Hangi Ameliyat İçin İstanbul’da Ne Kadar Kalmalısınız?

Op. Dr. Alper Tuncel - Aralık 31, 2014

BAŞ ve BOYUN BÖLGESİ

Burun Ameliyatı için;

İstanbul’da Kalınması Gereken Süre: 7-11gün
Hastanede Yatış Süresi: 1 gün
Ameliyatın Süresi. 1–2 saat
Anestezi: Sedasyonlu lokal anestezi veya genel anestezi
İyileşme Süreci: Ortalama 6 gün
Riskler: Enfeksiyon, kanama, nefes alma problemi, asimetri, tatmin etmeyen sonuç, anestezi ile ilgili komplikasyonlar

Saç Ekimi için;

İstanbul’da Kalınması Gereken Süre: 0-3 gün
Ameliyat Süresi: Ekilecek kök sayısına göre değişmektedir. Ekilecek kök sayısı fazla ise birden fazla seans gerekebilir.
Anestezi: Lokal Anestezi
İyileşme Süreci: 7-8 gün
Sonuçların kalıcılığı: Genellikle ömür boyu kalıcı

Göz Kapağı Ameliyatı için;

İstanbul’da Kalınması Gereken Süre: 3-5 gün
Hastanede Yatış Süresi: yok
Ameliyat Süresi: 1-2 saat
Anestezi: Lokal, sedasyonlu lokal anestezi veya genel anestezi
İyileşme Süreci: 5-7 gün içinde şişlikler azalır.7 günde işe dönülebilir.
Riskler: Enfeksyon, göz kapağı fonksyonunun bozulması, asimetri, anestezi ile ilgili komplikasyonlar Sonuçların kalıcılığı; Sonuç kalıcıdır. Yaşam tarzından ve devam eden yaşlanma ve yer çekimi sonucu etkiler.

Kepçe Kulak Ameliyatı için;

İstanbul’da Kalınması Gereken Süre: 7-10 gün
Hastanede Yatış Süresi: yok
Ameliyat Süresi: 1-2 saat
Anestezi: Çoğunlukla lokal anestezi, nadiren genel anestezi.
İyileşme Süreci: 3-5 gün
Tedavi sıklığı: bir kez
Riskler: asimetri, duyu kaybı, düzensiz yara iyileşmesi

Endoskopik(İzsiz) Orta Yüz Germe Ameliyatı için;

İstanbul’da Kalınması Gereken Süre: 7-10 gün
Hastanede Yatış Süresi: 1 gün
Ameliyat Süresi: 2-4 saat
Anestezi: Genel anestezi
İyileşme Süresi: İşe dönüş onbeş gün, şişlik ve geçici morluklar üç haftaya kadar uzayabilir.
Riskler: olası sinir hasarı, kanama, asimetri, saç çizgisi değişmesi, anesteziye bağlı komplikasyonlar
Sonucun Kalıcılığı: Uzun süreli kalıcıdır. Geriye dönülen yaştan itibaren yaşlanılır.(Siz ameliyat olup ikiz kardeşiniz olmasa, ikizinize göre 7–10 yıl arasında daha genç gösterirsiniz)

Endoskopik(İzsiz) Kaş ve Alın Germe Ameliyatı için;

İstanbul’da Kalınması Gereken Süre: 7-10 gün
Hastanede Yatış Süresi; 0-1 gün
Ameliyatın Süresi; 1 – 2 saat
Anestezi; Sedasyonlu lokal anestezi veya genel anestezi
İyileşme zamanı; 7-10 gün içinde
Riskler: Sinir hasarı, enfeksiyon, kanama, düzensiz yara iyileşmesi, saç çizgisinin değişmesi, asimetri, anestezi ile ilgili komplikasyonlar
Sonuçların Kalıcılığı; Uzun süreli kalıcıdır, ancak yaşlanma sürecinden etkilenir

Klasik Yüz ve Boyun Germe Ameliyatı için;

İstanbul’da Kalınması Gereken Süre: 7-10 gün
Hastanede Yatış Süresi: 1-3 gün
Ameliyat süresi: 3- 6 saat
Anestezi: Genel Anestezi
İyileşme süresi: İşe geri dönüş 10 -14 gün
Riskler: Sinir hasarı, hematom (deri altında kan birikmesi), asimetri, düzensiz yara iyileşmesi, saç çizgisinin değişmesi, anesteziye bağlı komplikasyonlar
Sonuçların kalıcılığı : Uzun süreli kalıcıdır.(Eğer siz ameliyat olup ikiz kardeşiniz yaptırmasa ikizinizden 8-10 yıl daha genç görüneceksiniz).

