Fraksiyonel Karbondioksit Lazer Uygulaması Nedir?

Op. Dr. Alper Tuncel - Haziran 12, 2014

Lazerlipoliz Nedir?

Op. Dr. Alper Tuncel - Haziran 12, 2014

Fraksiyonel CO2 Lazer

Op. Dr. Alper Tuncel - Ekim 11, 2012

Cildin epidermis ve dermis tabakalarına etki eden sistemlerin genel adıdır. Erbium veya Karbondioksit lazer kullanılabilir. Fraksiyonel lazer ile epidermal dokuyu soymadan ciltte  iğne batırılmış gibi mikrokanallar açılır buralar yara iyileşmesi ve kolajen birikimi nedeniyle sıkılaşır ve toparlanır. Bu mikrokanalların çevresindeki dokular sağlam olduğu için ve ısıl hasar olmadığından hızlı bir iyileşme meydana gelir. Oluşturulan mikrokanallar iyileşirken vücudun başka bölgelerinde oluşmuş yaralar gibi kasılarak iyileşir ve cildin en üst tabakasında toparlanma, sıkılaşma, kırışıklıkları giderilmesi, sivilce izlerinin azaltılması sağlanılır. Fraksiyonel lazerler 1cm2‘lik bir alana mikron çapında 150 civarında lazer ışınını aynı anda atabilen cihazlardır. Cihazın içerisinden gelen lazer hüzmesi çeşitli dizilimdeki ayna sistemleri vasıtasıyla yüzlerce parçaya dağıtılmış olmaktadır. İşlem sonrası bir yıl boyunca kollajen liflerin yeniden oluşması ve yapılanması devam etmektedir.

Uygulama soğuk uygulama veya hafif anestezik kremler ile yapılır, ağrısız bir işlemdir,  epilasyondan çok daha az bir rahatsızlık hissi oabilir. Sonrasında uygulama yapılan bölgede kızarıklık ve hassasiyet oluşur. Hassasiyet aynı gün içerisinde tamamen geçer. Kızarıklık uygulamanın ardından başlar ve 2-4 gün içinde kaybolur. 2 gün sonunda da çok az  kabuklanma meydana gelebilir. Kabuklanma yaklaşık 4. günde geçecektir.
Probleme göre tedavi 1-3  seans üç dört hafta aralıklarla tekrarlanabilir.

Sivilce İzlerinin  Tedavisi

Sivilcelerden kalan izler, ameliyatsız olarak en aza indirilebilir. Fraksiyonel lazer ile ortalama 2-3 seans içerisinde büyük oranda izler azalacaktır. Uygulama sonrası kızarıklık döneminin kısa olması, hastaların kolaylıkla günlük yaşamlarına dönmelerini sağlar.

Ameliyat İzleri, Keloid, Yanık İzlerinin Tedavisi

Tıpta izleri tamamen geçirebilecek bir yöntem yoktur. Ancak fraksiyonel lazer ile deriden kabarık izler yumuşatılabilir, deri seviyesine indirilebilir, kızarıklıkları düzeltilebilir, olgunlaşmış izler dahi daha iyi hale getirilebilmektedir. Yine yanığa bağlı meydana gelen sekellerin azaltılmasında, greftlerin yumuşatılmasında oldukça etkili olmaktadır.

Yüz Gençleştirme, Kırışıklık Tedavisi

Cildin daha iyi, canlı, parlak hale getirilmesi, kırışıklıkların tedavisinde fraksiyonel lazer oldukça etkili tedavi yöntemidir. Özellikle yüzeyel ve orta dereceli kırışıklıklar bu tedavi ile geçebilirken, derin kırışıklıklar hafifleyecektir. Gözeneklerin daralması, sıkılaşması meydana gelmektedir. 3-5 hafta aralarla 3-5 seans yapılması gerekmektedir.

El Gençleştirme

Fraksiyonel lazer ile düzenli uygulamalar sonucunda eldeki kırışıklıklarda düzelme meydana gelmektedir. Co2 lazer ile  bu bölgedeki yaşlılık lekeleri giderilebilmektedir.

