Kalça Estetiği ile Emin Adımlar

Op. Dr. Alper Tuncel - Temmuz 20, 2018

Güzellik tanımı görecelidir. Fakat kalça güzelliği, genel güzellik anlayışının olmazsa olmazları arasında yer arıyor. Kalçanın vücut ile orantılı büyükte olması, yandan bakıldığında yeterli düzeyde belirgin, yuvarlak ve pürüzsüz olması genel güzellik tabirlerinden biridir.

Artık kadın erkek fark etmeksizin herkes, estetik kalçalara önem veriyor. Yuvarlak ve hafif belirtin kalçalar, kadınların daha seksi ve alımlı gözükmesini sağlıyor. Güzel kalçalara sahip olmak, bazen sadece sporla elde edilemiyor. Bu durumda estetik kalçalara sahip olmanın yolu bazı estetik operasyonlardan geçiyor.

Dış görünüşüne önem veren kadınlar, daha seksi ve güzel gözükmek istiyor. Kadınlar özelliklede yaz aylarında kalçalarını saklamaktan şikâyetçi. Bikininin altında kalçaları saklamak oldukça zor. Bikini ya da mayoların içinde kalçaların estetik görünmesi için popo estetiğine son zamanlarda talep arttı. Yazlık kıyafetlerin, şortların, açık renkli, ince kumaşlı pantolonların ve bikinilerin içine saklanamayan kalçaları daha estetik hale getirmek için kalça estetiği oldukça ideal bir yoldur.

Zayıf ve düz bayanlar, özellikle pantolon giydiklerinde kalçalarının biraz daha belirgin olmasını ister. Ancak bu kişilerde liposuction ile yeterli miktarda yağ elde edilemediği için çoğunlukla silikon protezler ile popo şekillendirilir.

Kilo kaybı kişilerin kalça bölgesinde düzleşmeye yol açabilir. Zaman içerisinde sarkmalar oluşan karın, kalça, bacak içi ve popo içi bel bölgesinde bikini altına gizlenir.

Bazen ise genetik sebeplerden dolayı poponun bel ile yaptığı açı geniştir. Popo yandan bakıldığında çok belirsizdir. Ancak kalça bölgesinde yeterli miktarda yağ bulunur. Liposuction yöntemiyle kalçadan alınan yağlar, popoyu şekillendirmek için kullanılabilir.

Kalça Estetiği Nasıl Yapılır?

Sarkık Kalçalar, belden veya kalça üstünden geçen kesilerle, beldeki ve kalça üst bölümündeki sarkan deri ve yağ kısmı bir kuşak gibi çıkarılarak kalça yukarı doğru çekilir, dikişler bikini altında kalır.

Ameliyat genel anestezi adı altında yapılır. 2 ila 4 saat arasında süren ameliyatın ardından hasta bir gün müşahede alında kaldıktan sonra taburcu edilir. Hasta 10-15 gün istirahat eder. Ardından da normal yaşantısına geri dönebilir.

Bazı durumlarda popo kaldırma işlemi sırasında yumuşak doku ve kas yetersizliği olan hastalara kalçaları daha dolgun gösterecek implantlar da yerleştirilebilir. Bu işlem kalça kaldırma işlemi ile birlikte olduğu kadar tek başına da yapılabilir.

Bununla birlikte kalça estetiği diğer estetik operasyonlarla kombine edilebilir. Hatta çoğu zaman popo estetiği ile birlikte bel bölgesine liposuction da uygulanır.

 

Yüzünüzdeki Maskeyi Söküp Atın

Op. Dr. Alper Tuncel - Mayıs 20, 2018

Konu yüz estetiği olduğunda birçok farklı uygulama bulunmaktadır. Yüzün erken yaşlanması ve kişinin en çok dikkat çeken yeri olmasından dolayı bu bölgede uygulanan çok farklı işlemler yer almaktadır. Yüz bölgesi yaşlanmayla beraber cilt kalitesini ve parlaklığını kaybeder. Özellikle yanak ve göz bölgesinin daha mat hale gelmesi insanları olduğundan daha yaşlı gösterebilmektedir. Bu nedenle orta yüz bölgesine yapılan uygulamalar oldukça önem taşımaktadır. Göz altı, burun çevresi, yanaklar ve üst dudak bölgesi hem sarkmaların hem de çizgilerin en sık görüldüğü yerlerdir. Yüzün bu bölgesinde çok fazla hareket ve mimik olması bu bölgenin zamana yenik düşmesinin en büyük sebeplerinden birisidir.