GÖVDE BÖLGELERİ

Meme Büyütme Ameliyatı için;

İstanbul’da Kalınması Gereken Süre: 5-7 gün
Hastanede Yatış Süresi: 1 gün
Ameliyat süresi: 1-2 saat
Anestezi: Genel veya lokal anestezi+ sedasyon
İyileşme süresi: İşe geri dönüş 7-14 gün
Riskler: Enfeksiyon, göğüslerde veya göğüs uçlarında asimetri, duyu kaybı, düzensiz yara iyileşmesi, anesteziye bağlı komplikasyonlar, kanamadır. Ayrıca protezler mamografi çekimini zorlaştırabilir.
Sonuçların kalıcılığı: Sonuçlar uzun süre kalıcıdır, nadiren protez değişimi gerekir. Ancak hamilelik, kilo alma, yaşlanma sonucunda meme dokusu protez üzerin kalıcılığını olumsuz etkileyebilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı için;

İstanbul’da Kalınması Gereken Süre: 7-10 gün
Hastanede Yatış Süresi: 1 gün
Ameliyat süresi: 2- 4 saat
Anestezi: Genel Anestezi
İyileşme Süreci: İşe geri dönüş 5-14 gün
Riskler: Göğüslerde veya göğüs uçlarında asimetri, duyu kaybı, düzensiz yara iyileşmesi, anesteziye bağlı komplikasyonlar
Sonuçların kalıcılığı: Uzun süreli kalıcıdır ancak, hamilelik, kilo, yaşlanma sonucun kalıcılığını olumsuz etkileyebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı için;

İstanbul’da Kalınması Gereken Süre: 7-10 gün
Hastanede Yatış Süresi: 1-2 gün
Ameliyat süresi: 2- 5 saat
Anestezi: Genel Anestezi
İyileşme süresi: İşe geri dönüş 7 -14 gün, ağır egzersiz 6 hafta sonra yapılabilir.
Riskler: Olası kanama, göğüslerde veya göğüs uçlarında asimetri, göğüslerde/uçlarında duyu kaybı, düzensiz yara iyileşmesi, anesteziye bağlı komplikasyonlar
Sonuçların kalıcılığı: Uzun süreli kalıcıdır. Ancak, hamilelik, kilo, yaşlanma sonuçlarının kalıcılığını olumsuz etkileyebilir.

Karın Germe Ameliyatı için;

İstanbul’da Kalınması Gereken Süre: 7-10 gün
Hastanede Yatış Süresi: 1-2 gün
Ameliyat Süresi: 2–4 saat
Anestezi: Genel Anestezi
İyileşeme Süreci: Bir hafta sonra sosyal hayata, iki hafta sonra işe dönülebilir, 8–12 hafta ağır egzersizden kaçınılır. 3 ay ağırlık kaldırılmasına izin verilmez
Riskler: Olası kanama, enfeksiyon, düzensiz yara iyileşmesi, ciltte iyileşme problemi, anesteziye bağlı komplikasyonlar
Sonucun kalıcılığı: Sonuç kalıcı ancak gebelik, kilo alıp vermeden etkilenir.