Lazerle Ben (nevus) Tedavisi

Ben yani nevuslar cerrahi haricinde CO2 lazer ile de tedavi edilebilmektedir. Lazer ile alınacak benler iyi huylu olmalıdır. Epidermal ve dermal nevuslar lazer ile tedavi edilebilirken, çok derin kökü olan lezyonlar ve deri kanserleri ise cerrahi olarak çıkartılmalıdır. İyi huylu benler, CO2 lazer ile tek seferde iz bırakmadan tedavi edilebilmektedir.

Lazerle Leke Tedavisi

Leke tedavisi zaman alan bir tedavidir. Lekenin türü oldukça önemlidir. Güneş lekeleri tetikleyen bir durumdur. Lazer ile güneş lekeleri, melasma, gebelik lekeleri, yaşlılık lekeleri tedavi edilebilmektedir

Yaşlılık Lezyonlarının Tedavisi

CO 2 lazer ile senil keratoz, hiperkeratoz, papillom gibi senil lezyonlar tedavi edilebilmektedir.

Lazerle Çatlak (stria)  Tedavisi

Çatlaklar (stria) cilt ve ciltaltı dokunun yırtığına bağlı gelişen bir  izidir. İzler gibi çatlağında tam olarak bir tedavisi yoktur, ancak fraksiyonel lazer ile çatlakların belirginliği 5-6 seans süresinde azaltılabilir.

Kaş Ekimi

Op. Dr. Alper Tuncel - Haziran 27, 2012

İlk kaş ekimi işlemi sanıldığından da eski tarihlere dayanmaktadır. 2. Dünya  Savaşı öncesi Japon Dermatolog  Dr.Okuda tarafından ilk kaş ekimi gerçekleştirilmiştir. Hatta saç ekimlerinin yapılmaya başlanabilmesi kaş ekimi sonrasında mümkün olmuştur.

Özellikle bayanlarda kaşların sürekli inceltemesi amacıyla yapılan depilasyon işlemi, her iki cinste özellikle hipotiroidi, Addison  başta olmak üzere mevcut  hormonal bozukluklar, doğuştan ince ve seyrek yapılı kaşları olanlar için FUE yöntemi ile kaş ekimi mümkündür. Hem alım bölgesi hem de ekilen bölgede hiç iz olmadan ekim yapılabilinmektedir.

Kaş ekimi sırasında mevcut kaş çizgisi korunabildiği gibi anatomik olarak uygun, estetik görünümü bozmayan yeni bir kaş çizgisi de belirlenebilir. Bayanlarda kaş, kaş kemeri üzerinde başlar 2/3 üseviyesinde kaş kemerinin 0.5-1 cm üzerinde olacak şekilde bir yay çizerek tekrar 1/3 lük dış kısmı kaş kemeri üzerinde sonlanır. Erkeklerde ise kaş, kaş kemeri üzerinde seyreder. Günümüz modern toplumundaki estetik görüşe de uygun olarak bazen özellikle bazı bayan hastalarımız kaş kemeri üzerinde değilde 1/3 dış kısmının yine kaş kemerine paralel veya hafif eleve olmasını arzu etmektedirler. Bu şekilde daha atraktif ve genç bir görünüme kavuşmak olasıdır.

Yöntem:İşlem için saç veya kasık foliküllerinden günümüz modern saç ekimi tekniğinin de kıl foliküllerini elde etme yöntemi olan “p-FUE” yöntemi ile iz bırakmadan alınan greftler kaşın doğal açısı olan 5-15 derecelik açılarla ekilmek amacıyla bu işleme özel tasarlanmış olan “Choi” iğneleri  ile donör bölgeye aktarılırlar. İşlem sırasında tam 1 kaş ekimi yapılıyorsa toplamda 250-300 kök ekimi gerçekleştirilir. Bu sayı doğal sıklığı sağlar.

İyileşme: 3. gün zeminden gelişen yeni kan damarları ile tekrar beslenmeye başlayan kökler 5-7 gün içerisinde ekilen yeni yerlerine adapte olurlar. Bundan sonra 2-3 haftalık bir dökülme olur. Tekrar 3-4 ay içerisinde çıkan köklerin şeklitam olarak  6 ay-1 sene içerisinde oturmuş olur.