Endoskopik Yüz Germe

Endoskopik yüz germe işlemi hem en etkili hem de en çok tercih edilen orta yüz gençleştirme uygulamalarının başında gelmektedir. Bu uygulama deri altında bir işlemdir. İşlemde kullanılan 3-4 milimetre boyutundaki kameralardan dolayı endoskopik adını almaktadır. Bu uygulamada alınmak istenen sonuç alın ve elmacık kemiklerinin daha çıkık bir görünüme sahip olmasıdır. Uygulama ile beraber yüzdeki etkileri yaklaşık olarak 3 ay sonra ortaya çıkmaktadır. Bu uygulama çeşitli göz kapağı uygulamaları ile beraber kombine bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bu sayede hastaların tek seferde iki farklı problemi giderilebilir ve iki defa iyileşme süreci beklenmez.

Operasyonun Etkileri2

Operasyonun etkileri hastadan hastaya göre değişiklik gösterse de ameliyat sonucunda son derece genç ve etkili bir görünüm elde edilir. Elmacık kemiği ve yanakların olması gerektiği pozisyona çekilmesi ile gerçekleştiren bu yöntem sonucunda oldukça yüz güldürücü etkiler görülmektedir. Genel anestezi altında gerçekleştirilen bu operasyon sonucunda ağrı ve sızı ilk birkaç gün sonunda ortadan kalkmaktadır. Operasyona bağlı şişkinliklerin geçmesi ise en fazla 6 günü bulmaktadır. Operasyonu geçiren hastalar yaklaşık bir hafta sonra mevcut işlerine geri dönebilirler. Operasyon ile dolu ve sıkı yanaklar elde edilmektedir. Yer çekimi nedeniyle meydana gelen sarklılıklardan dolayı kaybolan elmacık kemikleri de tekrar ortaya çıkmaktadır. Uygulama ile beraber zaman içerisinde ortadan kaybolan ağız bölgesindeki çöküklük de tekrardan elde edilmektedir.

Meme Onarımıyla Daha Güçlü Bir Sen

Op. Dr. Alper Tuncel - Mayıs 5, 2018

Başta meme kanseri olmak üzere meme hastalıkları kadınların en sık karşılaştıkları hastalardan bazılarıdır. Günümüzde meme kanserine yaklaşık olarak her 8-10 kadından birinde rastlanmaktadır. En sık görülen kanser türlerinden birisi olan meme kanserini başlangıç evrelerindeyken tedavi etmek mümkün olsa da tedavi genellikle memenin alınması ile sonuçlanmaktadır. Bu gibi durumlarda tedavinin fiziksel olduğu kadar ruhsal sonuçları da bulunmaktadır. Hastalar bu operasyonun sonucunda kendilerini eksik ya da mutsuz hissederler. Meme rekonstrüksiyonu ise kanser sonucunda alınan memenin yerine çeşitli yöntemler kullanılarak memenin bir benzerinin yapılması demektir.

Meme Onarım Türleri

Meme onarımı, onarımın yapıldığı zaman bakımından ikiye ayrılmaktadır. Meme rekonstrüksiyonu adı da verilen bu işlem erken ve geç olarak ikiye ayrılmaktadır. Erken onarımı genellikle erken evre meme kanserlerinde uygulanmaktadır. Memenin alınacak olduğu ameliyata plastik cerrahi ekibi de dahil olur ve memeyi yeniden şekillendirir. Bu yöntemin bazı kendine has avantajları bulunmaktadır. Erken meme onarımında meme hemen yerine konduğu için uzuv kaybı hissiyatı ya da psikolojik travma meydana gelmez ya da daha az şiddetli olur. Ayrıca hasta tek operasyonda iki işlem birden görür. Geç meme onarımı ise kemoterapi ya da radyoterapi gibi tedaviler gerekli görülürse tercih edilir. Bu duruma onkolog, genel cerrah ve plastik cerrah bir arada karar vermektedir.