Yağ Aldırma (Liposuction) Ameliyatı için;

İstanbul’da kalınması gerekli süre: 5-7 Gün
Hastanede Yatış Süresi; 0–1 Gün
Ameliyatın Süresi; Yağ alınacak bölge sayısına, alınacak yağ miktarına ve anestezi tipine göre değişir.
Anestezi: Bölgesel ise lokal anestezi veya sedasyon eklenir. Fazla miktarda ve çok alan varlığı durumunda genel anestezi tercih edilir.
İyileşme Süreci: İşe dönüş 5-7 gündür. 3-6 ay boyunca iyileşme devam eder
Riskler; Olası kanama, enfeksiyon, düzensiz yara iyileşmesi, düzensiz görünüm, asimetri, sinir hasarı, renk değişikliği, anesteziye bağlı komplikasyonlar
Sonuçların kalıcılığı; Şişliklerin geçmesi 6 ay sürer. Sonuçların kalıcılığı için dengeli beslenme ve egzersiz önerilir. Tekrar kilo alındığında yağ alınan bölgeler yağ alınmadan önceki kadar kilo almaz. Vücudun geri kalanıyla eşit miktarda kilo alır. Liposuction ameliyatında bilimsel sınırlarda güvenle alınacak miktar, toplam vücut ağırlığının % 5′ i kadardır ve en fazla % 7’ye kadar çıkılabilir.

Jinekomasti Ameliyatı için;

İstanbul’da Kalınması Gereken Süre:7-10 gün
Hastanede Yatış Süresi: 0-1 gün
Ameliyat Süresi: 1 – 2 saat
Anestezi: Sedasyon ve lokal anestezi
İyileşme Süreci: İşe geri dönüş 2 – 3 gün
Riskler: Göğüslerde veya göğüs uçlarında asimetri, duyu kaybı, düzensiz yara iyileşmesi

Vücut Kütle Endeksinizi (BMI) Hesaplayın

Op. Dr. Alper Tuncel - Mayıs 11, 2013

[contact-form-7 id=”1087″ title=”Vucut Kitle Endeksinizi Öğrenin”]

PIP Marka Meme Protezlerinde Ne Oldu?

Op. Dr. Alper Tuncel - Temmuz 27, 2012

Soru: Fransa’da yaşanan sanayi tipi silikon kullanımı üzerine uzmanlar PIP ürünlerinin çıkarılması tavsiyesinde bulundu. Bir yandan bu sebeple bir yandan da doğala dönüş sloganıyla dünyada silikonları çıkaran kadınlar bulunuyor. Türkiye’de durum nedir?

Fransa’da yaşanan olayın derinlerinde biz Plastik Cerrahların, halkın ve hatta sürecin büyük bir kısmında devletlerin bilmediği 11 yıllık bir hikayesi var. Ancak son 1 yıldır patlak veren skandal son birkaç ayda özellikle yabancı basının da konu üzerinde ısrarla takipçi olması nedeniyle ayyuka çıktı. Fransız devlet organları ve Fransız meslektaşlarımız arasında ilk etapta tam bir panik havası hakim oldu. Tabii özellikle Fransız halkı oluşturulan panik havası ve medyadaki bilgi kirliliği nedeniyle durumdan oldukça muzdarip durumdalar. Dünya çapında yaklaşık 300000 implantın piyasaya “PIP” adlı firma tarafından sürüldüğü, ayrıca Rofil adlı firmaya “M-protesis” adı altında Hollanda ve Almanya’ya da aynı tip implantları pazarladığı ortaya çıktı. Şimdiye kadar Fransız hükümeti sayıları 30000 civarında olan kadına implantlarını değiştirme önerisinde bulunurken, İngiliz makamları sorun olmayanları takip yönünde tavrını koydu ki İngiltere’deki rakam da 30000 kadar. Bizde ise sorunun biraz daha sınırlı olacağı öngörülebilir. Nedeni ise Sağlık Bakanlığı verilerine ve firmadan elde edilen bilgilere göre ülkemizde kullanılan miktar yaklaşık 1400 civarıdadır. Bakanlık tarafından implantların kullanıldığı hastaların çoğuna ulaşılarak bu implantlar ile kanser arasında bir bağlantı olduğuna dair bilimsel veri olmadığı ifade edilmiş, yapılan görüşmelerde ilgili kişilerden öncelikle implant kartında yer alan implant marka adını kontrol etmeleri, hekimlerine ve/veya operasyonu gerçekleştiren ilgili sağlık kurum/kuruluşuna başvurmaları, her 6 ayda bir göğüs ve aksiller lenf nodu alanını hedef alan ultrason taraması yaptırmaları istenmiştir. Ayrıca, implantın yırtılması, parçalanması gibi olumsuz durumlarda derhal hekimlerini ve/veya operasyonun gerçekleştirildiği ilgili sağlık kurum/kuruluşları ile Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü’nü bilgilendirmeleri önerilmiştir. Ülkemizde bugüne kadar PIP implantları kullanımıyla ilgili olumsuz herhangi bir vaka tespit edilmemiştir. Avrupa Birliği ülkeleri ile imalatçı ülke sağlık otoritelerinin araştırmaları “Bakanlık Piyasa Gözetimi ve Denetimi Daire Başkanlığı” tarafından takip edilmektedir.

Burada maddi ve manevi maalesef etkilenen kesim öncelikle hastalar sonra ise Plastik Cerrahlar olmaktadır. Bu bakımdan implantların değişimi ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’nın ithalata da izin veren merci olması nedeniyle belli bir program dahilinde hem hastalarımıza hem de hekim arkadaşlarımıza yardımcı olmalarını umuyoruz.

Bunun haricinde meme implantı (protez) ile meme büyütme ihtiyacı olan hastalarımızın hala güvenle ameliyatlarını gerçekleştirebileceğini, ülkemizde yaygın olarak tercih edilen markaların hepsinin gerekli sertifikaları ve garantilerinin olduğunu belirtmeliyim. Meme büyütme konusunda doğal yöntem olarak algılanabilecek “yağ enjeksiyonları ile meme büyütme” uygulamalarının bir takım eksiklikleri ve kısıtlamalarının olduğunu hastalarımıza hatırlatmamız gerekir. Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalar ile giderek daha iyi sonuçlar da alınmaktadır.

Soru: Eğer varsa silikon çıkarma operasyonlarının meme büyütme operasyonlarına oranı nedir? Silikonlarını çıkarmak isteyen kadınlar hangi gerekçelerle ve nasıl bir ruh haliyle bu kararı veriyorlar. Taleplere sizin yaklaşımınız nedir? Ne gibi tavsiyelerde bulunuyorsunuz?

Özellikle medyatik olan silikon çıkartılması ile ilgili yayınlarda bir gerçek gözden kaçırılmaktadır. Yeterli dokusu olmayan bir kadının implantı çıkartıldığında geriye eğer yeterli doku kalmıyorsa daha küçük bir implant tercih edilmektedir, yani implant değişimi söz konusudur; ancak hasta hiç implant istemiyorsa -ki çoğu zaman mümkün değildir- fazla olan cildin çıkartılması yani “meme küçültme” operasyonu yapılması zaruri hale gelecektir. Silikonları tamamen çıkartılan kadın sayısı ise oldukça azdır ve genellikle bu tip istekler oldukça nadir olarak karşılaşılan durumlar olmaktadır. Genellikle silikon çıkartılmasını isteyen kadınların büyük çoğunluğunda aşırı büyük ve şekilsiz bir memeye neden olan implantlar başı çekmektedir. Tabii bu durumda hastanın durumdan oldukça hoşnutsuz olacağını tahmin etmek güç olmaz. Taleplerinin uygun olduğunu düşündüğümüz hastalarda daha evvel belirttiğimiz ölçülerde davranıyoruz. Yani genellikle implantın bir miktar küçültülmesi ve/veya meme küçültme operasyonunun da düşünülmesi gerekebiliyor.

Muayehanede yapılabilecek işlemler listesi iptal edildi

Op. Dr. Alper Tuncel - Mart 18, 2012

Muayehanede yapılabilecek işlemler listesi Danıştay 10. dairesi tarafından iptal edildi. Bu SAÇ EKİMLERİ dahil lokal anestezi altında yapılan bir çok işlemin muayenehane koşullarında yapılabileceğini yargısal olarak karara bağlamış olmaktadır. Artık sitelerinden bağıra bağıra “saç ekimleri hastane koşullarında yapılması zorunludur” diye yayın yapan hastanelerin mevcut yazıları kaldırmalarını bekliyoruz.

 

Detaylar için aşağıdaki metni inceleyebilirsiniz…

 

MUAYENEHANELERDE YAPILABİLECEK TIBBİ İŞLEMLER LİSTESİ İPTAL EDİLDİ.