Bakım: Boyama,keserek şekil verme, dilendiği takdirde depilasyonu mümkündür. Ek bir bakıma ihtiyacı olmaz.

Kaş ekimlerinin gerçekten tecrübesi olan merkezlerde uzman Plastik Cerrahlar tarafından gerçekleştirilmesi uygun olacaktır. Teknik olarak çok ehil ellere ihtiyaç duyan bir yöntem olduğundan kaş ve kirpik ekimleri konusunda hastaların özellikle tercihlerine özen göstermeleri gerekmektedir.

 

Dolgu ile Kırışıklıkların Düzeltilmesi

Op. Dr. Alper Tuncel - Temmuz 27, 2011

GEÇİCİ DOLGU MATERYALLERİ

Hyalüronik asit; aslında polisakkarit yapısında bir şeker zinciridir . İnsan vücudunda, canlılarda doğal olarak bulunur. Doğal olarak dokularda var olan hyalüronik asidin işlevi, deriye suyu taşımak ve sabitlemektir. Sentetik veya hayvan orijinli olan asit, vücut tarafından kolayca kabul edilebilmektedir. Bu maddenin hücre bölünmesi, eklemlerin kayganlığının sağlaması ve cilde gerginlik vermesi gibi görevleri vardır. Hyalüronik asit kendi hacminden bin kat fazla su tutabilir ve enjekte edildiği yerde uzun süre şeklini muhafaza edebilir. Özel laboratuvar şartlarında üretilerek kozmetik uygulamalara sunulmuştur. Ortalama 6-12 ay içinde vücut tarafından metabolize edilerek atılmaktadır.

Bu dolgularda alerjik reaksiyon görülmediğinden herhangi bir alerjik test gerekmez. Bu grupta  Restylane, Perlane, Puragen, Teosyal, Varioderm, Surgiderm, Juvaderm gibi bir çok farklı marka bulunmaktadır. Genel olaak yapısal içerikler benzerdir.

Çeşitli firmalara ait örnek ürünler;

Restylane

Stabilize hyalüronik asit içeren Restylane çizgi ve kırışıklıkların giderilmesinde, dudak dolgunlaştırılmasında, cildin genç görünümlü kalmasında kullanılan modern bir dolgu maddesidir. Restylane vücutta var olan hyalüronik asit ile birleşerek su tutar, hacim kazanıp dolgunluk sağlar.

 ● Restylane : orta dereceli kırışıklıklar için ● Restylane Perlane (1 ml): Daha derin kırışıklıklar için ● Restylane Touch (0.5 ml): İnce kırışıklıklar, kaz ayakları ve perioral kırışıklıklar için ● Restylane Vital (1 ml): El, dekolte, boyun ve yüz için ● Restylane Sub Q (2 ml): Çene ve gözaltı için ● Restylane Lipp (1 ml): Dolgun dudaklar için kullanılır. 

Puragen

Puragen hyalüronik asit içeren bir diğer dolgu maddesidir. Mentor firması tarafından üretilen, kalıcı olmayan Puragen, 8 – 12 ay etkilidir.

Perlane, Juvederm, Restylane gibi diğer hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri tek çapraz bağlı hyaluronik asit içerirken; Puragen çift çapraz bağlı hyaluronik asit içerir. Bu da yapının etki süresini uzatır. Puragen cildin dermis katmanına enjekte edilir. Enjeksiyondan sonra bir miktar su tuttuğu için gerekenden fazla vermemek gerekir. Rötuş yapılacaksa da en az 2 hafta sonra uygulanmalıdır. Allerji testi gerektirmez.

Teosyal

Teosyal hayvansal kaynaklı olmayıp hyaluronik asit içeren ve kalıcı olmayan dolgu maddesidir.

 ● Teosyal First Lines: Göz çevresi ince cilt kırışıklıklarını ve kaz ayağı çizgilerini doldurmak için kullanılır.

 ● Teosyal Touch-up: Yanak – burun veya iki kaş arasındaki orta dereceli kırışıklıklarda kullanılır. Orta dermis tabakasına uygulanır.

 ● Teosyal 30 G Global Action: Alın, yanak – burun veya iki kaş arasındaki orta dereceli kırışıklıklarda kullanılır. Orta dermis tabakasına uygulanır.

