Burun Estetiğinde Ne Nedir?

Burun yüzümüzün en çıkıntılı organı, bu bakımdan ilk olarak karşımızdaki insanın baktığı nokta yine burnumuz. Burunda yapılan estetik değişiklikler direkt olarak yüzümüzün tipini değiştirmekle kalmayıp, insanları bizim çok farklı olarak algılamamıza neden olmaktadır. Ülkemizde Estetik Cerrahi operasyonlarının büyük bir kısmını estetik burun ameliyatı veya tıp dilindeki adıyla ‘rinoplasti’ teşkil etmektedir, yani Türkiye’de en çok yapılan estetik cerrahi işlemdir. Bu bakımdan ülkemizde bu konuda kendisini oldukça geliştirmiş birçok cerrah mevcuttur. Hepimizin de çok iyi bildiği gibi kuzeyli ırkların burunları estetik olarak bizlere oldukça hoş gelmektedir. Hatta bizler onların burunlarından bizlerde de olsun diye cerrahların kapılarını çalarız, ama burada söylenmesi gereken başka bir gerçek ise onların da bizler kadar olmasa da tahminimizden oldukça çok sayıda rinoplasti ameliyatı olduklarıdır. İşin başka bir ilginç tarafı ise günümüzde de oldukça sık kullanılan bazı rinoplasti tekniklerinin İsveçli bir Plastik Cerrahi tarafından günümüzden 40 sene evvel tanımlanmış olmasıdır. İsveçliler burunlarını büyütmeye uğraşırlarken, Afrikalılar burun uçlarını yükseltmek ve kanatlarını daraltmakla uğraşmakta, Karadenizliler küçülttürmeye çalışmaktalar. Yani anlayacağınız, herkes kendinde olmayanı ister, olmayana merak duyar, onu arzular, kişileri motive eden önemli bir etken kendinde bulunmayandır. Biz Plastik Cerrahlara başvurular neden hep ellerinde Claudia Scheffer, Britney Spears, Christina Aguilera fotoğraflarıyla olmaktadır ki sanki? Tabii ki bir insanın başka birine benzemesi mümkün değildir. Ancak birisinin burun yapısı veya altyapısı yukarıda saydığımız veya sayamadığımız ünlü birine benzetilebilecek gibiyse bu işlem sonucunda o kişinin burnu da istediği yıldıza benzetilebilir. Ancak altyapı dediğimiz ameliyat edilmeden burnun ilk hali kesinlikle bu benzetme olayında etkili olan birincil faktördür. 

Burun estetiği cerrahisi kapalı veya açık teknik adı verilen tekniklerle yapılmaktadır. İşlem sırasında burun yapısında değiştirilmesi gereken bölgeler sırasıyla tespit edilir ve bunlara yönelik olarak düzeltmeler yapılır. Sırasıyla burun sırtında kambur varsa bu törpü veya osteotom dediğimiz özel aletlerle çıkartılır. Sonrasında burun kanatları çok belirgin ise kıkırdakları küçültülür, takiben burun ucu açısı düzeltilir ve en son burun çatısındaki kambur alındıktan sonra tekrar oluşturulmak üzere iki tarafından kemiklere şekil verilir. Tabii ki bu arada burunda nefes alma şikayeti olan hastanın nefes alma şikayetini oluşturan yapısal bozukluklar da operasyon sırasında düzeltilir.

Plastik Cerrahlar burnun hem yapısını hem de fonksiyonel bozukluklarını düzeltirler. Sadece burun içi ya da sadece burnun dışının düzeltilmesi söz konusu bile olamaz. Burun bir bütündür ve fonksiyonları ile birlikte şekli de düzeltilir.

Nefes alma problemi olan hastalarımızın aklında olması gereken en önemli şey, nefes alma problemi çözümlenirken şekille ilgili bir değişikliği daha sonra düşünecekse bu iki işlemi aynı anda yaptırmasının daha uygun olacağıdır. Ayrı ayrı zamanlarda yapılan bu iki işlemin cerrahi açıdan daha fazla sıkıntı yaratma ihtimalinin olacağını bilmeleri gerekir.

Son olarak kırmadan burun estetiği diye bir kavramın son zamanlarada medyada ve internet ortamında çokça tartışıldığını görüyoruz. Maalesef kırmadan burun estetiği değil burun ucu kaldırılması söz konusu olabilir. Burunda kemik ve kıkırdak yapıyı değiştirebilmek için çoğunlukla kırarak şekil vermemiz zaruridir. Bu tartışma daha çok bir kelime oyunu nedeniyle hastaların kandırılmasından ibarettir. Burnu kırmıyoruz, kesiyoruz denmemesinden kaynaklanan yapay bir tartışmadır.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz