Mons Pubis Liposuction (Bikini Bölgesi Yağ Eritme)

Op. Dr. Alper Tuncel - Aralık 25, 2009

Bazı bayanlarda mons pubis adı verilen tüylü alanın yüksek ve yağlı görünümünden şikayetçi olabilirler. Bu durumda hastaya yapılacak işlem “liposuction”dır. Bu işlemle mons pubis eğer gerekliyse aynı zamanda büyük dudaklardaki fazla yağ dokusu emme işlemi ile alınarak küçültme sağlanmaktadır. Bunun yanında liposuction işlemine alternatif bir yöntem olarak son dönemde “lazerlipoliz” de bu bölgedeki yağların eritilmesi için tercih edilen bir operasyon olmuştur. İşlemm esnasında yağ emme işleminde olduğunun tersine bölgedeki yağ hücreleri eritlip parçalandıktan sonra vakumlanarak dışarı alınır. Lazerlipoliz işlemi esnasında yağ hücreleri eritlirken bir yandan da ciltte sıkılaşma da gerçekleşir ki bu şekilde cinsel bölge estetiğini bozma ihtimali ve sarkma olasılığı da ortadan kalkmış olacaktır.

Mons pubis bölgesindeki yağ fazlalığı aynı zamanda cinsel organın aşağı doğru sarkarak şeklinin bozulmasına da neden olduğundan bazı hastalara “lifting” yada karın germe işlemi ile bu bölgeyi yukarı asmak gerekmektedir. Bazı durumlarda sınırda vakaların bu işlemlere gerek kalmaksızın lazerlipoliz işlemi sırasında gerçekleşen sıkılaşma etkisi ile bölgesel toparlanma sağlanmış olur.

Lokal anestezi altında yapılabilen bu operasyon yaklaşık 15 dakika sürmektedir. Hasta tercihine göre lokal anestezi yerine sedasyon ile de işlem dah konforlu bir şekilde gerçekleştirilir. Operasyon sonrasında herhangi bir iz kalmamaktadır. Ameliyat sonrası ortalama 5-7gün bu bölgede şişlik meydana gelecektir. Sonrasında şişler inmesiyle birlikte 2-3 hafta sonra operasyon sonucunu görülebilmektedir.

Liposuction (Yağ Emme)

Op. Dr. Alper Tuncel - Kasım 14, 2009

liposuction-Yapılan Cerrahi Girişim:

Liposuction her türlü egzersize ve diyete direnç  gösteren bölgesel şekil bozukluğuna neden olan ve ideal kilonun altına inmeden bölgesel olarak ortadan kaldırılamayan  yağ dokularının parçalanıp emilerek vücudun şekillendirilmesidir.

En sık uygulanan bölgeler:

Basenler, karın ve çevresi, bacaklar, kollar, boyun-çene altı, erkeklerde bunlara ek olarak meme bölgesidir.

-Ameliyat süresi:

Genellikle yapılacak bölge arttıkça süre uzamakla beraber  genellikle 1- 2 saat civarında sürmektedir.

-Anestezi koşulları:

Genel anestezi, lokal ya da intravenöz anestezi yöntemlerinden birisi genellikle hekim tarafından tercih edilir. Bazı durumlarda ise hastaların istekleri de göz önünde bulundurulabilir. Benim tercihim her hangi bir kontrendikasyon yoksa ve anestezi onayı varsa intravenöz anestezi (veya sedasyon) adını verdiğimiz aynı gün hastanın rahatça evine gidebileceği anestezi yöntemidir.

-Hastanede kalış:

Genellikle kalınmaz, ya da 1 gece kalınması yeterlidir.

-Olası rahatsızlıkları:

Geçici morluklar, şişme, hassasiyet olabilir. Kesinlikle geçicidir, hiçbir morluk ve şişlik yara iyileşmesi tamamlanmasından sonra kalmaz.

-Riskleri:

Çoğunluğu nadirdir. Asimetri, derideki dalgalanma, hava,yağ embolisi.

-İyileşme dönemi:

Yağ emilen bölgenin boyutlarına göre değişen şekillerde bu cerrahi için özel üretilmiş korse giyilir. Bu korse sanılanın aksine insan vücudunu sadece sararken sıkıştırmaz veya rahatsızlık yaratmaz. Kaldı ki 1 hafta 10 gün içerisinde ödemler azalmakta olduğundan genellikle 1.inci ay kontrollerinden önce hastalar bir beden daha küçük korse giymeye başlarlar.

-İşe dönüş:

1-2 hafta.
-Ağır egzersiz:

3-4 hafta

-Şişlik ve morlukların tamamen kaybolması:

1-2 ay

-Operasyon sonrası diyet ve egzersiz programları uygulanmalıdır. Aksi takdirde yeni kilo alımıyla birlikte aynı bölgeden olmasa da şekil bozuklukları gündeme gelebilir. Genellikle liposuction sonrası 4-5 kiloya kadar olan kilo alıp vermelerde sorun olmaz. Hastaların iyileşme döneminde kilo vermek üzere  egzersizler yapılması, günlük kalori ihtiyacının üzerinde kalori alınmamasına özen gösterilmesi uygun bir yaklaşım olacaktır. Ancak her zaman olduğu gibi aşırıya kaçmadan diyet programına uymak önemlidir. Protein kısıtlaması bu dönemde kesinlikle yasaktır.

-Masaj veya lenfdrenajı operasyon sonrası şekillenmeye katkı ve çabuk iyileşme açısından önemlidir. Ben genellikle hastalarıma “merdaneli oklava” ile masaj yapmalarını öneriyorum. Bu şekilde merdane iki el ile ilerletilirken yarattığı sağma etkisiyle işlem görmüş cilt altında biriken ve mobilize olamayan lenfatik sıvı yani ödem sıvısı hızla işlem görmemiş bölgelere aktarılacağından iyileşme de hızlanacaktır. Bu şekilde son sonuca ulaşmak hem daha hızlı olmakta ve en iyi sonuçlar bu şekilde alınabilmektedir.

LASER LIPOSUCTION için tıklayın!!!