 ● Teosyal 27 G Deep Lines: Yanak – burun arasındaki ve dudak kenarlarından aşağı doğru olan derin kırışıklıkları doldurmak için kullanılır. Orta dermis tabakasına uygulanır.

 ● Teosyal Kiss: Dudak kalınlaştırma amacıyla kullanılır.

 ● Teosyal Ultra Deep: Derin kırışıklıkları olan kalın ciltli kişilerde, elmacık kemikleri üzerinde dolgunluk sağlamak veya çene konturünü belirginleştirme gibi doldurulması zor çökük alanları doldurmak için kullanılır. Derin dermise uygulanır.

Rofilan FORTE

Hyaluranik asitte güçlü bir çapraz bağ oluşturmak için divinil sülfon ve hidroksipropilmetilselüloz kullanılmıştır. Bu sayede kalıcılığı uzamıştır. Etki süresi ortalama 8 aydır. Kullanım alanları; glabellar (kaş çatma) kırışıklıklar, nazolabial kıvrımlar, ağız çevresi çizgileri, dudak şekillendirme, kaz yaklarıdır.

Varioderm

Hyalüronik asit içeren ve 6 – 12 ay etkili bir preparattır. Diğer ürünlere belirgin bir üstünlüğü yoktur.

Surgiderm

Surgiderm, Corneal firmasının hyaluronik asit içeren ve kalıcı olmayan dermal dolgu maddeleridir. Enjeksiyon sırasında lokal anestezi veya sinir bloğu yapmak gerekir.

 ● Surgiderm 18: Alın, kaz ayağı ve kaş çatma çizgilerinde ince kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır. 6 ay süre ile etkilidir. Botulinum toksin uygulamaları ile birlikte kullanılabilecek ideal bir hyluronik asit preparatıdır. Sadece cildin en yüzeyel katmanı olan, yüzeyel dermise enjekte edilir.

 ● Surgiderm 30: Yanak ve dudakta hacim sağlamak amacıyla, yanak kırışıklıklarında, nasolabial olukta, dudak kenarı kırışıklıkları ve dudak konturünün belirginleştirilmesi amacıyla daha derin kırışıklıklarda kullanılır. 9 ay süre ile etkilidir. Derin dermise uygulanır.

 ● Surgiderm 24 XP: Alın ve kaş çatma çizgilerinde, nasolabial olukta, dudak kenarı kırışıklıkları, dudak ve dudak konturünün belirginleştirilmesi amacıyla derin kırışıklıklarda kullanılır. 9 ay süre ile etkilidir. Derin dermise uygulanır.

 ● Surgiderm 30 XP: Nasolabial olukta, yanaklarda hacim sağlama, dudak kalınlaştırma ve dudak konturünün belirginleştirilmesi amacıyla derin kırışıklıklarda kullanılır. 12 ay süre ile etkilidir. Cilde 2 – 3 katman halinde çok seviyeli uygulanabilir.

 ● Surgilips: Dudak kenarı kırışıklıkları, dudaklara hacim kazandırma ve dudak konturünün belirginleştirilmesi amacıyla kullanılır. 9 – 12 ay süre ile etkilidir. Metabolizması hızlı olan kişilerde daha çabuk yıkıma uğrayabilir.

 ● Surgilift plus: Özellikle yüz, boyun, dekolte bölgesi ve ellerin sırt kısmına uygulamak için üretilmiştir.

Uzun Etkili Dolgular

Radiesse

Kalsiyum hidroksi apatit kristalleri içeren, ortalama 5 yıl etkili, FDA onaylı dolgu maddesidir. 1.3 ml içeren preparatları mevcuttur. Allerji testi gerektirmeyen, orta – derin dermise enjekte edilmesi gereken bu materyal özellikle nazolabial çizgilerin (dudak – yanak arası çizgiler), marionette çizgilerin (ağız köşesinden çeneye uzanan çizgiler) giderilmesinde, yumuşak doku augmentasyonu ve dudak konturu belirginleştirmede başarıyla kullanılmaktadır.