Meme Onarım Yöntemleri

Alınan memenin yeniden oluşturulmasında kullanılan dokulara göre iki farklı onarım yöntemi bulunmaktadır. Radyoterapi kaynaklı damarsal hasarlanmaların olmadığı durumlarda hastanın kendi dokusu kullanılmaktadır. Bu hastaların şeker, kalp ya da başka ciddi hastalıklara sahip olmaması tercih edilir. Hastanın kendi dokusunun kullanıldığı operasyonlarda genel olarak sırt, karın, kalça, bacak içi gibi farklı bölgelerde yer alan dokular kullanılmaktadır. En sık tercih edilen bölge ise karın bölgesidir. Eş zamanlı gerçekleştirilen onarımlarda meme derisi sağlam kalmaktadır. Bu nedenle kas dokusunun altına protez yerleştirilebilmektedir. Ancak geç onarım durumunda cildin elastikiyetini kazanabilmek için ilk olarak doku genişletici uygulamaların yapılması ve sonrasında protez uygulaması yapılabilmektedir. Her ne türde ve yöntemde olursa olsun meme onarımı hastaların hem fiziksel hem de ruhsal açıdan daha az yara almalarına yardımcı olmaktadır.

Lazer Lipoliz ile Sımsıkı Bir Vücut

Op. Dr. Alper Tuncel - Nisan 20, 2018

Vücutta en çok şikayet edilen şeylerden birisi de bölgesel yağlanmalardır. Teknolojinin giderek gelişmesi ile bölgesel yağlanmaların önüne geçecek yöntemler de ortaya çıkmaya başladı. Bu yöntemlerden en yenilerinden birisi olan lazer lipoliz beraberinde getirdiği birçok avantajla her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih ediliyor. Aşırı kilolu olmayan ancak bölgesel yağlanma şikayeti olan hastalarda lazer lipoliz tekniği ile bu şikayetler ortadan kaldırılmaktadır. Bölgesel incelme uygulaması olan lazer lipoliz, diyet programlarının ve spor faaliyetlerinin etkisiz kaldığı durumlarda ve yağ yakımının çok zor gerçekleştiği bölgelerde kurtarıcı işlevi görmektedir. Bu işlem vücutta gıdık bölgesinden basen bölgesine kadar birçok yerde yapılabilmektedir.

Lazer Lipoliz’in Avantajları

Lazer lipoliz uygulamasının klasik yağ alma yöntemi olan liposuction uygulamasına göre çok daha fazla avantajı bulunmaktadır. Lazer lipoliz minimal invaziv bir yöntemdir ve bu sayede daha kolay ve hızlı bir iyileşme sürecine sahiptir. Vücuda en az seviyede müdahale edildiği için kanama da neredeyse hiç meydana gelmemektedir. Lazer lipoliz yönteminde kullanılan lazerler hem güçlü hem de birden çok dalga boyu kullanmaktadır. Bu sayede daha fazla verim elde edilerek daha fazla yağ alımı gerçekleştirilmektedir. Lazerli işlem kanamaya neden olabilecek kılcal damarlar yağ alım işleminin gerçekleştirileceği bölgeden uzaklaştırıldığı için uygulama esnasında herhangi bir kan nakli işlemine gerek duyulmamaktadır. İşlem esnasında kullanılan lazerin deri sıkılaştırıcı özelliği sayesinde klasik yağ alma işlemlerinden sonra meydana gelen bölgesel sarkmalar da görülmemektedir.

Lazer Lipoliz Uygulaması

Lazer lipoliz işleminin uygulanacağı bölgeler belirlenir ve bu bölgeler kalemle vücuda işaretlenir. İşlemin uygulanacağı bölgede yer alan yağ dokusu lazer yardımıyla eritilir ve daha sonra liposuction cihazı ile bu bölgeden alınır. Yaklaşık olarak bir buçuk saat süren bu işlem için lokal anestezi uygulanmaktadır. Bölgeden çıkarılan yağların %85’i sıvı, %15’i ise katı formdadır. Minimal invaziv bir yöntem olduğu için lazer lipoliz uygulanan hastalar aynı gün taburcu edilmektedir. Her ne kadar uygulamın sonuçları hemen gözlemlense de asıl etkileri yaklaşık olarak 3 ay sonra ortaya çıkmaktadır.

