzenli olarak doktor takibinde şimdilik sorun yok ama alınması gerek deniliyor. fakat tek seferde olmaz 4 veya 5 seferde greftleme ile veya ekspander yöntemiyle alınılabilinir denildi.İz kalması mutlak olucaktır fakat en az sekilde olması için ne yapabiliriz ve alınmasa cok buyuk sorun teşkil eder mi?

 383. inci :

  Merhaba benim yuzumde 3 ,4 tane kdr ve burnumun uzerinde
  Digerlerinden biraz farkli ben var bu durumdan rahatsiz olmaya basladim cunku burnumun uzerindeki buyuyor gibi suanda 27 yasindayim ve 6 yil onceki resimlerime baktigimda yuzumde hic yokt ben bi an once aldirmak istiyorum iletisime gecersek cok sevinirim trsekkurler..

 384. Op. Dr. Alper Tuncel :

  İnci hanım iletişim için telefon numaralarımızı ve email adresimizi kullanabilirsiniz.

 385. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Boyutlarını söylememişsiniz ancak çene altında ekspander zor bir uygulama olur. “Stage eksizyon” daha uygun olur.

 386. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Bence 10 cm çok büyük değil Nil hanım size de stage eksizyon uygun olur.

 387. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Jale hanım aldırmak her zaman en iyi seçenek, korkulu rüya göreceğinize aldırın gitsin.

 388. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Demet hanım yanlış kişiye soruyorsunuz çünkü ben takibi zorlaştıran bir işlem olması ve lezyonun sadece depigmente edilerek esasen yerinde bırakılması nedeniyle laser ile ben tedavisine karşıyım. Yine de cerrahi olarak aldırmanızı öneririm.

 389. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Öznur hanım erimeyen “prolen” adlı dikiş hemen aldırın.Daha fazla aldırmazsanız ve gecikirseniz iz bırakabilir.

 390. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Alınırsa büyüklüğüne bağlı olarak belli belirsiz iz kalacaktır.

 391. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Atakan bey sayı fazla, bence gerekli ve uygun olanları öncelik sırasına koymak şart. Bir dermatologun görmesinde fayda var.

 392. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Kızarıklık, ağrı ve hassasiyet varsa iltihabi bir durum olabilir. 1 hafta basit bir antibiotik kullanmanız yeterli olacaktır.

 393. Op. Dr. Alper Tuncel :

  doktorunuz sizi yönlendirecektir

 394. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Zehra hanım tamamen çıkartılamamış olabilir, doktorunuz görsün.

 395. hilal :

  Merhaba Alper bey, benim boynumda et beni vardı yaklaşık bir yıl önce plastik cerrahide aldırdım fakat dikiş izlerim hâlâ geçmedi yaram kızarık ve şişkin Bi durumda.. Ne yapmamı önerirsiniz, dikiş izini geçiren hangi kremleri kullanmalıyım..

 396. hilal :

  Merhaba Alper bey, benim boynumda et beni vardı yaklaşık bir yıl önce plastik cerrahide aldırdım fakat dikiş izlerim hâlâ geçmedi yaram kızarık ve şişkin. Ne yapmamı önerirsiniz..dikiş izini geçiren hangi kremleri kullanmalıyım. Lütfen yardımcı olun.

 397. gülcan :

  İyi gunler doktor bey. Annemin kolundan 15gun kadar once bir ben aldirdik. Daha onceden var olan bir bendir buyumustu. Patoloji sonuclari kotu cikti. İnvaziv malign melanom..doktor kemoterapi uygulanacagini soyledi onlem amacli olarak. Oncesinde baska bir tedavi yontemi olamaz mi? Ya da kemoterapi seansi ve dozaji dusuk mu olur?

 398. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Gülcan hanım patoloji raporlarınızı inceledim. Tm evresi IIA, ne çok korkun ne de umarsamazlık yapın! Bu arada mr,bt, kemik sintigrafisi veya benzeri bir sistemik inceleme yapıldı mı? Çıkartılan parça kalınlığı 1,5-4 mm arasında (2,5 mm) bu nedenle özellikle bir yerde 0,2 cm de olduğundan -yani çıkartma sınırına çok yakın- diğer sınırlar da dahil hemen 2cm den tekrar edilmeli. Önerilen bu. Yanlız klinik olarak ele gelen koltuk altılenf bezi yoksa bile cillten yeniden parça çıkartılırken boyama yapılarak “sentinel nod biopsisi” ile operasyon sırasında -frozen- patolojik inceleme yapılıp eğer mikrometastaz bulunursa “aksiller(koltuk altı temizleme) diseksiyon” yapılmalı. Panik yapmayın, ama peşini bırakmayın. Plastik Cerrah arkadaşlarımla da konsülte ettim, sizi ayrıca haberdar ederim. Geçmiş olsun.

