Meme Estetiği ile Zamanı Geri Getirin !

Op. Dr. Alper Tuncel - Temmuz 31, 2010

Göğüsler (meme) bayanların yaşam sürecinde hem estetik, hemde fizyolojik olarak oldukça önem taşımaktadır. Göğüsler gerek biçimsel gerek hacimsel olarak bir çok defa değişikliğe uğramaktadırlar.

Göğüsler yaş, genetik özellikler, vücut ağırlığındaki değişiklikler,gebelik, emzirme, menapoz gibi nedenlerle değişikliğe uğrayabilirler. Günümüzde estetik açıdan yeterli görünüm ve projeksiyon vermeyen memeler bazı bayanlarda güvensizlik, depresyon gibi olumsuz duygular yaratmakta, kişinin sosyal yaşantısını etkilemektedir. Meme ameliyatlarını sınıflandırırsak en sık olarak silikon protez ile meme – göğüs büyütme ameliyatları, meme dikleştirme, meme  küçültme ve meme asimetrisi yani eşitsizliği ameliyatları yapılmaktadır. Meme başı-ucu ile ilgili olarak meme başı yokluğu, meme ucu çöküklüğü ya da meme ucunun farklı bir yerde olması karşımıza çıkmaktadır. Erkeklerde ise en sık jinekomasti dediğimiz erkekde kadın tipi meme büyümesi durumu ve meme dokusunda fazla yağ birikimine yönelik operasyonlar yapılmaktadır.

Meme Küçültme Boyun Fıtığını Önlüyor!

Op. Dr. Alper Tuncel - Aralık 23, 2009

Meme küçültme operasyonları çoğu zaman estetik amaçlı ameliyatlar olarak algılanagelmiştir. Tabii meme boyutunun büyük olması ve küçültme ile birlikte toparlama ve dikleştirme de ameliyat dahil edildiğinden bu algılama bir bakıma doğrudur, ancak meme volümü nedeniyle oluşan ağırlık ve bu ağırlığın direkt olarak vertebral kolona yük bindirmesi sonucu boyun fıtıkları da kaçınılmaz olarak kadınlarda erkeklere oranla daha fazla gözlemlenmektedir.
Bize başvuru yapan çoğu meme küçültme adayı hastamızıda da durum bundan farklı değildir. Ayrıca ek olarak meme altı pişikleri ve çatlakları ile sütyene bağlı izler ve ağrılar da hastanın günlük hayatını olumsuz etkilemektedir. Bu hastaların psikolojileri de bozulmaktadır.
Tüm bu nedenlerle bile bu ameliyatlar Plastik Cerrahi’nin “rekonstrüksiyon” kısmını daha çok ilgilendiren ameliyatlar olmaktadır. Estetik kaygılar hastayı olduğu kadar hekimi de ilgilendirdiğinden hastalar hem estetik bir meme görüntüsüne sahip olmakta hem de “boyun fıtığı” gibi debilite yaratan hastalıkların da tedavisini cerrahi olarak yaptırmış olmaktadır.