Reviderm Forte

Uzun süren etkisi çapraz bağlı hyaluranik asit ve sefadeks mikrokürelerinin birleşiminden kaynaklanmaktadır. Hyaluranik asit depolarının yenilenmesi mikroküreler tarafından uyarılan kollajen fibrillerin üretimi ile artar. Buna çift etkili etki mekanizması denir. Elektrostatik yüklü küçük mikroküreler, kollajen fibril sentezini uyarırlar. Bu şekilde Reviderm Forte yarı kalıcı bir kırışıklık doldurucu ürün olarak kabul edilir. Uygulamadan 3-6 hafta sonra bir veya ikinci ek bir uygulama gerekebilir. Bunun için ilk uygulama sırasında bir miktar Reviderm Forte arttırılır, diğer gelişte kalan miktarın verilmesi uygulamayı mükemmel kılar. Birinci uygulama sonrasında kollajen, mikrokürelerin çevresinde üretilmeye başlandığı için tedavi sonuçları hemen gözle görülür. Bundan sonra yapılan ikinci uygulama, ekstra bir kollajen katmanı uyarır. Sonuç olarak kollajen alt yapı üzerinde hyaluranik asit eksikliği giderilmiş olur. Kullanım alanları; glabellar (kaş çatma) kırışıklıklar, nazolabial kıvrımlar, ağız çevresi çizgileri, dudak şekillendirme, alın çizgileri, akne skarları dır. Göz çevresindeki ince kırışıklıklar için kullanımı tercih edilmez.

Beautical 2/5

Beautical 2/5 yeni nesil bir poliakrilamid cilt dolgu maddesidir. Ürün, bir poliakrilamid kohezif hidrojel içerir. İnvivo olarak performansı ve yarılanma ömrü gereksinime göre değiştirilebilen ve biyolojik olarak parçalanabilen analog bir yapıya sahiptir.Bu analogların parçalanmaları esnasında kısa, çözülebilen PA zincirlerinden sürekli bir salınım meydana gelir. PA zincirlerinin kademeli olarak atılımı jel hacmini gittikçe azaltarak Beautical’a eşsiz bir özellik kazandırır. Beautical 2 yüzeyel çizgilerin, kırışıklıkların ve kıvrımların düzeltilmesinde kullanılır. Etki süresi 2 yıldır. Beautical 5 derin çizgilerin, kırışıklıkların ve kıvrımların düzeltilmesi, yüz şekillendirilmesi ve hacim arttırılmasında kullanılır. Etki süresi 5 yıldır.

Demalive, Dermadeep

% 60 stabilize hyalüronik asit, % 40 akrilik hidrojel içerir. Hyalüronik asit zamanla kaybolurken, akrilik jel kendini koruyarak dolgu etkisine devam eder. Bu yüzden kalıcı olduğu düşünülmektedir. Dermalive orta kırışıklıklara kullanılırken; dermadeep derin kırışıklıklar, operasyon sonrası meydana gelen deformiteler, çökükler, yumuşak doku augmentasyonu, çene ucu elmacık kemiği belirginleştirmede kullanılır. Allerji testi gerektirmez.

Sculptra(New Fill)

Poly L Laktik asit içeren dolgu maddelerin başında Sculptra ya da diğer adıyla New Fill gelir. Bu madde bazı dikiş materyallerinin yapısında yer almaktadır. Sadece dolgu olarak fonksiyon görmez aynı zamanda bulunduğu bölgede yeni kollajen sentezini arttırarak ekstra özellik gösterir. Vücut tarafından kolay kabul edildiği ve alerjik reaksiyona yol açmadığı için uygulamadan önce test yapmaya gerek yoktur.

Etki 1 ay sonra belirginleşmeye başlar. New fill kalın çizgiler, derin çukurlar ve yüzün hacmi azaldığı durumlarda uygulanabilir. Vücut tarafından geç emildiği için fibrozis oluşturarak etkisi 2 yıl kadar sürmektedir.

Kalıcı dolgular

Kliniğimizde tercih edilmemektedir.