 399. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Hipertrofik skar gelişmiş Hilal hanım kortizon iğnesi ve silikon yaprak ile kapatma tedavisi yapılacak. Merak etmeyin geçecektir. Bundan sonra özellkile baş boyun ve omuz çevresinde cerrahi işlemlerden uzak durmaya gayret edin onlarda da aynı durum söz konusu olabilir. Geçmiş olsun

 400. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Tekrar alınması gerekiyor tamamı çıkartılamamış maalesef.

 401. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Gerekirse antibiotik başlaması için doktorunuza görünün.

 402. Doğuhan :

  Merhaba doktor bey ben bir hafta once cerrahi yöntemle başımdan 2 et beni aldırdım başımda dikişlerın bır tanesının tam kenarında sıvılce buyuklugunde bır şişlik oluştu internetten bıraz arastırdım tam bir sonuc bulamadım keloid olma ihtimali varmıdır tesekkurler

 403. mert :

  merhaba hocam.ben aldırmanın zararı varmı acaba yuzumde 3 tane 2-3 mm lık benler var onları aldırmak ıstıyorum. 2 tanesı sakal bolgesınde yanakda ve cenenın ynında sakal çıkma açısından bır sorun olurmu sakal dıkıs ızını kapatabılırmı.Bırde dıkıs ızlerı kalıcımıdır kalıcı degılse ne kadar surede gecer yardımcı olursanz sevınırım sımdıden tesekkurler.

 404. Hidayet :

  Sayın Alper bey,

  Birçok kişiyi karşılık beklemeden hassasiyetle bilgilendirme yaptığınız için teşekkür ederiz.

  Yüz bölgemde yaklaşık küçük çaplı kabarık olmayan açık kahverengi 9-10 adet ben var.
  Burun ucunda 5-6 yıl önce oluşan ve sürekli bilgisayar başında olduğum için hafif büyüdü. Dermatolog problem olmadığı belirtti ve plastik cerrahına bugün aldırdım. yüzümde bulunan geniş boyutlu diğer 1 adet benide aldı.

 405. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Teşekkürler Hidayet Bey, sizlere faydam dokunuyorsa ne mutlu bana. Geçmiş olsun.

 406. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Mert bey yok tabii ki, çok belirgin bir iz bırakmaz lezyonların boyutları küçük.

 407. Op. Dr. Alper Tuncel :

  1 haftada çok mümkün değil

 408. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Gülçiçek hanım kapatıcılarla devam etmenizi öneririm. Oradan çıkartacağımız lezyonun bırakabileceği izi hiç beğenmeyebilirsiniz.

 409. Mert :

  sağolun hocam peki sakal acısından nasıl bır durum soz konusu olabılır cerrahı yontem ıle aldırdıgımızda sakal cıkarmı cıkarsa o ızı kapatabılırmı

 410. selcan :

  merhaba hocam. benim dudağımla burnum arasında kahverengi deriden kabarık bir benim var ne çok büyük ne çok küçük. görüntüsünden rahatsız oluyorum . aldırmam mümkün mü eğer alınıyorsa operasyon sırasında ağrı veya acı hissediliyor mu .şimdiden çok teşekkür ederim

 411. uğur :

  Merhaba Alper Bey
  abimin bacağında bir yılı aşkındır şişlik vardı.doktora gittiğimizde öncelikle 2 aylık antibiyotik tedavi verdi ama şişlik gitmedi.sonrasında biopsi yapıldı sonucu maling melanom metastaz şüphesi konuldu.daha sonra şişli etfal eah yapılan biopside 6 tane ben i alındı 5 i temiz 1 tanesinden şüphelendiler ve yapılan biopside ‘DİSPLASTİK BİLEŞİK KOMPOUND NEVÜS VE LEZYON BİR UCYAN CERRAHİ SINIRA YAKIN FOKAL OLARAK BİTİŞİK ‘diye bir ibare vardı.şuan doktorları bir tedavi uygulamadı ne yapmamızı önerirsiniz. şimdiden teşekkürler…

 412. alican :

  mrh ba benim yuzmde 16 tane ben var ama hepsi küçük boyutta bunlardan nasıl kurtulabilirim

 413. Turan :

  Merhaba, benim kolumda ceviz büyüklüğünde siyah bir ben var çok kötü duruyo. Aldırmak için ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz.

 414. tahir salman :

  Alper hocam s.a ben bugun yuzûmde sol tarafta 0,5cm capinda bi benimi aldrdim. Bant var yuzumde nezaman cikariyim bunu ve dikis aldrmaya nezaman gitmeyelim?

 415. can :

  merhaba doktor bey;koterizasyon ile ben aldırdım henüz 1 hafta oldu.kuruyan yerin etrafında bir pembelik var ve çukur gözüküyor.hiçbir krem kullanmıyorum.zamanla dolacak mı bu çukur alanlar?

 416. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Koterizasyon sonrası tabii ki skar dokusu biraz daha belirgin olacaktır. Eğer koterize edilen lezyon çok büyük değilse bu çukurlaşma da nispeten azalır. Ama her zaman söylüyorum beni takip eden hastalarım bilir en iyi yöntem patolojik spesimen de sağladığı ve tam olarak cerrahi sınırları bilmemize olanak tanıdığından derideki tüm lezyonların (iltihabi olanlar hariç) eksizyon ile yani cerrahi olarak çıkartılmasıdır.

 417. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Pansumanı hemen yarın çıkartın, üzerinde steristrip diye tabir edilen ince bantlar konmuşsa kalsın. 3.gün duş alırken çıkmazsa temiz bir havlu ile yine kurutun yüzünüzde kalsınlar.Dikiş alınana kadar kalması yara iyileşmesi üzerine olumlu katkı sağlar. Yerine göre dikiş alınması için 5-7 gün sonra genellikle yeterlidir. Göz kapağında 3.üncü gün bile dikişler alınmaya başlanır. Öncesinde doktorunuz sizi dikişleri atlayarak almak üzere çağırmış olabilir. Siz yine de işlemi yapan cerrahınızın söylediği şekilde kontrollere gidin. Geçmiş olsun

 418. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Hemen aldırmanızı ve mutlaka patolojik inceleme talep etmenizi öneririm.

 419. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Zor bir soru! Niye derseniz, sayıdan çok boyutları önemlidir. Siz bu konuda bir bilgi vermemişsiniz.

 420. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Bilgi notu:
  Bu hastamızın sorusunu bir konsültasyon gerçekleştirmek adına Plastik Cerrahi yazışma grubumuzda tartışırken bahse konu hastamızın aslında birçok şehri gezip gerekli tedaviyi almadan gelmiş olduğu İstanbul’da bir devlet hastanesinde tedavisinin ertesi gün gerçekleştirilecek bir operasyon şeklinde planlanmış olduğunu öğrendiğim için bu konuyla ilgili yazışmayı hasta gizliliği ilkesine uygun olarak burada paylaşmıyorum.

 421. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Selcan hanım bu tip bir işlemi yapacağımız bölgeyi uyuşturup işlem sırasında acı duymanızı, sonrasında varsa ağrınızı kesecek ilaçları verdiğimiz için ismimiz “Cerrah”, kasap değil. İyi günler.

 422. yeter :

  hocam benım kızım da dogustan yuzunde sag tarafında
  5*3cm buyuklugunde kıllı bır ben varacaba amelyatla bu kac yasında alınır suan 1 yasında ve iz kalırmı

 423. veli :

  merhaba bizi bu şekilde bilgilendirdiğiniz için size baştan teşekkür ederim.benim vücumda ben sayısı fazla.kontol amacıyla doktora gittim.ve sırtımda mercimek tanesine yakın bir büyüklükte benin alınmasına karar verdi(pigmentasyonu biraz farklıymış).ve alındı.bu benin varlığından haberim yoktu.şikayetim de.diğer benlerde birşey. görülmedi.şimdi patoloji sonucunu bekliyorum ama tedirginim.sonuca göre korkulacak bir durum ortaya çıkabilir

 424. Ahmet :

  Merhaba ben 17 yasindayim yuzumde 2 tanesi hafif buyuukte olmak üzere bir cok sayida ben var vucudumdada ayni sekilde yuzumdekilerden estetik olarak rahatsız oluyorum et beni deil aldirabilirmiyim bir sorun olurmu ve son olarak cikmaya devam ediyor bunu nasil önleyebilirim yardimci olursaniz sevinirim

 425. Mert :

  Merhaba doktor bey yaklaşık 2 gün önce 2 adet ben aldırdım buhar yöntemi ile fakat çok tuhaf bir görüntüsü oldu hafif çukur var bu çukur kapanır mı ve henüz yara kabuklaşmadı ne kadar süre içersinde kabuklaşır ve size göre iz kalır mı ? teşekkür ederim

 426. jale :

  Merhabalar alper bey, öncelikle bizi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.
  ben almanın bir sakıncası daha sonra oluşacak bir riski yok öyle mi ? beni aldırdıktan sonra da muhakkak patolojiyede göndermek gerekiyomu peki,
  hafif kabarık ,arada kaşındı ve iltihap yapan benlerin hangi yöntemle çıkarılmasını doğru…
  bunları soruyorum çünki yıllardır benlerle ilgili batıl bir inanç yüzünden çoğu insan tedirgin…
  ama kesin olarak böyle bişey yok değil mi. yani kansere yol açmaz ben aldırmak ben sizin engin bilginize ve ilminize güvenip aldıracam çünkü:) çok teşekkürler.

 427. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Doktorunuza sormanız gerekiyor Mert bey.

 428. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Her türlü ben usulüne uygun davranılarak alınabilir, önemli olan gerekliliğine hasta veya hekim kararıdır. Yoksa vücudumuzdaki tüm benleri çıkarttırmaya kalksak cebimizde para kalmaz yamalı bohçaya döneriz. Aldımak istediğiniz beni bir PLASTİK CERRAH’a aldırın.

 429. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Çıksa da siz önlemini almış oldunuz Veli Bey korkmanız yersiz.

 430. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Maalesef iz kalacak tabi ama henüz çok erken

 431. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Amacım “BATIL”ı kırmak Jale hanım.

  Her türlü ben usulüne uygun davranılarak alınabilir, önemli olan gerekliliğine hasta veya hekim kararıdır. Yoksa vücudumuzdaki tüm benleri çıkarttırmaya kalksak cebimizde para kalmaz yamalı bohçaya döneriz. Aldımak istediğiniz beni bir PLASTİK CERRAH’a aldırın. Sevgiler.

 432. petek :

  annemin sırtında çok açık renkli ben mi diyim yoksa lekemi çok anlayamadık sırtında bi bölge 2,3 aydan beri içi beyazlaşmış bi vaziyetteydi bi kaç gün önce kocaman sivilce gibi olmuştu patladı iki peçete dolusu kan çıktı irinle birlikte temizledim ben orayı baya bi derinleşti irinin çıktığı yer bi de yuvarlak top gibi bi şey çıktı derinin içinden temizlerken annem herhangi bi ağrısı sızısı olmadığını söylüyo kanser gibi bi oluşum olsa illaki bi sızısı kaşıntısı mutlaka olurdu değilmi..???

 433. hatice :

  Merhaba Alper bey, bundan birkac ay once bikini bolgesine lazer epilasyon yaptirmistim 4 seans, o bolgede et ben olmayan normal kahverengi bir benim vardı, epilasyon sırasında yandı ve kabuk bagladı, sonra o kabuk düştü ve benim acık kahverengiye döndü, iki üc ay sonra o benimin üstünden kahverengi minik bir ben çıktı, biraz endişeliyim kötü huylu olabilir mi ?

 434. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Hatice hanım görmeden birşey demek zor bence bir an evvel gelin lezyonu alıp patolojik incelemesini yaptıralım.

 435. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Herhangi bir problem olacağını sanmıyorum Petek hanım ancak, orada kistik bir oluşum var olduğu için enfekte olup abse drene olmuş gibi duruyor. Bir 10 günlük bir antibiotik tedavisi uygulayıp sonra çıkartılması düşünülebilir.

 436. berat :

  hocam benlerimi aldıracam ama arkadaşlarımın bazıları bunu kanseri tetiklediğini söyledi acaba bunun bir gerçeklik payı var mı?

 437. aliş :

  doktor bey verdıgınız bılgıler ıcın sımdıden tskler. yuzumde sıvılce gıbı bırsey cıkmıstı sıkmıstım cok kanadı ve buyudu kan benı dedıler bı cogu kısı ama plastık cerrehıye aldırdım ben bunu ve aıdıra lı 10 gun oldu ızın hemen yanında dıbınde aldırdıgım benın baslangıcta oldugu gıbı sıvılce gıbı yıne cıktı ne dır ne yapmalıyız acaba sımdıden tskler

 438. Sevtap :

  Merhaba Alper Bey,çenemde ben vardı aldıralı 4 gün oluyor antibiyotik kullanıyorum.Aldırdığım gün üstü kapalıydı 2. gün pansumana gittim bandajı açıp bir sprey sıktılar ve 1 hafta sonra dikişlerimi almak için gelmemi söylediler. dikişlerin üzerinin açık olması problem olur mu mikrop kapmasından korkuyorum.Dikişli bölgeye su değmesi problem olur mu? Dikişler alındıktan sonra önereceğiniz şeyler var mı iz kalmaması için?

 439. denız :

  Meraba benim alnimda dogustan pembe damarlı ben var alınmasi mumkûmmu

 440. zeynep eda :

  merhaba benim kulağımın arkasında kısa sürede büyümüş iki tane ben var.hem kabarıklaştı hem renkleri koyulaştı.bu benlerin kanser riski taşıma olasılığı nedir? bu benleri aldırırken kulağımın arkasında olduğundan işitmeyle ilgili problem çıkar mı?