 

Danıştay 10. Dairesi,  bütün ana dal ve yan dal uzmanlık alanları tarafından muayenehanelerde yapılacak tıbbi işlemleri toplam 184 işlemle sınırlandıran 25.9.2010 tarihli Yönetmelik değişikliklerini iptal etti.

 

Daire kararında;  muayenehanelerde yapılabilecek işlemler listesini belirleyen heyetin bütün uzmanlık alanlarını temsil edebilecek mahiyette olmadığını,

 

Bütün uzmanlık alanlarını temsil edebilecek mahiyette bir kurul tarafından önce muayenehanelerde yapılabilecek işlemlerin mi yoksa yapılamayacak işlemlerin mi sayma suretiyle belirlenmesinin uygun olacağının tartışılması gerektiğini,

 

Muayenehanelerde yapılacak işlemler tahdidi olarak belirlenecek ise her bir uzmanlık dalı itibariyle bu ayrımın yapılması gerektiğini,

 

Ayıca her bir uzmanlık dalını temsil edecek nitelikte oluşturulacak bilimsel komisyon kararlarının da getirilecek düzenlemeler açısından belirleyici olması gerektiğini,

 

Dava açıldıktan sonra yürürlüğe giren düzenlemeler uyarınca bu belirlemelerin öncelikle bütün uzmanlık alanları ile ilgili müfredat, rotasyon ve uzmanlık alanlarının görev tanımını, eğitim kurularının niteliğini belirlemekle görevli Tıpta Uzmanlık Kurulunca yapılması gerektiğini belirtmiştir.

 

 

 

Danıştay 10. Dairesi tarafından,

 

1. maddesi ile eklenen Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmeliğin 7. maddesinin 2. Fıkrasının “ bu Yönetmelikte tanımlanan tıbbi işlemlerin yapılabildiği sağlık kuruluşudur” ibaresi,

3. maddesi ile eklenen Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmeliğin 38. maddesinin 1. fıkrasının (e) bendi,

4. maddesi ile eklenen Ek-1/d’nin 1. fıkrasındaki “ve Ek-13’te yer alan işlemlerden hangilerinin yapılacağını” ibaresi,

5. maddesi ile eklenen Ek-6/a’nın “Hizmet Birimine Esas Bilgiler” başlıklı 2.Bölümünün (5) satırı, 

5. maddesi ile eklenen Ek-13 sayılı “muayenehanede yapılabilecek tıbbi işlemler listesi”

İptal edilmiştir. Daire kararı için tıklayınız.

 

Bu düzenlemelerin iptali ile birlikte hasta yararı gözetilerek tıbben muayenehane ortamında yapılmasında sakınca bulunmayan bütün tıbbi işlemler, münhasıran uzmanlık gerektirenlerin ilgili uzmanlık alanları tarafından yapılması kaydı ile yetkili olunan bütün tıbbi işlemler yapabilecektir.

Yazın estetik ameliyat yapılabilir mi?

Op. Dr. Alper Tuncel - Kasım 14, 2009

Ciltte yapılan kesiler iyileşirken UV ışınlarının olumsuz etkileri olduğu bir gerçektir. Ancak saçlı deriye yapılan milimetrik kesiler 1hafta içerisinde oldukça hızlı bir şekilde iyileşerek çoğunlukla kırmızılık dahi kalmamaktadır. Bazı beyaz tenli hastalarda minimal de olsa görülen kızarıklık bir kaç hafta ile bir kaç ay arasında tamamen kaybolur. Bunun haricinde yapılan yüz bölgesindeki cerrahilerden yüz germe gibi geniş alanda kesileri olan estetik ameliyatlardan sonra hastaların güneşle teması minimal olmalıdır. Bunun için güneş koruyucu faktörlü kremler ve saat 4-5 ten sonra güneşe çıkılması uygun olacaktır. Bizce mevsimler sadece ameliyat sonrası pansuman ve korse gibi uygulamalar olan operasyonlardan sonra hastanın kendisinin konforunu düşünerek erteleyeceği faktörler olabilmektedir. Yoksa tek başına mevsim ameliyatların yapılmasını engelleyecek bir faktör değildir.