Bioalcamid

Bioalcamid, % 4 alkilimid ve % 96 su içeren jel formunda kalıcı dolgu maddesidir. Enjeksiyondan sonra bioalcamid vücudumuzdaki kollajen tarafından sarıldığından bu dolgu maddesi ‘endo-protez’ olarak da adlandırılır. Bu reaksiyon bir allerjik reaksiyon veya yabancı cisim reaksiyonu olmayıp vücut tarafından çok ince bir kollajen tabakası ile bioalcamidin sarılıp izole edilmesidir. Sıklıkla bu süreç 45 gündür ve bu sürece kadar ödem ile birlikte, materyal haciminde % 10’ luk bir azalma olabilir, ancak sonrasında tamamen kalıcıdır. Bioalcamid’ in diğer dolgu maddelerinden bazı farkları mevcuttur:  ● Diğer dolgu maddelerine göre çok büyük miktarlarda enjekte edilebilir (örneğin 500 – 1500 cc gibi) ve daha sonra istenildiğinde enjekte edilen endo-protez çıkarılabilir. Yalnız cildin yüz bölgesi gibi ince olduğu yerlerde fazla miktarda bioalcamidin tek seferde enjeksiyonu yerine 2 ay ara ile birkaç seans uygulama yapılması tavsiye edilir.  ● Vücutta bioalcamidi yıkan bir enzim olmadığından aynı zamanda materyal oksidasyona ve hidrolize karşı dirençli olduğundan sonuç kalıcıdır.  ● Enjeksiyonu allerji testi gerektirmez.  ● Oda sıcaklığında saklanabilir.  ● Etrafını saran ince kollajen tabaka implant materyalinin enjekte edildiği yerde sabitlendiğinden, enjeksiyon yapılan yerden çevre dokuya doğru yer değiştirmez. Bioalcamidin 3 değişik formu vardır. Lip (dudak), face (yüz) ve body (vücut). Bu formların içerikleri aynı, elastikiyetleri farklıdır. Bioalcamid mukoza içine enjekte edilmediğinden dudak kalınlaştırmada değil, dudak kontürünü belirginleştirmede kullanılır. Bioalcamid estetik amaçlı kullanılabileceği gibi, yüksek miktarlarda da kullanılabildiğinden deformasyonların düzeltilmesinde, deprese çukur alanların hacminin kazandırılmasında, göğüs deformitelerinde, ekstremitelerdeki hacim problemlerinde başarı ile uygulanmaktadır.

Artekoll

Artecoll yüzdeki kırışıklık ve diğer deri bozukluklarına uzun süre etki eden enjektabl bir maddedir. Artecoll 2/3 denature sığır kollajen, 1/3 oranında polimetilmetakrilat adı ile bilinen bir maddenin 30 mikron çapında kürecikler haline getirilmiş şeklidir. Bu kürecikler doku içerisinde depo edilmesinden dolayı emilimi ve reddi mümkün olmamaktadır.

Artecoll içindeki kollajen 3 ay sonunda emilir ancak PMMA kürecikleri kalıcı olmakta ve onun çevresinde oluşan yeni doku oluşumu Artecoll’un kalıcılığını sağlamaktadır. Artecoll ilk 20 gün içinde uygulanan bölgeye yerleşme süreci gösterir. Asıl istenen etki bundan sonra başlar ve 3 ay içinde de tam olarak ortaya çıkar.

Artecoll uygulandıktan sonra deri içinde yerleşmesi ve etrafının fibroblast hücreleri tarafından yapılan fibrin lifleri ile kaplanması en erken 3 ayda tamamlanır. Özellikle 3 – 4 ay sonra yapılan ek bir uygulama ile etkinlik ve başarı arttırılabilmektedir. Uygulamadan 14 – 28 gün öncesinde ön kola allerji testi gerektirir, sıklıkla negatif olsa da % 1 – 2 allerjik reaksiyon görülebilmektedir.

Artecoll özellikle alın, kaş arası, dudak üstü çizgiler, burun ve ağız köşesi arasında uzanan çizgilerde son derece etkili bir yöntemdir. Göz altlarında meydana gelen çökmelerde doldurma amacıyla kullanılır. Ayrıca yapılan plastik cerrahi ameliyatlarından sonra meydana gelebilen çökmelerin doldurulmasında da kullanılır.

Akne skarlarının doldurulmasında  kullanılmaktadır. Dudakları büyütmek ve şekil vermek amacıyla da  kullanılır.