Burun Estetiği (Rinoplasti)

Op. Dr. Alper Tuncel - Kasım 14, 2009

burun estetigiYapılan Cerrahi Girişim: Burunun küçültülerek ya da büyülterek yeniden şekillendirilmesi, şekil bozukluğuna neden olan kemerin alınması, burun deliklerinin eğer gerekiyorsa daraltılması ve burun ucunun inceltilip şekillendirilmesi, aynı zamanda var olan septum eğriliklerinin (deviasyon) düzeltilmesi.

-Ameliyat süresi : 1-2 saat
-Anestezi koşulları : Genel anestezi
-Hastanede kalış : 1 gün
-Olası rahatsızlıkları : Hafif göz çevresinde şişlik, fazla rahatsız edici olmayan morluklar,  ilk 2 gün küçük sızıntılar.
-Riskleri : Nadiren revizyon gerektirecek düzensizlikler. (%5-12)
-Ameliyat sonrasında 24 saat burunda tampon vardır, ilk 1 hafta burun alçısı ve ikinci haftada da burun bandajı kullanılır.
-İşe dönüş : 1-2. hafta.
-Ağır egzersiz: 2-3. hafta.
-Gözlük takmama-darbelerden korunma : 8-12 hafta.
-Şişliklerin tamamen kaybolması : 2-3 ay.
-Burnun değişmeyecek son halini alması : 1 yıl.

Kapalı Rinoplasti

Op. Dr. Alper Tuncel - Ekim 8, 2009

Burun ameliyatları için günümüzde halen 2 ana teknik ile girişim yapılmaktadır. Bunlardan Plastik Cerrahlar tarafından en çok tercih edileni kapalı tekniktir.

Her ne kadar son zamanlarda açık teknik ile yapılan girişimlerin ve sadece bu teknik ile işlem yapan hekimlerin sayısı artmış olsa da, kapalı teknik popülaritesini korumaktadır. Birçok hastaya yanlış olarak kapalı tekniğin eski teknik olduğu aksettirildiği hastalarımızdan duyulmakla birlikte bu iki yöntem veya giriş yolu arasında eskilik veya yenilik gibi bir fark yoktur.

Kapalı teknik daha çok deneyimli cerrahların tercih ettiği bir yöntem olup tüm hastalara istisnasız  uygulanabilir. Kapalı tekniğin ön plana çıkan avantajları,

1-Tip (burun ucu) ödeminin(şişlik) açık tekniğe göre oldukça kısa süremesi neticesinde çabuk şeklin oturması. Hatta 1-2 ay içerisinde net bir görüntü sağlanmasına rağmen açık rinoplastide bu süre 1 seneye kadar uzaması.

2-Dışardan görülen hiçbir izin olmaması.

3-Şekillendirmenin burun kemiklerine cilt yapışık olduğu hade yapılmasından dolayı kolay şekillendirme ve çabuk iyileşme (ödemin azalması nedeniyle).

4-Ameliyat süresinin yarı yarıya kısa olması, dolayısıyla daha az anesteziye maruziyettir.