 441. Ulaş :

  Bugun benı aldırdım doktor yarın ac orayı dedı ben de acmaya korkuyorum mıkrop kapar doye ayrıca gogus kafesımde agrı var cok kotu nedenı ne olabılır ne yapmalıyım ben patolojıyede gondermedi

 442. zeynep eda :

  benim vücudumda irili ufaklı birçok ben var.bir de benlerimin bazıları hızlıca büyüyüp renkleri koyulaşıyor.ben benlerimi aldırmak istiyorum ama benler yine çıkmaya devam edecek.benlerin çıkmasını engelleyen ilaç veya bir yöntem var mı?şimdiden cevabınız için teşekkürler.

 443. gülşah :

  doktor bey bugün yanlışlıkla kaşırken beni mi sıktım siyah siyah bişyler geldi ama hala daha duruyor ne yapmalıyım

 444. SELİN :

  Merhabalar bir yakınımın derisinde sıcak temasından dolyı yanık oluştu. yara derinleştiği için bacaktan parça alıp yanan yere yani kola yama yapacaklarmış. Henüz yaşını doldurmadı. bu ameliyat sonucu parça alınan yerde ve yanığın olduğu yerde iz kalma duurmu nedir ve bu böyle bir duurmda nasıl giderilebilir. Bilgilendirebilir misiniz. Çalışmalarınızda kolaylıklar

 445. ÇAKIR :

  ALPER BEY MERHABA,
  BENİM KIZIM 4 YAŞINDA DOĞUŞTAN BACAĞINDA AÇIK KAHVE YUVARLAK DOĞUM LEKESİ VAR KIZIM BÜYÜDÜKÇE LEKEDE BÜYÜYOR VE AÇIK KAHVE LEKENİN ÜZERİNDE BİRAZ DAHA KOYU RENKİ MİNİK MİNİK ÇİL ŞEKLİNDE LEKELER VAR ÇİL ŞEKLİNDE LEKELER 7 TANEYİ GEÇİNCE RİSKLİ DEMİŞLERDİ 8 TANE OLDU .
  ENDİŞELENMEYE BAŞLADIM.4 YAŞINDA KIZIM KONUŞMA GECİKMESİ DE VAR ACABA NÖROLOJİK BİRŞEY OLABİLİR Mİ GERÇİ BEYİN TESLERİNİ DE YAPTIRDIM NORMAL AMA NU LEKENİN BÜYÜMESİ NORMAL DEĞİL GİBİ GELİYOR YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK MEMNUN OLURUM…

 446. Hidayet :

  03.02.2014 tarihinde burun ucunda ve yanağımda bulunan 2 adet benleri aldırdım, sadece hafif dikiş izlerin bölümünde kızarık var. Patoloji sonuçlarında problem olmadığı bilgisini aldım.

  Dikiş izi kızarıkları ne kadar sürede geçer.

 447. ferdi :

  merhaba. bundan 7 ay kadar önce oğlumun alt dudak kenarında 0,1mm çapında bir ben çıktı. önceleri leke bile yokken 5 yaşında bir anda ben ortaya çıkması olası mıdır? estetik cerrahına gösterdim 6 ay bekleyin büyümesini gözlemleyelim dedi. sizce aldırmalımıyız?

 448. fırıncı tahir usta :

  hocam bende 1 ay önce yanağımdan ufak bir deriye yapışık kabarık olmayan siyah nevüs aldırdım. dikiş alındıktan sonrada doktor 10 ün xontractubex kremine başlamamı söyledi 10 gündür kullanıyorum ameliyat yerimde kızarıklık var bu kızarıklık ne zaman geçer ve bu kremi ne kadar süre kullanmalaıyım büyü k bi krem baya ?

 449. erman :

  merhaba ben dün üç tane benimi aldırdım dikiş yapıldı dikiş alındıktan sonra güneşten korunmak için ne yapmalıyım ve izi en aza indirmek için ne yapabilirim?

 450. ermen :

  mrb doktor bey ben dün üç tane benimi aldırdım pazartesi pansumanım bitecek dikişlerde çarşamba günü alınacak benim dikişlerle gezmem okula gitmam sorun olurmu .bide güneşten korunmak ve yara izini daha aza indirmek için bir öneriniz varmı LÜTFEN CEVAPLAYIN CEVABINIZI BEKLİYORUM şimdiden teşekürler saolun başarılar.