Kırışıklıklarınızı Maskeleyin!

Op. Dr. Alper Tuncel - Nisan 10, 2018

Şaşkınlığımız, üzüntümüz, sevincimiz günlük hayatta kullandığımız tüm mimikler zamanla yüz bölgesine yerleşebiliyor. Buna ek olarak yaşın ilerlemesiyle çizgiler derinleşiyor. Yüzde oluşan görüntüler, yaşlı görünüme yol açıyor.

Botox, “clostridium botulinum ” adı verilen bir bakteriden elde edilen arıtılmış bir protein toksinidir. Zararsız olmasının nedeni çok ufak dozlarda kullanılması ve vücuda dağılmamasıdır. Bu protein kullanıldığı bölgedeki kasların rahatlamasını sağlayarak belli bir süre için cildin gerginleşmesini ve dolayısıyla gençleşmesini sağlar.

Kırışıklıklar, aynı ifadenin binlerce kez tekrarlanması nedeniyle cilde kazınmış olan çizgilerdir. Yaşlanmayla paralel olarak yüzde bölgesinde oluşan kırışıklıkları gidermenin en etkili yolu ise botokstan geçiyor. Güneşin yavaş yavaş sıcaklığını hissettirdiği bugünlerde gözlerde kısılmaya başladı. Gözlerin kısılmasıyla özellikle göz bölgelerinde belirginleşen kırışıklıklar, kişiyi daha yorgun, daha mutsuz ve daha yaşlı gösteriyor.

Daha Dingin, Daha Genç Görünüm

Dinamik kırışıklıklara, en sık alın, kaşlar arası, göz kenarları ve ağız çevresinde rastlanır. Botoks uygulaması ile bu kasların kasılması azaltılarak daha dingin ve genç görünüme ulaşabilirsiniz.

Botoks, kırışık tedavisinin yanı sıra aşırı terlemeye de iyi geliyor. Aşırı terlemesi olan kişiler, sık sık kıyafet değiştirmekten ve ter kokusundan şikayet ederler. Botoks, ter bezlerinde uygulandığında, ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletimi durdurarak ter bezlerinin çalışmasını azaltabilir.

Bunun yanı sıra botoks, tek taraflı yüz spazmlarında, yüz felcinde, vücudun değişik yerlerindeki kas spazmlarında, migren ve serebral palside, kas spazmı nedeniyle boynun yan durması durumlarında kullanılır.

Botoks Nasıl Uygulanır?

Botoks enjeksiyon şeklinde uygulanan bir yöntemdir. Çok ince iğnesi ile enjekte edilen bölgede hafif bir ağrı hissedilebilir. İstenilen kasa enjekte edildikten 3-5 gün sonra botoksun etkisi artarak devam eder. Botox uygulandıktan yaklaşık üç hafta kadar sonra en yüksek verime ulaşır.

Botoksun etkisi  bünyeden bünyeye farklılık gösterse de ortalama 3-4 aydır. Genellikte 3-4 ay boyunca tekrarlanması önerilmektedir. İki yıl boyunca düzenli botoks yaptırılması halinde  mimik kaslarında belirgin bir zayıflama ve buna bağlı olarak dinamik çizgilenmelerde daha kalıcı düzelme oluşur. Bu sebeple 2 yıl sonra daha uzun aralıklarla botoks uygulaması yapılabilir.

Botox uygulamasının ardından bölgeye buz uygulanması olası şişlik veya rahatsızlıkları azaltır. Tedavinin tümü yaklaşık 10-15 dakika sürdüğünden normal yaşama hemen dönülebilir. Ancak yatma pozisyonuna geçmek için 4-6 saatin geçmesi beklenmelidir. Botoksun çevresindeki kaslara dağılmaması için Botox uygulanmış bölgenin ovuşturulmaması da gerekir.

Op. Dr. Alper Tuncel
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
https://www.instagram.com/dralpertuncel