Dermofat Greftleme ile Dudaklar Kalıcı Olarak Dolgun Olabilir

Op. Dr. Alper Tuncel - Ekim 10, 2011

Kalıcı dudak dolguları oldukça riskli olduğundan çoğu firmanın ürettiği dolgular olmasına rağmen biz Plastik Cerrahların çoğu tarafından rağbet görmemektedir. Nedeni ise yabancı bir maddenin kontrolsüz bir şekilde belli bir alana enjeksiyonu ve bu yabancı maddenin çoğunlıkla içeriğinde bulunan yapıtaşlarına karşı vücudun geliştirebileceği olumsuz tepkiler ve oluşabilecek komplikasyonların (dışarı çıkma, enfeksiyon, migrasyon, yabancı cisim reaksiyonları gibi) oldukça ihtimal dahilinde olmasıdır. Bu nedenle bu tip riskler çoğumuz tarafından üstlenilmemektedir. Tabii burada sizlerin aklına meme büyütmede, kalça ve bacakta kullandığımız silikon implantlar gelebilir.  Onlar da yabancı cisim ve niye reaksiyonlarından korkmuyoruz? Bu sorunun  basit bir cevabı var; o maddeler nispeten şekilli ve kılıfı olan cisimler olduğundan doku içerisinde karışmak bir yanavücut tarafından sınırlandırılır ve etrafında bir “kapsül” gelişir. Ayrıca silikon vücutta kullanılabilecek en inert yani uyumlu yabancı maddelerden biridir. Ayrıca en önemli neden ise henüz yerine konulacak yeterli etkinlikte teknikler gelişmemiştir. Söz gelimi yağ doku transferleri oldukça sınırlı vakalarda ve önceden kestirilemeyen başarı oranlarına sahip olarak uygulanabilmektedir.

Dudak dolgunluğunu sağlamak ise vücudun herhangi bir bölgesine göre oldukça zordur. Dudak hareketli bir organ olduğundan içerisine konulan geçici dolgu materyalleri ve en kalıcı olan yağ bile zmanla eriyerek yok olmaktadır. Yağ dolgular kalıcılık isteyen hastalar açısından hepimizin aklına ilk gelen seçenektir ama dudata tutma oranları %30 a kadar düşebilmekte, bu da tekrar tekrar yapılmasını gerektirmektedir. Tabii bu hastaya sedasyon da olsa bir anestezi vermeyi gerektirir. Son zamanlarda prp veya yağ dokudan alınarak işlemden geçirilmiş ve zenginleştirilmiş kök hücreler ile birlikte yağ transferlerinin daha kalıcı sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. Ancak bu durumda bile yağ hücreleri travmaya duyarlı hücreler olduğundan sonuçlarda değişimler de olabilmektedir.

İşte tüm bu nedenlerle geliştirilmiş olan bir teknik bu konuyla ilgili problemi kökten çözümlemektedir. Bu teknik yeni değildir, ancak dudak uygulamaları çok sık tercih edilegelen bir teknik değildir. Bahsettiğimiz  “dermofat greftleme” tekniğidir. bu teknikte hastanın bir yerinde geçirilmiş bir travma veya cerrahi sonrası oluşmuş olan yara izi kullanılarak bu dokudan bir parça hazırlanmakta, yara izi olmayan veya istemeyenlerde ise tıbbi işlemlerden geçilirek dışarıdan hazırlanmış “dermal greftler” kullanılabilmektedir. Tabii burada en iyisi hastanın kendi dokusundan olanı kullanmaktır. Böylece kalıcılık artacaktır. eknik ile alınan yara dokusu ve altındaki yağ dokusu bir tüp şekline getirilerek dudak hiç açılmadan küçük bir delikten geçirilerek her iki dudakta kalıcı dolgunluk sağlanmaktadır. Hastanın bir hafta dudak hareketlerini sınırlaması yeterlidir. Yara izi kalmaz genellikle 1-2 günlük buz uygulaması ile şişlikler kaybolur ve hasta günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir.

Dolgunluğu Kalıcı Dudaklar Artık Mümkün!

Op. Dr. Alper Tuncel - Haziran 6, 2011

Artık dolgu maddelerine yağ enjeksiyonlarına son verecek bir yöntem var. Bu yeni yöntemde dudağa enjekte ettiğimiz ve 3-4 ayda bir yenilemek zorunda olduğumuz dolguları rafa kaldırıyoruz. Yeni yöntem yağ enjeksiyonlarının belirsiz kalıcılık ihtimallerini ise belirgin sonuçalara bırakıyor.

Bu yeni yöntemde vücudunuzda daha önceden geçirmiş olduğunuz operasyonlara veya kaza ve kesilere ait yara izleri değerlendiriliyor. Peki işlem nasıl yapılıyor ve mekanizması nedir? Bu işlemde yara dokusu üzerindeki cilt, alttaki cilt katmanı olan “dermal” dokudan ayrılıyor. Ayrılan dermal dokular altta bir miktar yağ doku ile birlikte olduğu yerden ayrılıp tüp şeklinde kendi üzerine sarılıyor. Daha sonra bu kendi üstüne sarılan tüp haline getirilmiş dermofat greft dudağın içerisine 1-2 mm lik küçük bir delikten sokularak kalıcı dolgunluk elde edilmiş oluyor.

Burada doku zemine tamamen uyum sağlayana kadar dudağı mümkünse biraz az hareket ettirmek 2-3 gün dikkatli olmak yeterli oluyor. Kalıcılık ise ömür boyu sağlanmış oluyor.