 451. erman :

  bide dikişler çıktıktan sonra nelere dikkat etmeliyim

 452. gokce :

  Size daha öncede yazmistim ama bir yanit alamadım doktor bey..yardımcı olabilirseniz cok sevinirim. .oglum su anda 5 aylik. .dogustan sacli deride boyutlari oldukca buyuk(bir kulak hizasindan baslayip kafanin arkasını komple cevreliyor sadece kafasının ust kisminda yoj)bir nevusu vat..ege Üniversitesi nde 3 ayda bir kontrole goturuyoruz..3 yasina geldiginde alınmasını onetiyorlar..ama cok zor bir ameliyat olacagini parça parca alinmasi gerektigini soyluyorlar..sizce aldirinca risk 0 a iniyor mu..sac cikar mi cunku su an ben hic gorunmuyor..birde vucudunda cok sayida tane tane var..bunlar ne olacak..cok korkuyorum..gorusunuz benim icin onemli..Teşekkürler. .

 453. emine :

  Alper bey ben aldırmadan önce tahlil gerekirmi…bacağımın arasında ben var çorabıma sıkısıp çok kanadı ve agrım var ne yapmalıyım

 454. Tuğçe Kök :

  Merhaba Alper Bey, 31.01.2014 tarihinde bacağımın iç tarafında kıllı büyük bir nevüs tek seferde aldırdım fakat şimdi alınan parçadan dolayı o bölge çukur gibi gözüküyor. Derim kendi kendine genişleyip eski halini alır mı yoksa yeni bi işlem daha yapılması mı gerekiyor ?

 455. Necati İldem :

  Öncelikle merhaba doktor bey. Benim burnumun tam ortasında bir ben bulunmakta fakat nasıl desem derinin üstünde kabarık şekilde değil deri altında sayılır bunu aldırmanın herhangi bir zorluğu olabilir mi? Birde bursadan yazıyorum sanırım bursada kliniğiniz var diye biliyorum.Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 456. sevgün :

  hocam merhaba, ben çok umutsuzum ne yapacağımı bilmiyorum. zor bir hamilelikten sonra yavrumdaki bu sorun için çıldırmak üzereyim, uykum yok, her an bunu düşünüyorum, sizden gelecek cevaplara çok ihtiyacım var.
  benim 3 aylık kızımda sağ yanakta doğuştan bir ben var, sarı pembemsi kabarık. çocuk dr ve dermatolog nevüs sebaseus dedi, şimdilik 1 cm. ne zaman aldırabilirim?
  bebeğim anesteziyi kaldırabilir mi?
  alınınca riskler ortadan kalkar mı ilerdeki yaşamı için?
  böyle bir şeyin olması neye yatkınlık anlamına gelir?
  ne derecede iz kalır? iz genişler mi?
  mail adresinize fotoğrafı gönderebilir miyim?

 457. sevgün :

  mail adresinizi de öğrenebilir miyim?

 458. nesrin :

  merhaba alper bey benim yüzümde 3 tane ben vardı ve bunları cerrahi yöntemle aldırdım ama 2 sene içinde yüzümün farklı bölgelerinde tekrar çıkmaya başladı ve beni çok rahatsız ediyor acaba tehlikelimi ve bana ne önerirsiniz tekrar aldırmayada korkuyorum çoğalır diye şimdiden teşekkür ederim iyi günler

 459. hande :

  İyi günler Alper bey.Benim burnumun üstünde 2 tane koyu renkli ben var.bu benleri lazer abrazyon ile aldirirsam iz veya kızarıklık kalicimidir cilt kendini ne kadar sürede yeniler ??? Bilginiz için teşekkür ederim……..

 460. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Tavsiye etmiyorum Hande hanım.

 461. Op. Dr. Alper Tuncel :

  iletisim@dralpertuncel.com

 462. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Şimdilik bir problem yaratacak bir lezyon değil nevüs sebaseus, boşuna üzülmeyin. Çıkartılması için biraz ele avuca gelmesi şart. iletisim@dralpertuncel.com a resim gönderebilirsiniz.

 463. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Necati bey yok aldırabilirsiniz.

 464. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Tuğçe hanım revize edilmesi (belki fat grefting yapılması) gerekebilir maalesef.

 465. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Emine hanım tanı amaçlı hemen aldırın, patolojik inceleme yapsınlar. Problem teşkil edeceğini sanmıyorum.

 466. Op. Dr. Alper Tuncel :

  6 ay 1 sene sonra geçer

 467. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Normaldir, bazı nevüsler vücutta sonradan yüzeye çıkabilirler. Sizin de ileri yaşlarda ortaya çıkan benleriniz mutlaka vardır. Bir problem çıkartacağını sanmam.

 468. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Selin hanım maalesef iki tarafta da iz kalacak, yapabilecek birşeyiniz yok maalesef. Üzgünüm.

 469. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Bir dermatolog görsün derim.

 470. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Zeynep hanım böyle bir ilaç yok maaalesef :)

 471. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Açın, açık kalsın mikrop kapmaz. 48 saat sonra ise yıkanabilirsiniz bile.

 472. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Patolojik inceleme ile sorunza cevap verilebilir. İşitme ile ilgili problem olmaz.

 473. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Tabii mümükün ancak görüp değerlendirmek daha iyi olur.

 474. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Ceylin hanım tabii görmeden birşey diyemeyiz, ancak leke çocuk büyüdükçe büyüyeektir doğal olarak. Üzerindeki koyu renkli olanların sayısının artması da önemli olabilir ancak bunların lezyonun tamamında veya üzerindeki daha koyu renkli olanlarda daha da koyulaşma, şekil değişikliği, kanama, kenarlarında düzensizlik gibi bulgular varsa veya olursa biopsi yapılması uygun olur.

 475. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Ali bey bahsettiğiniz pyogenic granuloma adı verilen bir lezyona benziyor. Yanlız bu lezyonu besleyen bir damarı vardır tam yakılamaz ise tekrar eder. Sizde de olan bu sanırım. Tekrar doktorunuza gidin muhtemelen bir süre takip edebilir veya direkt operasyonu tekrarlayabilir.

 476. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Berat bey bunlare “şehir efsaneleri” veya “doğru bilinen yanlışlar” kitaplarına malzeme olan halk arasında yayılmış yalan yanlış söylemlerdir. Yok tabii ki! Buna benzer olarak kırmadan burun estetiği, lazerli burun estetiği, izsiz meme büyütme, burun tamponunun ameliyat sonrası çekilmesi sırasında çok ağrı olacağına dair söylentileri ekleyebiliriz :)

 477. elif :

  Mrb doktor bey benim sirtimda pembe ben seklinde birsey cikti ve etrafi aciyo bu acaba bi risk tasir mi cunku yeni olan bisey birazda is yaptim yoruldum buna bagliyo esim ama ben tedirgin oldum acikcasi sizden bilgi alabilir miyim

 478. Tuğçe Kök :

  fat grefting nedir Alper bey?

 479. Op. Dr. Alper Tuncel :

  İstenilen bölgeye vücudun uygun bir yerinden alınıp konulan yağ dolgusu işleminin adıdır.

 480. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Elif hanım görmeden diyebileceğim bir şey yok maalesef.

 481. emel demirci :

  Alper bey merhaba benim kızım şuan beş yaşında benli doğdu benimiz sol yanağında açık kahverengi ve tüylü bir ben bugün doktora götürdük eşimle birlikte keserek 2 seans ta alabileceklerini ve deriyi birleştirdiğimizde iz kalıcağını söyledi böyle benlerin yüzde 20 si kötü huylu olabiliyor dedi moral bozdu direk içine bakmamız gerekiyor tümör falan varmı diye bakmamız gerekiyor dedi sinirler alt üst tabiki bende sordum lazerle veya başka bir operasyonla alamıyomusunuz diye hayır dedi lazerle alındığı zamn tekrarlar sağlıklı olmaz dedi sizinde fikrinizi almak istiyoruz bizim doktora götürme sebebimiz kızıma psikolojik baskı olmasın diye düşündük okula başlıcak bu sene sürekli sorulacak bu nedir diye? çok uzun yazdım biliyorum ama şimdiden teşekkür ediyorum aldırmasak tehlikelimi aldırsak mı daha iyi olur sizce aldırmasam kötü bişey olmaz diyorum kendimce Allahtan olan bişey sonuçta öyle doğdu kızım sonradan olan bişey değilki bu?

 482. esra :

  Alper bey sag yanagimda bi kabarik olmayan bir ben vardi altinda sivilce bebzeri bi iltihaplanma oldu sivilce zannettim gecer dedim ama uzun süredir geçmiyor plastik cerraha gidip aldırmali miyim yoksa cildiyeye gidip bu iltihaplanmayi tedavi mi ettirmeliyim. Bi kac gun cok acidi ici iltihap dolu sanirim su anda da acik kahverengi bi halka gibi oldu benin etrafinda

 483. funda :

  Hocam Merhabalar;
  5 gün önce burun kanadımdaki beni aldırdım,patalojide ki tanı İntradermal melanositik nevüs,bir problem varmıdır hocam?
  Şimdiden teşekkürler.

 484. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Funda hanım geçmiş olsun

 485. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Esra hanım iltihap geçene kadar bekleyin. Bu arada etrafında kızarıklık, ağrı, şişme veya akıntı varsa 10 gün antibiotik kullandıktan sonra gitmeniz uygun olur.

 486. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Emel hanım bu tip lezyonların boyutuna göre ileri yaşlarda üzerinde tümör gelişme potansiyeli size bana göre çok az artmıştır, ancak bekleyip takip etmek de bir yoldur. Şekil değişikliği ve büyüme, asimetri, kenar düzensizlikleri oluşması, renkte değişiklikler veya üzerinde farklı renkli yerler oluşması ve kanama gibi belirtilerin ortaya çıkması uyarıcı olacaktır. Laser gibi tedaviler sadece soyma veya renk soldurma yaparlar işinize yaramaz ve durumu takipsiz hale getirir. En iyisi kendi takibinizin yanında senede 1 kere dermatologun özel aletlerle inceleyerek takibidir. Geçmiş olsun çok can sıkılacak bir durum değil.

 487. sevinç :

  Alper bey ben alnımın tam ortasında fasulye büyüklügünde bir ben aldırdım şu an 15 gün oldu dıkışler alındı fakat yara tam anlamıyla iyileşmedi yara acık gıbı duruyor. doktorum duzenlı olarak her gun pansuman yapıyor ama uzun sürdügü için endişelenıyorum bir sorun olur mu

 488. Hatice :

  Mrhabalar doktor bey benim vücudumda irili ufaklı prk çok ben var ama yüzümde en az 20 tane küçük ben var bu benler 2 senedir çoj fazlalıstı vee büyüdü acıkcası cok rahatsız okuyorum artık aldırmayı düşünüyorum ama tedavisi hakkında bi bilgim yok bu konuda yardım istiyorum simdiden cok sagolun

 489. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Rahatsız olduğunuz tüm benler alınabilir.

 490. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Sevinç hanım olabilir doktorunuza sorun isterseniz.

 491. Polat :

  merhaba doktor bey ben 12 yaşlarındayken burnumum üstünde yapişık halde siyah bir ben vardı çocukken oynadım hatta o yaşlarda deriyi kaldırdım , benin olduğu bölgeyi. Sonra hem ben yok oldu hem iyileşti hem ben de tamamen geçti. 1 ay sonra hemen aynı yerde daha büyüğü çıktı şuan 22 yaşındayım ve benimi bugün cerrahi müdahale ile plastik carrah a aldırdım fakat korkuyorum dikiş izinin üzerinden takrar çıkar mı diye bazı insanların başına gelmiş cerrahi müdahale ile aldırdıkları halde

 492. betul :

  Hocam merhaba ben Tip fakultesi ogrencisiyim. Subat ayinda kardesimin 8 cmlik kongenital nevusunu aldirdik. Patoloji raporunda Displastik Compound Nevus olarak geldi, eksizyonel biyopsi yapilmis. Plastik Cerrahi polikliniginde normal nevusten biraz farkli bi patoloji oldugunu, bu nedenle 1-2 aylik takiplerle izlenmesini soylediler. Siz bu konuda ne dusunuyorsunuz, bana onerebileceginizseylervarmi?

 493. Selin :

  Merhabalar ben Ankara Gazi hastanesinde liposuction ameliyatı olurken yanagımda leke şeklindeki benimi aynı plastik cerahime aldırdım. Aldırmadan önce benimde çıkan 3 kılı çekiyordum bazen iltihap topluyordu ama geçiyordu. Şimdi ameliyat olalı 2 ay oldu ve benin dikiş atıldığı bölge ağrı yapıyordu yanağıma dokunmamla iltihap attı ve şimdi tekrar topluyor. İçinde yine kıl büyümesı var mıdır varsa bu estetik dikiş ne yapılabilir lütfen cevap verin!Teşekkürler

 494. ibrahim :

  Hocam Merhabalar;

  yüzümde rahatsız oldugum 3 tane büyük ben var aldırmayı düşünüyorum ama önümüz yaz mevsimi oldugu için iz kalır düşüncesindeyim bu konuda bilgi verirseniz çok mutlu olcam şimdiden çok tşkederim

 495. engin karataş :

  Öncelikle merhabalar alper hocam yüzümde çok sayıda ben var ve bunlaradan rahatsızlık duymaya başladım çünkü zamanla büyüme gosterıyorlar.pırlanta sektöründe çalışmaktayım işim gereği Insanlar la sürekli iç içeyim,cerrahı yöntemle benlerimi aldırsam en geç ne kadar sürede eski halime dönerim şimdiden teşekkür ederim

 496. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Engin bey işlem sonrası aynı gün çalışabilirsiniz.

 497. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Doğru, yazdan sonra gelebilirsiniz.

 498. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Selin hanım abse drenajı ve antibioterapi sonrası tekrar değerlendirlebilir, ancak iyileşmenin tamamlanması sonrası revizyon yapılabilir.

 499. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Betul hanım benin tümü alınmadı ise geri kalanın da çıkartılması gereklidir. Tamamı çıkartıldığı takdirde kardeşinizin sürekli izlenmesine gerek olmayacaktır. Burada sınırda lezyon bırakılmadan işlemin gerçekleştirlmesi önemlidir.

 500. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Polat bey tamamı alınmışsa çıkmaz merak etmeyin.

Yorum yapın